Sisukord
Uudised
Tänane leht
29.04.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Teedesse investeeritakse tänavu rohkem Palju õnne Tagakülg Kaitseministeerium kavandab uut harjutusala Indias lõppes laevakaitsjate kohtuasja arutelu Eesti ja Soome päästjad ei lenda Nepalisse Eesti lühiuudised Ööülikool esitles vanalinnas raamatut Kaks päeva NATO kübertulevahetust Majandus Majanduse lühiuudised Valitsus on eelarvestrateegia osas eri meelt EASi ootavad taas ees ümberkorraldused Välismaa Välismaa lühiuudised Matuste järel lahvatas Baltimore'is viha ja kaos Arvamus Postimees 1921. aastal: Kultuurkapitali asutamine ja siseministri vabandus Kõva sõna Tõnu Runnel: kuidas iseendilt mitte varastada Mart Raudsaar: Eesti päästepaat on väike Remo Holsmer: Excel ei muutu inimesest olulisemaks Katrin Tiidenberg: «Mida te siin tolknete, kas teil midagi kasulikku ei ole teha?!» Päeva karikatuur Juhtkiri: paadipõgenikud on ELi ühine mure Risto Berendson: vassimise meistriklass Kultuur Süda ei saa olla süüdi Kultuuriuudised Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo ja Rapla klassivahe sai selgeks Kehvad ameeriklased teevad Mayweatherist ja Pacquiaost väga rikkad mehed Krestinov ja Rätsep lubavad tiitli nimel ägedat duelli Tartu Stratosfääris lõhkenud palli last kukkus Peipsisse teisel pool Eesti-Vene piiri Peeter Põllu juurde tulevad nimelised pingid Rängas õnnetuses hukkus ajaloolane Indrek Paavle Elegantse kunsti alustala Jõgevamaale Sadalasse kerkib hernehirmutiste park Fortum ühendab kogu Tartu ühte soojusvõrku Lõuna-Eesti männiokastest valmivad omanäolised seinapaneelid Fortuuna tänavas algas korrusmaja ehitus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Stratosfääris lõhkenud palli last kukkus Peipsisse teisel pool Eesti-Vene piiri

2 min lugemist
Pall alustas oma 30-kilomeetrist tõusu läänetuules, mis kandis teda Venemaa suunas. FOTO: Margus Ansu

Tartu ülikooli füüsikainstituudi ehk Physicumi ilmajaama avamisürituse raames 24. aprillil õhku lastud pall lendas üle Eesti piiri ja maandus Pihkva järve. Seega pole ilmselt lootust, et keegi palliga kaasas olnud lasti leiaks ja see kunagi meieni võiks jõuda. Kuid andmeid saatsid mõõturid isegi stratosfääri peaaegu 50-kraadisest pakasest.

Palli lennutamise ja andmevoogude jälgimisega seotud Sander Mirme, Piia Post, Kristel Uiboupin ja Jorma Veiderpass teatasid, et palli lõhkemiseni läks aega 1 tund ja 25 minutit ning kõigi eelduste kohaselt oli kõrguseks sel hetkel hinnanguliselt 30 km. Seejärel langes last langevarjuga umbes pool tundi. Palli tõusu ja langemise kiirused ning lõhkemine sellisel kõrgusel olid ootuspärased ja vastasid ligikaudu eelnevalt tehtud arvutustele. Veidi enne lasti vettekukkumist kadus raadioside.

Mirme, Posti, Uiboupina ja Veiderpassi väitel oli teada, et tõenäosus lasti kättesaamiseks pole just kuigi suur ning et korralikud mõõteriistad on väga kallid, siis polnud palliga teele saadetud mõõturite täpsusklass võrreldav uues ilmajaamas asuvate instrumentidega.

«Seega saame pallilt saadud andmete põhjal öelda, et minimaalseks rõhuks määras andur 116 hPa, kuid tegelikkuses langes rõhk veelgi madalamale, oletatavalt kuni ühe sajandikuni tavapärasest atmosfäärirõhust merepinnal. Minimaalseks temperatuuriks võib andmetöötlusjärgselt pidada vahemikku -45°C kuni -50°C. Videopilt kadus umbes 2000 m kõrguselt, mis vastab eeldatavale mobiilside katkemise piirile,» lisasid nad.

Palli üleslennutamine täitis eelkõige hariduslikku eesmärki. See eesmärk läks nende sõnul igas mõttes korda. Detailsem andmeanalüüs ootab ees järgmisel nädalal.

Mirme, Posti, Uiboupina ja Veiderpassi hinnangul pidasid palliga seotud õppurid üritust väga põnevaks, projektis osalenud tudengid said väärtusliku kogemuse nii programmeerimise kui ka raadioside vallas. Võimaluse korral on kavas üles saata järgmine pall, sest saadud kogumus oli väga positiivne.

Physicumi ilmajaama, füüsikatudengite, Nõo reaalgümnaasiumi ja Tartu Hansa kooli õpilaste koostöös ning Tartu ülikooli koolifüüsika keskuse füüsika didaktika assistendi Kristel Uiboupina juhtimisel tõusis heeliumiga täidetud pall rahvusvahelise ühistegevuse Global Space Balloon Challenge raames õhku 24. aprillil umbes kell 15.30.

Palli külge oli kinnitatud langevarjuga varustatud karp. Selles olid sisselülitatud kaameraga nutitelefon, niiskuse-, temperatuuri- ja rõhuadurid ning GPS asukoha määramiseks.

Seotud lood
28.04.2015 30.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto