K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ilja Ponomarjov: Vene võimutipp muretseb ellujäämise pärast

Ka Mihhail Hodorkovskit ei tuleks Putini järglasena veel maha kanda
Argo Ideon
, poliitika- ja majandusanalüütik
Ilja Ponomarjov: Vene võimutipp muretseb ellujäämise pärast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vene riigiduuma saadik Ilja Ponomarjov Tallinnas Lennart Meri konverentsil.
Vene riigiduuma saadik Ilja Ponomarjov Tallinnas Lennart Meri konverentsil. Foto: Mihkel Maripuu

Venemaa riigiduuma saadik Ilja Ponomarjov rääkis Argo Ideoni usutluses, et pärast Putinit võib võimule tulla rahvalik liider, kes saadab korruptsiooniga rikastunud juhtivad tegelased vangi.

Lennart Meri konverentsil kõlas muu hulgas tees, et Vladimir Putini peamine mõte on püsida võimul. Kas tõesti nii lihtne see ongi, et selline on Venemaal võimu päevakord?

Tegelikult on asi veidi keerulisem. Reaalselt on päevakorras küsimus, kuidas ellu jääda.

Te peate silmas kogu võimuvertikaali või Vladimir Vladimirovitši isiklikku saatust?

Ma arvan, et isiklikult Vladimir Vladimirovitšil on sellised kartused, ning lisaks võivad need olla mitmetel inimestel tema lähiringist. Kindlasti on lähiringis tõsised mured oma raha pärast. Putini lahkumine võimult võib tähendada nende jaoks rahast ja vabadusest ilmajäämist, kuid võimalik, et ka elu kaotamist.

Venemaa ajaloo tõttu on sellised hirmud muidugi arusaadavad, kui võtta näiteks tsaar Nikolai II perekond, kuid samas president Boriss Jeltsinit ju keegi pensioni ajal ei puutunud, või ka Nikita Hruštšovi?

Minu loogika on veidi teine. Ma ei usu, et tuleb keegi Mihhail Julm ja hakatakse korraldama mahalaskmisi ja näidishukkamisi. See on vähetõenäoline. Märksa tõenäolisem on, et võib tulla võimule kas tinglikult Navalnõi, või teiselt poolt tinglik Strelkov. Nende teema oleks võitlus korruptsiooniga, nad tuleksid kui rahva seast pärit liidrid, seega tuleb neil näidata näpuga Putini, Setšini, Timtšenko, Rotenbergi ja Jakunini peale. Et näete, need inimesed on kõik pihta pannud.

Edasi hakkab tööle puhtalt kriminaalne loogika. Mingi osa pannakse kohe istuma. Teatud osa, need, keda esimesel päeval veel istuma ei panda, saavad aru, et kui nad teavad liiga palju, siis Venemaa vanglatingimustes on mõrva tellimine – eriti kui riigis valitseb kaos – täiesti reaalne ülesanne. Mitte võim ei lase neid maha, vaid omainimesed.

Märksõnad
Tagasi üles