Testament on väga oluline inimeste puhul, kes elavad koos ühiselt soetatud kodus, kuid pole ametlikult abielus. Ühe poole surma järgselt on seadusjärgseteks pärijateks erinevad sugulased, näiteks õe lapsed, aga mitte elukaaslane, kellele kinnisasi on olnud koduks. Testamendita võib tekkida probleeme ka abikaasade ühisvara puhul, sest lahkunud abikaasa varale, näiteks poolele kodust, on õigus kõigil tema pärijatel. Selline mure võib kerkida ka pärast abielu lahutamist, sest ühisvara ei muutu lahutamisega automaatselt lahusvaraks, selleks tuleb sõlmida notariaalne kokkulepe.
Testamendis on võimalik jagada oma vara asjade ja esemete kaupa, näiteks jätta korter annakuna ühele inimesele ja raha teisele. Samas võib jagada vara ka protsentuaalselt või jätta testamendiga kindel asi ühele isikule ning ülejäänud vara seadusjärgsetele pärijatele.
Üle viie aasta on kehtinud seadus, kus pärijaid ei saa maha vaikida ehk pärijaks võib saada ka ise notari poole pöördumata. Ühelt poolt kaitseb seadus neid, kes ei teadnud pärandist, kuid teisalt on sättel ka varjupool. Kui surnud inimene oli kellelegi võlgu, läheb võlg üle pärijale, kes ei vastuta võlgade eest ainult pärandina saadud varaga, vaid ka enda omaga.
Võlgade pärimist on võimalik vältida vaid pärandist loobumise avaldusega. Siinkohal peab arvestama, et ühe inimese loobumisel läheb pärand koos võlgadega järgmisele pärijale. Kohalik omavalitsus loobuda ei saa. Kui pärijal on tekkinud kahtlus, et lahkunud inimese võlad on suuremad kui tema vara, siis tasub lasta teha pärandvara inventuur. Selle abil on võimalik isiklikust vastutusest vabaneda, kuid päritud vara läheb siiski võlgade katteks.