Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.05.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tesla lõi akusüsteemi tavaliste kodude jaoks Palju õnne Tagakülg Vaarmann leppis tingimisi vangistusega Tööle pandi uut tüüpi kiiruskaamerad Majanduse lühiuudised Lasteaiakohti saab riigiportaali kaudu Tsahkna lubab oma erakonnale suuri muutusi Afganistani ämmaemandad saabusid Eestisse õppima Eesti lühiuudised Siil testib kaitsevõimet Majandus Volkswageni värvika patriarhi langemine Välismaa Välismaa lühiuudised Briti valimisvõitlus tuleb tasavägine Kohalikud peavad Malmöt rahulikuks linnaks Motojõuk tekitab tüli Tuulevaikne Vahemeri tähendab vaid üht: tuhanded on teel Somaallane usub unistuste täitumisse Euroopas Sitsiiliast on saanud avatud uks Euroopasse Teekond Euroopasse on sillutatud põgenike laipadega Euroopal puudub ühtne lähenemine immigratsioonile Arvamus Siiri Liiva: Vana mees tahab koju Rait Kuuse: laps vajab kodu Juhtkiri: rohkem hoolt ja armastust Postimees 1936. aastal: terrorilaine Madridis Päeva karikatuur Evelin Andrespok: Baltimore’i meeleavaldused põhjustas usalduskriis Mati Pallasma: kelle taskust tuleb kütuseaktsiis? Kultuur Tallinnas algasid suurteose proovid Raamatud neile, kes ei viitsi lugeda Sport Spordi lühiuudised Venemaa peatreener: USA-le kaotada on alati halb Beebinäoga täpsuskütt vallutab maailma Olulise mängu tunnet ei tekkinud, Kalev/Cramo kindlalt finaali Iga kevad sama asi — Kehra ja Põlva duell Tartu Veeriku ostukeskus läheb osaliselt üle päikeseenergiale Kohus saatis linnas pea 200 km/h kihutanud loata juhi arestimajja Paneme Emajõe kaldad elama Luiged kolisid Annelinna tiigile Tartu 2030 – hakkame juubeldama Tudengite dessant ründab kultuuriga Uus vallavanem esitas lahkumisavalduse Lõoke lendas, rändur astus Saksa Kevad tõi Tartu kevadesse kunsti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: rohkem hoolt ja armastust

2 min lugemist

«Mis on lapsel vaja? / Vaja kodumaja. / Kui on ema-isa, kuivab ruttu pisar. / Lahket sõna tahab, siis ta pole paha.» Nii kõlab Heljo Männi luuletus. Mida see ütleb? Väga lihtsat asja. Iga laps vajab ennekõike tähelepanu, hoolt ja armastust. Hoolitsevat kodu, lähedasi, peret. Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse sõnastab keskse küsimuse tänases Postimehes õigesti: probleem pole mitte asenduskodude administreerimises, vaid selles, et meil asenduskodude järgi on endiselt sedavõrd suur vajadus. Päriselt ära ei kao taolised asutused muidugi mitte kunagi.

Meie poliitikate prioriteet peaks olema seatud nii, et võimalikult vähe tekiks vajadust jätta lapse eest hoolitsemine sotsiaalhoolekandele. Kuid kui nii kord juba läheb, tuleks leida lapse seisukohalt võimalikult hea variant. Riik võib küll teha ja teebki jõupingutusi, et asenduskodud oleksid võimalikult lapsesõbralikud (ka «lastekodu» muutumine «asenduskoduks» on samm selles suunas), kuid pigem tuleks jõuda juurte juurde, probleeme ennetada ning soodustada perekonnas kasvamist.

Kuitahes hästi korraldatud asenduskodu ei ole kõigest hoolimata lapsele kodu. Seal võivad olla ja enamasti ongi toredad inimesed, kuid nad ei asenda vanemaid. Paljuski mõjutavad olukorda ühiskonna hoiakud ja väärtushinnangud. Pätt vangi, hätta sattunud laps lastekodusse – selline lihtsustatud suhtumine on paraku endiselt paljudele omane. Kui tahta probleeme lahendada, tuleb minna juurte juurde ja kujundada hoiakuid.

Pole raske tähele panna, et häälekas perekonna kaitsele suunatud retoorika töötab tihtipeale hoopis sotsiaalse sidususe vastu. Üksikemad ja –isad, lapsendajad, koos lapsi kasvatavatest samasoolistest kõnelemata on need, kellele toetuse ja tähelepanu asemel saab tihti osaks negatiivne suhtumine. Hoolimata sellest, et lastel on, kes neist hoolivad, kes neid armastavad, kellele nad loota võivad. See, kui riik toetab tugiteenustega lapsendajaid, perekonnas hooldajaid ja eestkostjaid, on õige lahendus ning ühiskonnal peaks olema piisavalt empaatiat, et seda laste seisukohast mõista.

Põhiseadus paneb vanematele õiguse ja kohustuse kasvatada oma lapsi ja hoolitseda nende eest. Tegelikkus on tihtipeale selle kalk eiramine. Kohutusi oma laste ees ei täideta, vaid ollakse veel nahaalsemad. Eile Tallinnas emadepäevale pühendatud konverentsil tõi aasta ema, kohtunik Helve Särgava välja šokeeriva tõsiasja – lastele elatisabist kõrvale hoidvad mehed võtavad ise vastu riigi toetusi.

Mitmes aspektis kriitikat saanud praeguse valitsusliidu koalitsioonileppes on kirjas meetmed laste elatisabi maksmistest kõrvalehoidjatelt raha kättesaamiseks. Loodetavasti viiakse need kavad efektiivselt ellu.

Seotud lood
04.05.2015 06.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto