Sisukord
Välismaa
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli (1) Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (13) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk (1) Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Putini mootorrattabande asus Berliini poole teele

2 min lugemist
Moskvas sõiduks valmistudes lehvitasid hundid Stalini pildiga lippe. FOTO: AFP / Scanpix

Äärmusrahvusliku Vene mootorraturite klubi Ööhundid 30 liiget alustasid nädalavahetusel sõitu Berliini, et tähistada seal 9. mail Nõukogude Liidu võitu Teises maailmasõjas, kuigi Poola on kinnitanud, et ei luba neil riiki siseneda.

Eilseks olid hundid jõudnud Valgevenesse, kus neid tervitati riigilippudega.

«Me ei muuda oma plaane ega marsruuti,» rääkis enne reisi algust ajakirjanikele Ööhuntide tüüpilise motomehe välimusega pikajuukseline ja tätoveeritud juht Aleksander «Kirurg» Zaldostanov, kes on tuntud kui president Vladimir Putini sõber. Ta torkas silma ka möödunud kevadel Krimmi poolsaarel.

Ööhuntidega seotud mootorrattaklubi president Aleksei Magister rääkis meediale, et ei mõista, mida Euroopas kardetakse – nemad ei tee kellelegi halba, austavad vaid neid, kes langesid võitluses fašismiga.

«Me ei karda vastuvõttu, mille osaliseks me Berliinis saame. Meie vanaisad ei kartnud!» rääkis mootorrattur Aleksei Vereštšjagin, kes võttis reisi jaoks pausi Ukrainas niinimetatud venemeelsete separatistide ridades võitlemisest.

«Kui nad ei luba meil üheskoos siseneda, läheme ükshaaval ja erinevaid teid pidi,» lubas Zaldostanov. «Kui me anname alla selle ürituse puhul, peaks me alla andma ka kõiges muus: 9. mai, oma ajaloo ja oma väärtuste osas,» rääkis ta. USA on kandnud sealjuures nii Zaldostanovi kui Ööhundid niinimetatud Ukraina separatistide toetajate musta nimekirja.

Ööhuntide eesmärk on sõita 6000 kilomeetrit Punaarmee jälgedes, läbides Valgevene, Poola, Tšehhi Vabariigi, Slovakkia ja Austria ning jõuda Berliini, et tähistada seeläbi 70. aasta möödumist sündmusest, mida Venemaa peab võiduks Suures Isamaasõjas. Üritus kannab nime «Võidu teed».

Nad on lubanud külastada võitluses natsidega langenud punaarmeelaste mälestuseks püstitatud ausambaid. Mitmed salga liikmed on sealjuures teatanud, et neile ei ole Schengeni viisat antud. Ka Zaldostanov ei teadnud nädalavahetusel, kas tal on vajalik viisa.

Ultranatsionalistlik ja Putini poliitikat toetav motogäng sõitis nädalvahetusel ringi Moskvas ning lehvitas lippe kirjadega «Emamaa eest! Stalini eest!» ja «Meie nõukogude kodumaa eest», lippudelt ei puudunud Nõukogude Liidu suuri repressioone juhtinud liidri Jossif Stalini portree ning nõukogude sümboolika.

Saksa valitsusallika teatel on Berliin keelanud osa Ööhuntide liikmete riiki sisenemise ning viisad, mille nad said reisi eesmärgi kohta valeinfot jagades, on tühistatud.

Poola peaministri Ewa Kopaczi sõnul on aktsioon puhas provokatsioon. Varssavi teatas juba reedel, et ei luba riiki siseneda ühelgi mootorratturite rühmal, kuhu kuulub mõni Ööhuntide liige.

Venemaa välisministeerium protesteeris Poola otsuse vastu ja süüdistas Varssavit valeettekäänete kasutamises, samuti väitis, et Poola on ainus riik, mis retkega ei nõustunud. Poola põhjendas otsust piisava info puudumisega selle kohta, kui kaua mootorratturid Poolas viibivad, milliseid teid nad kasutavad ja kus ööbivad.

Ööhundid naudivad selget Putini soosingut, ta on osalenud nendega koos mitmetel üritustel ja sõitnud koos nendega Harley-Davidsonil. Samuti kutsub ta neid avalikult oma sõpradeks.

Ööhuntide klubi liikmed sõitsid möödunud aastal peagi pärast Krimmi annekteerimist üheskoos poolsaarele ja mitmed neist on võidelnud Ida-Ukrainas niinimetatud venemeelsete separatistide ridades. Rühmitus sai alguse 1989. aastal pisut enne Nõukogude Liigu lagunemist ja sellel on endise liidu aladel ligi 5000 liiget.

Seotud lood
22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto