Sisukord
Kultuur
Postimees
09.05.2015
Eesti Ärimees korrastas Ereda mälestusmärgi Palju õnne Tulevane traumaarst õppis surmasuus ohvreid päästma Tagakülg Reformisõlm Eesti traumad terava luubi all Eesti lühiuudised Male Väiksem maksutõus pole huvigruppidele leevendus Riigi Kinnisvara annab hundipassi sadakonnale töötajale Ericsson koondab Eestis 0905esikas Välja ilmus Eesti esimene koomiks Dilbert Merehädast päästeti viis inimest ja neli koera Horoskoop Politsei õpetab noore retriiveri rahakoeraks Majandus Kommentaar Ericsson koondab Eestis Väiksem maksutõus pole huvigruppidele leevendus Andres Osula sai ettevõtluspisiku perekonnast Välismaa Suurbritannia valimiste kokkuvõte Ukraina võitleb riigi eest kõigil rinnetel Kokkuvõte Suurbritannia parlamendivalimistest Osav laveerija Arvamus Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Artemi Troitski: 69 ja 1 Peeter Langovitsi tagasivaade: Igavese tuleta pronkssõdur Postimees 1927. aastal: enneolematu võidusõit Austraalias Reformisõlm Päeva karikatuur Osav laveerija Mees, kes oskab Meie terav okas Juhtkiri: Londonist selge valimistulemus Ene Pajula: Mammi hädas plasti ja pisikutega Kultuur Nädala plaat. Point on «Point» Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Kevad Varssavis Kivastiku ja poolakatega Ühe mehe teekond Pariisist Iirimaale Luulehetk – hetk luules Aja auk. Ära vaata tagasi, vaid otse ja vaikides Ivan Tšonkini kannatused Seal Kus Vaja Sport Kehra viigistas finaalseeria Spordi lühiuudised Mees, kes oskab Kerde: kui kaotad, oled teinud midagi valesti Eesti rekordimasin kogub tippkooli jaoks raha Koondis sõidab Hollandisse 14 mängijaga Tallinn Politsei õpetab noore retriiveri rahakoeraks Tarbija Kommentaar Andres Osula sai ettevõtluspisiku perekonnast AK Artemi Troitski: 69 ja 1 Timothy Snyder: Euroopa liidrid ei taha end Vene relvade taustal näidata Nädala plaat. Point on «Point» Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Aja auk. Ära vaata tagasi, vaid otse ja vaikides Kevad Varssavis Kivastiku ja poolakatega Eesti otsib uut märki Ivan Tšonkini kannatused Seal Kus Vaja Mugavustsoonist väljas Viimane veerg Psühhiaater annab nõu Arter Eesti parimad toiduained 2015 Horoskoop Ise tehtud, kaunikene Kuni inimesed joovad, kestab ka «Krimi» Armsate emade päev Taevalik kook noortest rabarberivartest Gild uues kuues Margit Härma: õnnelik lahutus Sahara nomaadid kahe maailma vahel Lia Virkuse tordid emadepäevaks Ursula Ratasepp: näitlemine on justkui empaatiaharjutus Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mida teha (poliitilise) Soome sillaga?

5 min lugemist
Jarmo Virmavirta FOTO: Postimees.ee

Äsja toimusid nii Eestis kui ka Soomes parlamendivalimised. 

Tellijale

Eestis kroonis seda  «visaduse» koalitsiooni nime kandva valitsuse moodustamine. Kuna koalitsioonileping polnud maksude osas lõpuni läbi räägitud, siis ähvardavad jätkuvad vaidlused valitsuskriisiga. Soomeski vahetub valitsusliit, sest võitjateks tulid Keskerakond ja Põlissoomlased. Poliitika suund sõltub nüüd sellest, kas kolmandaks osapooleks tulevad sotsiaaldemokraadid või Koonderakond. Soomes püüti siduda tulevane valitsemiskava ühiskondliku lepinguga. Kui 2000-ndate algul selgus Eestis, et ühiskond oli kaheks jagunenud, siis hakati rääkima  Soome lahe lõunakaldalgi  palju erinevaid osapooli hõlmava ühiskondlikku leppe sõlmimisest. Ellu kutsuti vastav sihtasutus, mis tänaseks on end ümber kujundanud Koostöö Koguks. Kuna  erakondade ego  osutus kõrgemaks ühiskonnast, siis jooksis kogu üritus lõpuks liiva. Soomes juhtus see juba enne protsessi käivitumist.

Mõlemal maal on käimas poliitikute põlvkonnavahetus. Uute tegijate maailm on globaalne ja Brüsseli-keskne. Kaugvaadet eelistatakse või koguni vastandatakse lähivaatele. Soome–Eesti suhetest ei olnud valimisprogrammides sõnagi. Kas see tähendab, et kõik on hästi, kui sellest ei räägita? Kas soomlastele piisab ebamäärastest teadmistest Eestis kehtiva ühetaolise maksustamise kohta? Kas eestlasi rahuldab teadmine Soomest kui peamiselt teenimisvõimaluste ja laialdase sotsiaalse turvavõrguga riigist? 

08.05.2015 11.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto