Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.04.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Asjaajamised, millest pärast lähedase surma pole pääsu Riigivõlakirjad ei ole saatanast Politsei kontrollis tänavakunstnikku Galojan ei pääse enne tähtaega vangist välja Eesti lühiuudised Kütuseaktsiisi tõusu vastased avaldasid Toompeal meelt Ministeerium soovib tunnustada parimaid pedagooge Tsitaate Lennart Meri konverentsil osalejatelt Tsahkna on peafavoriit IRLi esimehe kohale Majandus Vanad rehvid ja ebaseaduslikud toetused Riigivõlakirjad ei ole saatanast EAS ajas toetuse saaja pankrotti Välismaa Maavärinas hukkus üks eestlane 21. sajandi ohvriterohkeimad maavärinad Kionka: Maailma Skeemi kuulumine annab Eestile kindluse Maavärinas kannatanud Nepal varjub telkidesse ja ootab abi Välismaa lühiuudised Putini mootorrattabande asus Berliini poole teele Arvamus Ilja Ponomarjov: Vene võimutipp muretseb ellujäämise pärast Peep Pahv: tume tulevik Juhtkiri: pööramatu loodusjõud Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: wedurijuhi halb wabariigi aastapäew Tõnis Palts: kütuseaktsiisi tõstmise plaan meenutab hullumajastseene Rainis Int: Kas ja kes on pärija? Toomas Kiho: nii oodatud kolm kuud Kultuur Suure südamega laulev jutlustaja Sport Täht hakkab mängima Poola kõrgliigas Cretu käe all Väliseestlasest olümpialootus võitis rannavõrkpalli MK-etapi Spordi lühiuudised Wengeri kurb seeria Mourinho vastu sai jätku Iga ebaõnnejada peab ükskord ometi lõppema Rapla ei suutnud parimat võimalust kasutada End karmiks pidav Klitško jäi pehmeks Levadia otsib kadunud võitjainstinkti Tarbija Lugeja küsib, asjatundja vastab: millest on tehtud piim? Tartu Jürgen Ligi andis kätte preemiad parimatele rahvaluulekogujatele Madruse tänava juhtum sunnib linna üle vaatama teavitamise korda Jõgevamaa noored lõid imelibeda rattaketiõli Galerii: Supilinna festival on igas mõttes väga kirgas Supilinlastel on nüüd oma pagariäri Ilmajaam avanes suitsu ja pauguga Talgupäev näitab ühisjõudu Kevadpäevad löövad tudengilinna helisema Edward von Lõngus: Tartu on maagiline koht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Pahv: tume tulevik

2 min lugemist
Peep Pahv FOTO: Postimees.ee

Laupäevases Postimehes kirjeldas hea kolleeg Priit Pullerits, millistes askeetlikes oludes treenib ja võistleb meie jalgratturite järelkasv ja kui palju on seda seltskonda vedavad endised tippratturid kulutanud oma raha. Paraku pole tegemist erandliku näitega – vastupidi, sarnaste probleemide küüsis vireleb suurem osa Eesti spordist. Uudised raha nappuse tõttu enneaegselt spordiga lõpparve tegijatest muutuvad juba tavaliseks.

Pole kahtlust, et Eesti spordi rahastamissüsteem vajab muutust. Paraku on viimasel ajal kogu spordi rahastamise probleemsus taandunud Eesti Olümpiakomitee presidendi Neinar Seli ja endise majandusministri Juhan Partsi vahelise poliitilise sõja järellainetusele – kas riigiettevõtte Tallinna Sadama poolt EOK-le määratud, kuid lõpuks siiski saamata jäänud sponsorlus oli korruptsioon või mitte. Paraku ei aita juba mitmendat tiiru kestev kohtuveskite jahvatamine ega ka vastastikune süüdistuste loopimine mitte kuidagi kaasa normaalselt toimiva rahastamissüsteemi tekkele.

Kui Seli jääb lõplikult süüdi, astub ta EOK presidendi kohalt tagasi, kuid rahastamissüsteem jääb endiselt puudulikuks. Peaks ta aga kohtuvaidluses peale jääma, jätkub ilmselt kõik samuti senisel – nigelal – kujul. Seega taandub kõik vaid õiglusele või ebaõiglusele – spordiinimeste silmis siis pigem ebaõiglusele, sest Seli äritegevusse võib ju suhtuda mitmeti, kuid spordi juures on ta südamega.

Paraku on kogu spordiarmastuse juures Seli senises töös ka puudusi. Aastaid oli ta EOK asepresidendina peaminister Andrus Ansipi lähikondlane ja seega valitsusparteis olulisel positsioonil. Just siis olnuks parim aeg teha Reformierakonnas selgitustööd, et riik muudaks spordi rahastamise süsteemi. Keeruliste skeemide abil sandikopikate jagamise asemel tuleks raha eraldada otse riigieelarvest ja jätkusuutlikkust tagavates mahtudes. Võib-olla Seli üritas, kuid tulemust sellel polnud. Praeguseks pole aga tema positsioon parteis kaugeltki nii tugev ja seega jäävad ka tema võimalused tagatoa abil midagi muuta veelgi kasinamaks.

Ebatõenäoline on ka sporti kureeriva kultuuriministeeriumi suutlikkus olukorda parandada. Valimiste eel korraldatud spordidebatt tõestas, et värskelt ministriks saanud Indrek Saar pole spordi probleemidega kursis – see teema on tema jaoks lihtsalt võõras. Tegelikult ei sunni teada suurteks muutusteks ka koalitsioonilepe.

Seega peab spordirahvas endale tunnistama, et positiivset muutust on raske loota. EOK ja kultuuriministeeriumi spordiosakond on tõestanud oma võimetust midagi teha, valitsusparteide poliitikud … neil on endi arust ilmselt spordist suuremaidki muresid. Kuniks nende mõttemaailm ei muutu, näib tulevik tume.

Seotud lood
25.04.2015 28.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto