Sisukord
Juhtkiri
Postimees
09.05.2015
Eesti Ärimees korrastas Ereda mälestusmärgi Palju õnne Tulevane traumaarst õppis surmasuus ohvreid päästma Tagakülg Reformisõlm Eesti traumad terava luubi all Eesti lühiuudised Male Väiksem maksutõus pole huvigruppidele leevendus Riigi Kinnisvara annab hundipassi sadakonnale töötajale Ericsson koondab Eestis 0905esikas Välja ilmus Eesti esimene koomiks Dilbert Merehädast päästeti viis inimest ja neli koera Horoskoop Politsei õpetab noore retriiveri rahakoeraks Majandus Kommentaar Ericsson koondab Eestis Väiksem maksutõus pole huvigruppidele leevendus Andres Osula sai ettevõtluspisiku perekonnast Välismaa Suurbritannia valimiste kokkuvõte Ukraina võitleb riigi eest kõigil rinnetel Kokkuvõte Suurbritannia parlamendivalimistest Osav laveerija Arvamus Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Artemi Troitski: 69 ja 1 Peeter Langovitsi tagasivaade: Igavese tuleta pronkssõdur Postimees 1927. aastal: enneolematu võidusõit Austraalias Reformisõlm Päeva karikatuur Osav laveerija Mees, kes oskab Meie terav okas Juhtkiri: Londonist selge valimistulemus Ene Pajula: Mammi hädas plasti ja pisikutega Kultuur Nädala plaat. Point on «Point» Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Kevad Varssavis Kivastiku ja poolakatega Ühe mehe teekond Pariisist Iirimaale Luulehetk – hetk luules Aja auk. Ära vaata tagasi, vaid otse ja vaikides Ivan Tšonkini kannatused Seal Kus Vaja Sport Kehra viigistas finaalseeria Spordi lühiuudised Mees, kes oskab Kerde: kui kaotad, oled teinud midagi valesti Eesti rekordimasin kogub tippkooli jaoks raha Koondis sõidab Hollandisse 14 mängijaga Tallinn Politsei õpetab noore retriiveri rahakoeraks Tarbija Kommentaar Andres Osula sai ettevõtluspisiku perekonnast AK Artemi Troitski: 69 ja 1 Timothy Snyder: Euroopa liidrid ei taha end Vene relvade taustal näidata Nädala plaat. Point on «Point» Mida teha (poliitilise) Soome sillaga? Aja auk. Ära vaata tagasi, vaid otse ja vaikides Kevad Varssavis Kivastiku ja poolakatega Eesti otsib uut märki Ivan Tšonkini kannatused Seal Kus Vaja Mugavustsoonist väljas Viimane veerg Psühhiaater annab nõu Arter Eesti parimad toiduained 2015 Horoskoop Ise tehtud, kaunikene Kuni inimesed joovad, kestab ka «Krimi» Armsate emade päev Taevalik kook noortest rabarberivartest Gild uues kuues Margit Härma: õnnelik lahutus Sahara nomaadid kahe maailma vahel Lia Virkuse tordid emadepäevaks Ursula Ratasepp: näitlemine on justkui empaatiaharjutus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Londonist selge valimistulemus

2 min lugemist

Neljapäeval toimunud Briti valimised andsid ootamatult tulemuseks konservatiivide enamuse parlamendi alamkojas. David Cameron jätkab Ühendkuningriigi peaministrina, ning ei vaja enam oma senist koalitsioonipartnerit liberaale, kes lisaks said hävitava kaotuse osaliseks. Paljuvaetud ennustused osutusid tühjaks – põhiliselt pakuti, et ükski jõud ei saa üksinda enamust kätte ning valimiste järel algab Briti poliitikas keeruline diilide tegemine. Valijad otsustasid teisiti.

Väljastpoolt vaadatuna tähendab tooride edu, et neil on senisest vabamad käed otsustada oma poliitika üle ja seda ellu viia. Küsimärk on olnud Britannia suhted Euroopaga, ning võib eeldada, et Cameron täidab oma lubaduse korraldada 2017. aastal referendum Euroopa Liitu kuulumise üle. Enne seda soovib «number 10» pidada Brüsseli ning muude liikmesriikidega kõnelusi liikmeksoleku tingimuste üle. Valik, mida Briti valijale ületuleval aastal võidakse pakkuda, ei ole praegu kaugeltki selge.

Äärmuslikult euroskeptiline UKIP jõudis parlamenti vaid sümboolse esindusega ning nende ägeda retoorikaga juht Nigel Farage ei saanud isegi mandaati. Selle poolest võib Cameron ajada nüüd mõõdukamat Euroopa-poliitikat, kuna serval asuvad jõud ei sunni nii palju oma päevakorraga arvestama.

Euroopa-küsimuse osa on ka Šotimaa valimistulemus. Seal tegi kohalik Šotimaa Rahvuslik Partei (SNP) peaaegu puhta töö, tõrjudes teised erakonnad hoopiski kõrvale. Eriti valus on see leiboristidele, kes seni olid Šotimaalt pärit saadikutega Londoni parlamendis tugevalt esindatud. Muutus meenutab omal ajal Iirimaa iseseisvumisele eelnenud valimistulemust.

Suurbritannia euroliidust kõrvalejäämise vastu kõneleb Londoni jaoks muu hulgas argument, et see pakuks Šotimaa iseseisvuslastele kandikul ühe järjekordse eraldumishääletuse. Poliitiliselt on aga Šotimaa juba teinud teistsuguse valiku. Kas isegi otsustuspädevuse märksa suurem Edinburghi üleandmine väärab sealset eraldumissihti, on üsna kahtlane.

Leiboristid peavad nüüd oma haavu lakkuma ning koguma jõudu ajaks, mil saab Cameronile uue väljakutse esitada. Parteijuht Ed Miliband lahkus kaotust tunnistades eile kohalt, sama tegid Farage ja liberaalist asepeaminister Nick Clegg.

Briti valimissüsteemi omapära, kus parlamendikohani jõuab üksnes iga ringkonna võitja, on hästi teada. Selline süsteem soodustab suuri ja äkilisi pöördeid, ning üle riigi erakonnale antud häälte arv ei loe suurt midagi. Näiteks liberaalid said seekord 2,3 miljonit häält ja vaid kaheksa kohta, kui SNP sai 1,4 miljonit häält ning 56 kohta. Radikaalne UKIP pälvis veelgi enama, 3,8 miljoni valija toetuse – see tõi aga neile vaid ühe parlamendikoha. Süsteemi muutmisest on palju kõneldud, päevakorras see aga pole.

Seotud lood
08.05.2015 11.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto