Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.05.2015
Eesti Horoskoop Mälumäng Male Dilbert Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg 1205esikas Majanduse lühiuudised Kaja Kallase blogi: Reformierakonna reform Rõivas: tagatoad tänapäeva ei mahu Kliinikumi ülemõde mõisteti süüdi pistise võtmises 36 riigi eksperdid tulevad Eestisse arutlema e-valitsemise üle Kristjan Raua preemia läks jagamisele Inimelu kaotuse hind – 1,25 miljonit eurot Haigekassa hinnasurve tõttu võivad lapsed oma hambaarstist ilma jääda Majandus Majanduse lühiuudised Aivar Rehe: kuue kuu Euribor miinusesse ilmselt ei lähe Välismaa Makedoonia podiseb ohtlikult Välismaa lühiuudised Arvamusliidrid nõuavad päästemissiooni taastamist Ka ümberjagamise korral ootaks Eestit vaid mõnikümmend pagulast Arvamus Jürgen Ligi: erakoolidest ja õpilaste võrdsest kohtlemisest Kõva sõna Kristina Vaksmaa: tarbija diskrimineerimise argipäev Juhtkiri: panganduses on erakorralised ajad Marian Männi: mäng Euroopa lombis Postimees 1910. aastal: uppumisoht Emajõel Vastukaja: tahan tööandjale võimalust panustada töötaja hambaravisse Jaanika Kingumets: kuidas Eesti ajakirjandus loob Soome eestlast Kultuur Tallinnas algab muusikamaailma tippsündmus Kellel on õigus tappa ilu nimel? Elagu filmikunst! Jälle Cannes´is! Sport Spordi lühiuudised Kes sel aastal? Tarval oli avamängus rohkem otsustajaid Kehra astus kindla sammu tiitli poole Pärn teeb nädalaga tasa kolme kuu töö Kui peatreeneri sõnal pole kaalu Tallinn Kahesuunaliseks muutunud Kentmanni tänav tekitas liiklejates segadust Tartu Kapo: avalikkusele ei ole tänavakunsti asjus midagi jagada Üks teos läheb oksjonile nagu põrsas kotis Pärijad müüsid Tõnissoni majad maha Pilk Anne kanalile enne rannahooaega Indrek Mustimets: kas me oleme sellisteks kiirusteks valmis? Osaajaga lasteaiakoht muutub soodsamaks Tartlased teevad Kihnus isemoodi maratoni Kunstnikud loovad ERMile joonisfilme Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vastukaja: tahan tööandjale võimalust panustada töötaja hambaravisse

2 min lugemist
Rannar Vassiljev oma kabinetis sotsiaalministeeriumis FOTO: Sander Ilvest

Eile avaldas Postimees mõni aeg tagasi tehtud intervjuu, kus olin vastanud küsimustele koalitsiooni moodustamisest kuni töö- ja tervisepoliitikani. Intervjuu pealkirja järgi tahtvat ma, et tööandjad panustaksid töötajate hammaste parandamisse. Kuigi pealkiri ei peegeldanud minu tegelikku mõtet ega selle väljendust sõnades, mille järgnevalt ka tsitaadina ära toon, vihjas siiski kahele olulisele teemale: hambaravile ning tööandja maksustamisele, panustades töötaja tervisesse.

Esmalt lubatud tsitaat intervjuust, mille sisu oli kaaluda võimalust mitte lugeda erisoodustuseks tööandja panust töötaja hambaravisse. «On arutatud ka tööandja panust hambaravisse, kuidas see oleks maksustatud. See läheb kokku ka terviseedenduse, haiguste vältimisega, mida koalitsioonilepingus erisoodustuseks ei loeta. Kindlasti tasub arutada, kuidas saaks tööandja töötajat hammaste ravimisel toetada. Tõenäoliselt on mõistlik teha ka teatud piirangud, kui tegu on maksusoodustusega.»

Tööandja panus töötaja terviseedendamisse ja haiguspäevade vältimisse on praegu maksustatud kui palgalisa, mistõttu lisandub sellele nii tulu- kui ka sotsiaalmaks, mida rahvakeeli kutsutakse ka erisoodustusmaksuks. Praegune koalitsioon on ühiselt kokku leppinud, et edaspidi seda enam nii ei käsitleta. Loomulikult eeldab see põhjalikku analüüsi, mida täpselt haiguspäevade vältimiseks ning terviseedendamiseks lugeda, ning sellest tulenevalt ka vastavat seaduseelnõu. Sellest oli inspireeritud ka minu mõte, et üks viis hambaravi toetada on maksusoodustus tööandjatele, juhul kui viimane hüvitab töötaja ravi. See oleks võimalus tervishoidu ning täpsemalt hambaravisse rohkem vahendeid kaasata.

Praegu kaetakse tervisekindlustuse arvelt hambaravi alla 19-aastastele, hüvitatakse pensioniealistele proteesid ning toetatakse rasedate ja alla aastase lapsega emade ravi. Samuti osutatakse vältimatut abi. Enamik 23 miljonist, mis haigekassast hambaravile läheb, katab noortega seotud kulud. Vaatamata sellele võiks arstikülastus ka noorte hulgas tihedam olla ning seetõttu kuludki suuremad. Lähitulevikus laieneb toetus ka pensionäride ravile ning lisaks oleme arvestanud veel 12 miljoniga, millega toetada täisealiste regulaarset hammaste kontrolli ja hooldust. See ei võimalda küll lahendada kogu probleemi, kuid teeb suure sammu edasi, võimaldamaks paremat tervist. Hambaravi programmi algusajaks on arvestatud 2017. aasta juuli.

Tööandjate hoolitsemine oma töötajate tervise eest on oluline, kuid eeldab ka riigi soosivat suhtumist, muuhulgas maksupoliitika näol.

Rannar Vassiljev, tervise- ja tööminister (SDE)

Seotud lood
11.05.2015 13.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto