Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.05.2015
Eesti Mälumäng Ida-Virust Võrru ja tagasi Horoskoop Male Palju õnne Dilbert 0405esikas Tagakülg Riigikogu hääletab valimisea langetamise üle Toobal ja Laasi taotlevad riigikohtus õigeksmõistmist Juristide arvates muudetakse seadusi liiga tihti CNN kiitis Eesti maailmanäituse paviljoni Eesti lühiuudised Rail Balticu trassivalikuga venitamine hoiab maaomanikud ärevil Esmatähtis on Vene piiri väljaehitamine Majandus Rail Balticu trassivalikuga venitamine hoiab maaomanikud ärevil Välismaa Välismaa lühiuudised Ukraina riigi puhastaja: Euroopa parim sõber on meie rahvas, mitte poliitikud Arvamus Kõva sõna Ahto Lobjakas: me kõik oleme immigrandid Marko Mihkelson: Vene oht ja Lääne strateegia Lugejate kirjad Juhtkiri: üks okas on pind sõrmes, 13 000 okast on kaitse Anneli Ammas: lastekodud versus kasupered Postimees 1920. aastal: postiühendusega propaganda vastu Tiit Kändler: e-riigi vabakäiguvangid Kultuur Põnevaid külalisi Prima Vistal Metsik sõna Plissetskaja löönuks tantsu veel edasi Sport Rock valitses korvi all ja taltsutas Raley-Rossi Spordi lühiuudised «Läbi aegade parim» ongi geenius poksiringis Maailma rikkaim sportlane riputab enne maagilist rekordit kindad varna EMil käidi katsetamas Mehed kasvatasid usku, naisi ootab vigade parandus Vanameister tõi korraks pingelanguse Tallinn Võimalik vaid Tallinnas: elektrikaabel läheb läbi vihmaveekollektori Tarbija Häda SEPA maksetega Pangatöötaja aitab leida perearstigi, kui vaja Nelja aastaga poole suuremaks Tartu Talgulised vihtusid tööd vihma kiuste Alatskivi vald sulgeb gümnaasiumi Suur pidu ja pillerkaar täitis jõe ja tänavad Teetööd nullivad rongide ajavõidu Nädal viib kokku tegusate noortega Eduard Uspenski loob üha uusi tegelaskujusid Oksjonile läheb valgekaartliku ministri päevik Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1920. aastal: postiühendusega propaganda vastu

1 min lugemist

Postiühenduse jaluleseadmine Venemaaga on suur sündmus. Nagu meie esimesed rahutegijad olime, nii oleme ka esimesed loomuliku vahekorra maksmapanejad. Ei puudu väljamaal muidugi hoiatavaid hääli, et posti kaudu nüüd enamline kihutustöö riigis laiali laguneb. Meie seda ei karda. Kihutustöö hiilib sala. Ta pääses üle piiri isegi siis, kui sõja tõttu piiri kõvasti valvati. Raha eest riskeerib mõnigi, ja kommunistlise kihutustöö tegemine on ju hästi makstav elukutse. Saab kergesti suuri summasid teenida, tarvis ainult pisut riskeerida. Täie teadmisega valetavad nad ja kiidavad Vene kommunistlist korda. Ja on küllalt neid, kes kõige selle vastu, mis ajalehed Venemaast kõnelevad, umbusklikud on ja seda kodanlaste valeks peavad.

Nüüd tulevad aga pea kirjad omaste käest. Vast on nad lühikesed ja ettevaatlikud, kuna nad kommunistlise tsensuuri alt läbi käivad. Kuid kõik on nad sellesama sisuga, et Venemaa paradiisist himu läks. Ja siin ei saa keegi ütelda, et see on kodanlaste vale, sest miks peaks õde vennale ehk poeg isale valetama. Posti jaluleseadmine Venemaaga on kõige paremaks vastukaaluks enamlisele kihutustööle, sest ta aitab laiali laotada tõde enamlaste üle. Ja mida enam edaspidi asunikka Venemaalt tagasi jõuab, seda palavamaks muutub pind enamlaste agitaatoritel, sest asunikkudel on ainult tarvis oma läbielamisi ja kannatusi jutustada, et ka teistel himu selle järele ära ajada. Siis saab ka lõpp sellele muinasjutule, et kommunistid tööliste tahte kaitsjad on. Siis selgub kõigile, et nõukogude Venemaal kõik ohvriks tuuakse kommunistide partei huvidele, et tööline nende silmis rohkem ei maksa kui neetud kodanlane.

Ei kirjad Venemaalt ega asunikud, kes piki silmi siiapääsemist ootavad, ole meile poliitiliselt kardetavad. Nad ei värvi Eestimaad punaseks, vaid otse vastukarva, toovad siinsesse värvide segusse tublisti valget juurde.

04.05.1920

Seotud lood
    02.05.2015 05.05.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto