Sisukord
Arvamus
Postimees
11.05.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Viimane veerg Horoskoop Motohooaeg avati Pärnus paraadiga Eesti lühiuudised 1105esikas FSBd võitnud Vene advokaat: Kohvri juhtum pole lihtne Ksülitooli ja sorbitooli mõju ei tasu üle hinnata Eva Teppo: kõige alus on armastus Aasta eurooplaseks valiti tänavu Siim Kallas Inkassofirmad tülitavad inspektsiooni hinnangul võlgnike lähedasi ebaseaduslikult Fond tahab tagada abi kõigile vähiravi vajajatele Male Kaitsevägi korraldab ajaloo suurimad lahinglaskmised Mälumäng Minister: riik toetaks tööandjaid hambaravisse panustamisel Majandus Majanduse lühiuudised Piiramatu internet tekitab inimestes segadust Majandusteadlane: Venemaa on fundamentaalselt nõrk riik Välismaa Paraad näitas Putini isoleeritust Gülen hoiab Türgi mulda, aga tagasi koju ei tule Islamiorganisatsioon end salapäraseks ei pea Suurteks pragudeks saanud poliitilised mõrad algasid ammu Välismaa lühiuudised Põgenikekvoodi plaani saadab kriitika Arvamus Ahto Lobjakas: vana hea Albion Gert Jostov: kes tahab olla vaene ja ebaseksikas? Eesti! Lugejate kirjad Juhtkiri: võidupäeva sumenemise poole Evelyn Kaldoja: kes kardab gülenisti? Postimees 1933. aastal: lõpp laste paigutamisele muulaste koolidesse Ramon Loik: migratsioonikriisis pannakse proovile Euroopa turvalisus Kultuur Andrei Makarevitš: mind sõjatehnika ei huvita, olen kunstnik Muuseumiööl on avatud 155 muuseumi Sport Koondis alustas kontrollmänge võiduga Hollandi üle Rosberg võitis Barcelonas ja vähendas Hamiltoniga vahet Spordi lühiuudised Levadial südamerahu ja meeldivad pinged Sõudjate paadid ei liigu, muutused taas ukse ees Põnevaid mänge jagub, aga soosikute ring jääb samaks Purjetamine valmistab lapsi ja noori (töö)eluks ette Tartu Nõo elanik Maimu Piir saab täna 101-aastaseks Suur sall katab viie lapse ema õlgu Eestlaste rajarekord paranes Roosi remont teeb naabertänavaile liiga Kas silla alla maalitud Putini käskis värviga katta kaitsepolitsei? Terane uurija hoiab end vormis mälumänguga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal: lõpp laste paigutamisele muulaste koolidesse

1 min lugemist

Õpilased, kellel pole kooliwalitsuse luba muukeelses koolis õppimiseks, tuleb lugeda koolist lahkunuks. Haridus-sotsiaalministeeriumi poolt on maa- ja linnakooliwalitsustele laiali saadetud ringkiri, millega tehakse lõpp laste paigutamisele mitteametlikesse kooli. Haridus- ja sotsiaalministeerium on pannud tähele, et wähemusrahwuste koolides, eriti saksa õppekeelega koolides, õpib rohkel arwul lapsi, kelle emakeel ei ole wastawa wähemusrahwuse keel.

Leiduwat isegi juhuseid, kus lapsewanemad on mõlemad eestlased, lapsed aga õpiwad saksa õppekeelega koolis, waatamata sellele, et eesti õppekeelega kool, kus nad makswate seaduste järgi peaksid õppima, on neile täiesti kättesaadaw. Sellest wõib järeldada et ei peeta küllaldaselt kinni makswatest seadustest.

Neid asjaolusid arwesse wõttes teeb haridus- ja sotsiaalministeerium teatawaks, et koolikohustuslikud lapsed kui nende elukoha kooliringkonnas puudub emakeelne algkool; kooli walik toimub sel korral wanemate wõi hooldajate poolt wastasel juhul aga wõib last mitte-emakeelsesse kooli panna ainult wastawa kooliwalitsuse loal. Emakeelse kooli puudumine õpilase elukohas, ei õigusta weel lapse paigutamist wõõrkeelsesse kooli.

Need õpilased, kellel load puuduwad, tulewad arwata koolist wabastatuks käesolewa õppeaasta lõpust arwates. Kui tulewikus selgub, et ühes wõi teises wähemusrahwuse koolis pole kinni peetud seaduse nõuetest, siis wõtab haridus-sotsiaalministeerium süüdlased wastutusele kui seaduse rikkujaid ja riigi huwide wastu toimijaid. 11.05.1933

Seotud lood
09.05.2015 12.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto