Sisukord
Arvamus
Postimees
11.05.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Viimane veerg Horoskoop Motohooaeg avati Pärnus paraadiga Eesti lühiuudised 1105esikas FSBd võitnud Vene advokaat: Kohvri juhtum pole lihtne Ksülitooli ja sorbitooli mõju ei tasu üle hinnata Eva Teppo: kõige alus on armastus Aasta eurooplaseks valiti tänavu Siim Kallas Inkassofirmad tülitavad inspektsiooni hinnangul võlgnike lähedasi ebaseaduslikult Fond tahab tagada abi kõigile vähiravi vajajatele Male Kaitsevägi korraldab ajaloo suurimad lahinglaskmised Mälumäng Minister: riik toetaks tööandjaid hambaravisse panustamisel Majandus Majanduse lühiuudised Piiramatu internet tekitab inimestes segadust Majandusteadlane: Venemaa on fundamentaalselt nõrk riik Välismaa Paraad näitas Putini isoleeritust Gülen hoiab Türgi mulda, aga tagasi koju ei tule Islamiorganisatsioon end salapäraseks ei pea Suurteks pragudeks saanud poliitilised mõrad algasid ammu Välismaa lühiuudised Põgenikekvoodi plaani saadab kriitika Arvamus Ahto Lobjakas: vana hea Albion Gert Jostov: kes tahab olla vaene ja ebaseksikas? Eesti! Lugejate kirjad Juhtkiri: võidupäeva sumenemise poole Evelyn Kaldoja: kes kardab gülenisti? Postimees 1933. aastal: lõpp laste paigutamisele muulaste koolidesse Ramon Loik: migratsioonikriisis pannakse proovile Euroopa turvalisus Kultuur Andrei Makarevitš: mind sõjatehnika ei huvita, olen kunstnik Muuseumiööl on avatud 155 muuseumi Sport Koondis alustas kontrollmänge võiduga Hollandi üle Rosberg võitis Barcelonas ja vähendas Hamiltoniga vahet Spordi lühiuudised Levadial südamerahu ja meeldivad pinged Sõudjate paadid ei liigu, muutused taas ukse ees Põnevaid mänge jagub, aga soosikute ring jääb samaks Purjetamine valmistab lapsi ja noori (töö)eluks ette Tartu Nõo elanik Maimu Piir saab täna 101-aastaseks Suur sall katab viie lapse ema õlgu Eestlaste rajarekord paranes Roosi remont teeb naabertänavaile liiga Kas silla alla maalitud Putini käskis värviga katta kaitsepolitsei? Terane uurija hoiab end vormis mälumänguga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: kes kardab gülenisti?

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: SCANPIX

Loomulikult hoiavad meie julgeolekuteenistused usuliikumistel silma peal. Välistamaks näiteks, et kusagil avataks jumala teenimise sildi all Ida-Ukraina «separatistide» või islamistide värbamispunkt või rajaks kogukonna kohalik Charles Manson. Tunnistades, et ma ei pruugi teada päris kõike, usun vähemalt ohtra avaliku info põhjal, et mure Eestis EesTürki nime kandva Fetullah Güleni liikumise pärast on siiski liialdatud.

Kuus aastat tagasi – kui Gülen ja Türgit valitsev AK partei veel üldiselt läbi said – kirjutas Rachel Sharon-Krespin ajakirjas Middle East Quarterly, et maailmarahust ja uskudevahelisest dialoogist rääkimine on gülenistide puhul vaid pinnapealne. Et nende tegelik eesmärk on pöörata inimesi türgipärasesse islamisse. Samuti tõi ta välja, et gülenistidel on õnnestunud rajada märkimisväärseid äri- ja meediaimpeeriume. Ning et nende koolid Kesk-Aasia riikides õpetavad välja uut generatsiooni inglise ja türgi keelt valdavaid noori, kes jõuaksid ühiskondlikult mõjukatele positsioonidele.

Olles lugenud läbi hunniku materjale ja rääkinud teemat eri nurkade alt tundvate inimestega, ei vaidlusta ma neist väidetest ühtegi. Aga need ei häiri mind ka. Sest see, millega gülenistid tegelevad, on moodne misjon: mitte «metslaste» poolvägisi oma tõe juurde toomine, vaid eeskujuga veenmine. Ehk pisut paremini tänapäeva turumajanduse reeglitega klappivaks lihvitud kui paljude teiste misjonitegevus.

Pole vaja ei vandenõu ega pidevat jumalikku sekkumist, kui sul on võidukas valem, mis koosneb karismaatilisest liidrist eeskujuna, ambitsioonikast keskklassist järgijatena, süstemaatilisest eduõpetusest ja Jumalast kui kõikenägevast järelevalvajast. Kui tegutsetakse vastavalt seadusega seatud reeglitele, ei saa patuasjaks pidada ka võimu ja raha poole pürgimist – sõltumata usutunnistusest või selle puudumisest on kõigil ühiskonna liikmetel selleks õigus. Nagu on neil õigus moodustada eestkosteorganisatsioone oma eesmärkide edendamiseks.

Ka ei väida isegi mitte kõige teravamad gülenistide kriitikud, et tegu oleks füüsilist agressiivsust propageeriva liikumisega. Ja et nad aktsepteerivad sarnaselt teiste kolme Abrahami usundi põhivooluga moodsa teaduse ja meditsiini saavutusi, nagu vereülekanded ja vaktsineerimine, ei saa siin näha isegi rahvatervislikku riski. Erinevalt näiteks pisut madalamatele sotsiaalsetele gruppidele apelleerivatest liikumistest, kus ravitakse pendliga köha ja poslamaslaga vähki.

Ma ei usu, et gülenistidel õnnestuks Eestis kunagi märkimisväärselt kanda kinnitada. Nad on selleks liiga eksootilised. Aga mulle meeldib mõte head inglise keelt rääkivatest Kesk-Aasia noortest, kes Jumalale mõeldes korruptsiooni väldivad.

Seotud lood
09.05.2015 12.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto