Sisukord
Juhtkiri
Postimees
13.05.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Musta Mandri tudengid tutvustasid oma kultuuri Palju õnne Tagakülg Põgenike probleem nõuab pakilist lahendust Eesti lühiuudised Kuidas Andres Arrak ERMis töötas ehk Arrak on Arrak Savisaar toimetati Ida-Tallinna keskhaiglasse 1305esikas Hädas sotsid sundvalikute ees Majandus Majanduse lühiuudised Esimese kvartali majanduskasv oli üsna nigel Kolmandiku Eesti alkoholist ostavad soomlased Välismaa Nemtsovi pere advokaat usub tšetšeenide versiooni Välismaa lühiuudised Nemtsov süüdistab Kremlit ka pärast surma Arvamus Vahur Kersna: sinu auto räägib Vahetund Postimehega 13. mail Alar Karis: püsiturbulents üldhariduses Vastukaja: kodumaist sealiha enam kõigile ei jätku Mart Raudsaar: ja päike loojub Juhtkiri: sõja hind kaante vahel Postimees 1933. aastal: keskaeg tuleb tagasi Aarne Seppel: õnnelik tööõnnetus Päeva karikatuur Kultuur Koli või Tartusse tagasi! Sport Rocki napp võimalus peitub agressiivses kaitses Spordi lühiuudised Noorte sunniviisilise mängitamise head ja vead Tallinn Lasnamäelt kaob ebaseaduslik lemmikloomakalmistu Tarbija Südameprotseduurid arvuti tagant Tartu Karlovas hakkas lehvima linnaosa oma lipp Tunniplaanides laiutab kergesti külge jääv inglise keel Uue keskuse nime ideevõistlusele laekus üle 800 pakkumise Silla alla tekkis rahusõnumiga neiu Ujumistalent unistab olümpiamedalist Side Saksamaaga otsustas laste keelevaliku Isiklik eeskuju innustas prantsuse keelt õppima Kiirrong tuhiseb Tabiverest ikka mööda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sõja hind kaante vahel

2 min lugemist

«Putin on väga kaval inimene. Räägib kogu maailmale, et vägesid siin ei ole. Aga ise kiirustab meid: davai-davai,» kõneles Vene tankist, Burjaatiast pärit Dorži Batomunkujev, kes sai Ukrainas Debaltseve all haavata.

See on üks väljavõte, mis pärineb eile Moskvas avalikustatud sõltumatust raportist «Putin. Sõda», mille koostamise mõte pärineb tänavu veebruaris mõrvatud opositsioonipoliitikult Boriss Nemtsovilt. Tema oli ka üks neid, kes kogus raporti jaoks materjali, uuris avalikke allikaid ja kohtus inimestega, kel võis olla vajalikku infot.

Nemtsov hukkus enne, kui oleks saanud hakata raportit kokku kirjutama, sestap tegid selle ära tema kolleegid. Näiteks toimetajad Ilja Jašin ning Olga Šorina; tööst võtsid osa majandusteadlane Sergei Aleksašenko, ajakirjanikud Aider Muždabajev, Oleg Kašin jt.

Mida me dokumendist teada saame? Eelkõige seisneb töö väärtus selles, et ta üritab arvuliselt vastata küsimusele, mis on olnud Ukrainas ja Ukrainaga toimunu hind Venemaale. Majandusteadlase Aleksašenko arvestuste järgi moodustasid Venemaa otsesed kulud sõjale Ukraina idaosas kümne kuuga umbes 53 miljardit rubla. Ukrainast pärit põgenike ülalpidamisele kulub aga Venemaa piirkondlikest eelarvetest ca 12 miljardit rubla kuus.

Inimkaotusi rahas väljendada ei saa, kuid need on märkimisväärsed. Raporti andmeil langes mullu augustis Ukraina idaosas vähemalt 150 Vene sõdurit. Tänavu jaanuaris ja veebruaris aga sai Vene sõdureid Debaltseve ümbruskonnas lahingutes surma vähemalt 70. «Erinevalt läinud aastast lahkusid Vene sõdurid seekord juhtkonna nõudel ametlikult teenistusest enne Donbassi lähetamist.  Niiviisi kavatseti varjata meie armee osalemist võitlustes, esitades sõjaväelasi vabatahtlike pähe.»

Seda kõike olukorras, kus Venemaa ametlik seisukoht on jätkuvalt, et nende sõdureid Ukrainas ei ole ega ole nad ka sõjategevuses osalenud. Raport lükkab sellised väited konkreetsete näidete abil veenvalt ümber. Dokument hõlmab sealjuures mitut intervjuud Vene sõjaväelastega, kes kõnelevad oma läbielatust. Omaette osa käsitleb Malaisia reisilennuki allatulistamist.

Mis sellest kõigest aga edasi saab? Nemtsovi mõte oli üllitada raport suures tiraažis ning jagada seda tänavatel, et sedaviisi astuda vastu ametlikule propagandale. Milline mõju dokumendi avaldamisel on, on keeruline ennustada. Kuid tuleb tunnustada autorite visadust ja järjekindlust oludes, kus raporti algataja argpükslikult mõrvati.  See on ilming Venemaa kodanikuühiskonna elujõust isegi praegustes keerukates tingimustes. Samuti on dokumendi avaldamine Boriss Nemtsovi elutöö jätkamine, millega tuleb arvestada isegi neil, kes poliitiku mõrvapaigale mälestuseks toodud lillede ja muu kallal vandaalitsevad.

Seotud lood
12.05.2015 14.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto