Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Artemi Troitski: 69 ja 1

FOTO: SCANPIX

9. mai pidustuste kutsete eiramine puudutab tõsiselt president Putini pondunud enesehinnangut ja haiglaslikku kuulsusejanu.

Tellijale Tellijale

Läheneb 9. mai, võidupüha, üks Venemaa tähtsamaid tähtpäevi. Suurepärane pidupäev «pisaratega silmis», nagu lauldakse menukas laulus.

Pisaraid jääb iga aastaga vähemaks, nagu ka elus olevaid veterane, pompoossust ja sõjakust tuleb aga aina juurde. Mäletan hästi, kuidas tähistati võidupäeva aastat kolm-nelikümmend tagasi: pidupäeva põhilisteks fookusteks olid traditsioonilised veteranide kokkusaamiste ja nende austamise paigad (Moskvas näiteks Suure teatri skväär, Valgevene vaksali väljak, tundmatu sõduri haud), sõjatehnikaga paraade ei mäletanud enam keegi. Erinevalt tüütust ja ideologiseeritud 7. novembrist ning formaalreipast 1. maist oli 9. mai alati väga liigutav ja hingeline päev, mil leinati langenuid ja tunti uhkust lihtsate inimeste kangelaslikkuse üle. See oli rahupäev. Nüüd on sellest saanud sõjapäev, mis seletab paljutki.

08.05.2015 11.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto