Sisukord
Eesti
Tänane leht
29.04.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Teedesse investeeritakse tänavu rohkem Palju õnne Tagakülg Kaitseministeerium kavandab uut harjutusala Indias lõppes laevakaitsjate kohtuasja arutelu Eesti ja Soome päästjad ei lenda Nepalisse Eesti lühiuudised Ööülikool esitles vanalinnas raamatut Kaks päeva NATO kübertulevahetust Majandus Majanduse lühiuudised Valitsus on eelarvestrateegia osas eri meelt EASi ootavad taas ees ümberkorraldused Välismaa Välismaa lühiuudised Matuste järel lahvatas Baltimore'is viha ja kaos Arvamus Postimees 1921. aastal: Kultuurkapitali asutamine ja siseministri vabandus Kõva sõna Tõnu Runnel: kuidas iseendilt mitte varastada Mart Raudsaar: Eesti päästepaat on väike Remo Holsmer: Excel ei muutu inimesest olulisemaks Katrin Tiidenberg: «Mida te siin tolknete, kas teil midagi kasulikku ei ole teha?!» Päeva karikatuur Juhtkiri: paadipõgenikud on ELi ühine mure Risto Berendson: vassimise meistriklass Kultuur Süda ei saa olla süüdi Kultuuriuudised Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo ja Rapla klassivahe sai selgeks Kehvad ameeriklased teevad Mayweatherist ja Pacquiaost väga rikkad mehed Krestinov ja Rätsep lubavad tiitli nimel ägedat duelli Tartu Stratosfääris lõhkenud palli last kukkus Peipsisse teisel pool Eesti-Vene piiri Peeter Põllu juurde tulevad nimelised pingid Rängas õnnetuses hukkus ajaloolane Indrek Paavle Elegantse kunsti alustala Jõgevamaale Sadalasse kerkib hernehirmutiste park Fortum ühendab kogu Tartu ühte soojusvõrku Lõuna-Eesti männiokastest valmivad omanäolised seinapaneelid Fortuuna tänavas algas korrusmaja ehitus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaks päeva NATO kübertulevahetust

4 min lugemist
Locked Shieldsi närvikeskus Tallinnas on paik, kust 180 IT-eksperti õppust orkestreerivad. Välja koolitatavad küberkaitsjad saadavad turmtuld igaüks oma koduriigis. FOTO: natochannel.tv

Läinud nädala kolmapäev. Hämaras, umbes elutoa mõõtu ruumis Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) neljandal korrusel on õhk pingest tiine nagu juuliõhtul enne äikest. Kuvaritest voogav hele valgus joonistab laua taha 15 tumedat siluetti. Ma ei tohiks neid näha. See on Eesti kübereriüksus ja nad on sõjas.

Tellijale Tellijale

Eestlased kaitsevad neil minuteil umbes Hispaania-suuruse fiktiivse NATO riigi Berylia arvutivõrke. Legendi järgi Gröönimaa külje all asuv maa on alliansi üks olulisemaid droonitootjaid. Äsja on kärgatanud plahvatus droonijuhtimiskeskuses ja luureandmed räägivad, et lõhkepea saatis teele vaenulik naaber Crimsonia.

Järgneb küberrünnakute laviin, mille eesmärk on üle võtta mitte ainult kodulehed ja õhus olevad droonid, vaid lülitada välja e-teenused ja Berylia põlvili suruda.

Ei, see pole lihtsalt patsiga poiste tšempionaat. NATO küberüksus registreerib alliansi suunal iga päev umbes 2 miljonit kahtlast kübertegevust, millest 10 nõuavad küberkaitsjate sekkumist. Eesti kaitseväge tabavad samasugused katsed 10-15 korda päevas.

Alliansi valusaim kogemus pärineb 2007. aasta aprillist, kui Pronksööle järgnenud kahel nädalal sattus Eesti massiivse koguse DDoS-rünnakute ehk maakeeli ülekoormamise alla. Kui aga ründaja võtaks ette kogu tänapäevase arsenali, poleks kaalul mitte enam netikasutajate ebamugavus, vaid inimelud.

Nii katab ka seda, mis Locked Shieldsil toimub, omajagu saladuseloor.

28.04.2015 30.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto