Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Keda soovitavad brittidel valida ajalehed?

FOTO: Juhan Mellik

Päev enne Suurbritannia parlamendivalimisi vallutas suuremate ajalehtede esikaaned poliitika. Vastavalt toimetuse poliitilistele kalduvustele anti lugejale enam kui otsekoheselt mõista, keda valida. Või siis vastupidi: kelle poolt mitte mingil juhul oma häält anda.  

Tabloidi The Sun esikaanel ilutseb äärmiselt ebaesteetiline pilt punnispõsksest võileiba õgivast Tööpartei esimehest Ed Milibandist koos hoiatava kirjaga: säästke meie peekon! Leht selgitab: tema sotsialism hävitaks tasapisi elule ärkava majanduse. «Tema lubadused on sisutud. Ja suur osa leiboristide kampaaniast tooride vastu on hunnik valesid.»   

Daily Express esitab küsimuse: miks sa pead hääletama UKIPi (Iseseisvuspartei) poolt? Kohe pöördel järgneb parteijuhi Nigel Farageʼi pöördumine. «UKIP on erakond, mis seisab vastu poliitilisele establishmentʼile,» lubab ta ning jätkab veenmisega: neile antud hääl ei ole mitte raisatud hääl – erinevalt sellest, mida väidavad konkurendid.  

Daily Mirror on esikaanele paigutanud suure pildi peaminister David Cameronist kirjaga «täielik läbikukkumine» (major fail). Kriitikanooli riigijuhi pihta ei pillu keegi teine kui tema enda parteikaaslane John Major. «Kuidas saab olla nii, et ühe maailma rikkaima riigi alla kuulub Euroopa neli vaeseimat piirkonda?» ründab Major. «Ja Euroopa all pean ma silmas ka Ida-Euroopat.» Paar lehekülge edasi esitab ajaleht põhjaliku juhendi, kuidas valimispäeval toimida, et toorid valitsusest välja lüüa. Juhtkiri seal kõrval kuulutab otse: valige leiboriste!

Daily Maili seisukoht on risti vastupidine. «Terve mõistuse nimel, ärge laske klassisõja jutlustajal hävitada meie majandust ja rahvust – kuidas saad SINA hääletada, et Punane Ed eemal hoida.» Terve paariskülg on pühendatud konkreetsetele näpunäidetele, mismoodi anda hääl vastavalt oma elukohale ja ringkonnale. Peaasi ainult, et leiboristid ei võidaks.

The Timesi esikaanel emotsionaalseid üleskutseid ega värvikaid pilte ei ole. Küll aga leidub lehes pikk juhtkiri, mille sõnum on ühene: sotsialistid ei mõista, et mitte riik ei loo rikkust ja töökohti, vaid erasektor. Seepärast kuulub Inglismaa helge tulevik ja loodetavasti ka valijate hääl konservatiividele ja David Cameronile.

06.05.2015 08.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto