Sisukord
Välismaa
Tänane leht
27.04.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Asjaajamised, millest pärast lähedase surma pole pääsu Riigivõlakirjad ei ole saatanast Politsei kontrollis tänavakunstnikku Galojan ei pääse enne tähtaega vangist välja Eesti lühiuudised Kütuseaktsiisi tõusu vastased avaldasid Toompeal meelt Ministeerium soovib tunnustada parimaid pedagooge Tsitaate Lennart Meri konverentsil osalejatelt Tsahkna on peafavoriit IRLi esimehe kohale Majandus Vanad rehvid ja ebaseaduslikud toetused Riigivõlakirjad ei ole saatanast EAS ajas toetuse saaja pankrotti Välismaa Maavärinas hukkus üks eestlane 21. sajandi ohvriterohkeimad maavärinad Kionka: Maailma Skeemi kuulumine annab Eestile kindluse Maavärinas kannatanud Nepal varjub telkidesse ja ootab abi Välismaa lühiuudised Putini mootorrattabande asus Berliini poole teele Arvamus Ilja Ponomarjov: Vene võimutipp muretseb ellujäämise pärast Peep Pahv: tume tulevik Juhtkiri: pööramatu loodusjõud Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: wedurijuhi halb wabariigi aastapäew Tõnis Palts: kütuseaktsiisi tõstmise plaan meenutab hullumajastseene Rainis Int: Kas ja kes on pärija? Toomas Kiho: nii oodatud kolm kuud Kultuur Suure südamega laulev jutlustaja Sport Täht hakkab mängima Poola kõrgliigas Cretu käe all Väliseestlasest olümpialootus võitis rannavõrkpalli MK-etapi Spordi lühiuudised Wengeri kurb seeria Mourinho vastu sai jätku Iga ebaõnnejada peab ükskord ometi lõppema Rapla ei suutnud parimat võimalust kasutada End karmiks pidav Klitško jäi pehmeks Levadia otsib kadunud võitjainstinkti Tarbija Lugeja küsib, asjatundja vastab: millest on tehtud piim? Tartu Jürgen Ligi andis kätte preemiad parimatele rahvaluulekogujatele Madruse tänava juhtum sunnib linna üle vaatama teavitamise korda Jõgevamaa noored lõid imelibeda rattaketiõli Galerii: Supilinna festival on igas mõttes väga kirgas Supilinlastel on nüüd oma pagariäri Ilmajaam avanes suitsu ja pauguga Talgupäev näitab ühisjõudu Kevadpäevad löövad tudengilinna helisema Edward von Lõngus: Tartu on maagiline koht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Putini mootorrattabande asus Berliini poole teele

2 min lugemist
Moskvas sõiduks valmistudes lehvitasid hundid Stalini pildiga lippe. FOTO: AFP / Scanpix

Äärmusrahvusliku Vene mootorraturite klubi Ööhundid 30 liiget alustasid nädalavahetusel sõitu Berliini, et tähistada seal 9. mail Nõukogude Liidu võitu Teises maailmasõjas, kuigi Poola on kinnitanud, et ei luba neil riiki siseneda.

Eilseks olid hundid jõudnud Valgevenesse, kus neid tervitati riigilippudega.

«Me ei muuda oma plaane ega marsruuti,» rääkis enne reisi algust ajakirjanikele Ööhuntide tüüpilise motomehe välimusega pikajuukseline ja tätoveeritud juht Aleksander «Kirurg» Zaldostanov, kes on tuntud kui president Vladimir Putini sõber. Ta torkas silma ka möödunud kevadel Krimmi poolsaarel.

Ööhuntidega seotud mootorrattaklubi president Aleksei Magister rääkis meediale, et ei mõista, mida Euroopas kardetakse – nemad ei tee kellelegi halba, austavad vaid neid, kes langesid võitluses fašismiga.

«Me ei karda vastuvõttu, mille osaliseks me Berliinis saame. Meie vanaisad ei kartnud!» rääkis mootorrattur Aleksei Vereštšjagin, kes võttis reisi jaoks pausi Ukrainas niinimetatud venemeelsete separatistide ridades võitlemisest.

«Kui nad ei luba meil üheskoos siseneda, läheme ükshaaval ja erinevaid teid pidi,» lubas Zaldostanov. «Kui me anname alla selle ürituse puhul, peaks me alla andma ka kõiges muus: 9. mai, oma ajaloo ja oma väärtuste osas,» rääkis ta. USA on kandnud sealjuures nii Zaldostanovi kui Ööhundid niinimetatud Ukraina separatistide toetajate musta nimekirja.

Ööhuntide eesmärk on sõita 6000 kilomeetrit Punaarmee jälgedes, läbides Valgevene, Poola, Tšehhi Vabariigi, Slovakkia ja Austria ning jõuda Berliini, et tähistada seeläbi 70. aasta möödumist sündmusest, mida Venemaa peab võiduks Suures Isamaasõjas. Üritus kannab nime «Võidu teed».

Nad on lubanud külastada võitluses natsidega langenud punaarmeelaste mälestuseks püstitatud ausambaid. Mitmed salga liikmed on sealjuures teatanud, et neile ei ole Schengeni viisat antud. Ka Zaldostanov ei teadnud nädalavahetusel, kas tal on vajalik viisa.

Ultranatsionalistlik ja Putini poliitikat toetav motogäng sõitis nädalvahetusel ringi Moskvas ning lehvitas lippe kirjadega «Emamaa eest! Stalini eest!» ja «Meie nõukogude kodumaa eest», lippudelt ei puudunud Nõukogude Liidu suuri repressioone juhtinud liidri Jossif Stalini portree ning nõukogude sümboolika.

Saksa valitsusallika teatel on Berliin keelanud osa Ööhuntide liikmete riiki sisenemise ning viisad, mille nad said reisi eesmärgi kohta valeinfot jagades, on tühistatud.

Poola peaministri Ewa Kopaczi sõnul on aktsioon puhas provokatsioon. Varssavi teatas juba reedel, et ei luba riiki siseneda ühelgi mootorratturite rühmal, kuhu kuulub mõni Ööhuntide liige.

Venemaa välisministeerium protesteeris Poola otsuse vastu ja süüdistas Varssavit valeettekäänete kasutamises, samuti väitis, et Poola on ainus riik, mis retkega ei nõustunud. Poola põhjendas otsust piisava info puudumisega selle kohta, kui kaua mootorratturid Poolas viibivad, milliseid teid nad kasutavad ja kus ööbivad.

Ööhundid naudivad selget Putini soosingut, ta on osalenud nendega koos mitmetel üritustel ja sõitnud koos nendega Harley-Davidsonil. Samuti kutsub ta neid avalikult oma sõpradeks.

Ööhuntide klubi liikmed sõitsid möödunud aastal peagi pärast Krimmi annekteerimist üheskoos poolsaarele ja mitmed neist on võidelnud Ida-Ukrainas niinimetatud venemeelsete separatistide ridades. Rühmitus sai alguse 1989. aastal pisut enne Nõukogude Liigu lagunemist ja sellel on endise liidu aladel ligi 5000 liiget.

Seotud lood
25.04.2015 28.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto