Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
14.05.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Nõmmel jäid kaks metskitse eraaeda lõksu Korstnapühkija tellimisest pole enam pääsu Haldusreformi plaan on ambitsioonikas Tallinna sotsid jagunevad kahte võrdsesse leeri Eestisse võib jõuda 326 pagulast Terras: arvamusliidrite osalemine õppusel on oluline Eesti röövlid langesid Norras politsei seatud lõksu Eesti lühiuudised Tippadvokaadi kuus päeva professionaalse sõdurina Siili lahingutegevuse lõpu märkimiseks rivistati 1,5 kilomeetri laiuselt üles enam kui 4000 õppusel osalenut Pioneeripataljon näitas taset Majandus Majanduse lühiuudised Hiina miljardär kavatseb osta Eesti Gaasi Välismaa USAs paiskus populaarseima liini reisirong rööbastelt välja Põhja-Korea kaitseminister hukati õhutõrjetulega Välismaa lühiuudised NATO asepeasekretär peab Islamiriiki Al-Qaedast ohtlikumaks Ohud lähtuvad nii idast kui lõunast Eestisse võib jõuda 326 pagulast Arvamus Hindrek Riikoja: tuld tolerastide pihta Agu Uudelepp: kuidas parandada erakonda? Ahto Lobjakas: pimeduse süda Taavi Veskimägi: kultuuride kokkupõrge Jevgenia Värä: Kuidas silitada avalikku arvamust Juhtkiri: Põgenikeprobleem ehk enesepettuse mõttetus Päeva karikatuur Postimees 1930. aastal: inglased teevad Eestisse õlivabrikut Kultuur «Sokurovi hääl» Postimehe Kinos Rituaalne redel vabaduse otsingul Eelarve on miljon eurot Sport Rapla näitas kodusaalis võimu Alati suur finaalseeria – Kalevit veab tagaliin, Rocki tugevus peitub korvi all Spordi lühiuudised Finaali eel: Kalev vs Rocki sünnipäev ehk Kuidas kõik algas Tarbija Tuhanded väikeaiad vajavad uuendamist Hekki ei tasu rajada uisapäisa Tartu Tänavakunsti hävitas ametnike liigne agarus Algab kirjapanek malevasse Tartu vallavalitsuse kabinettides valitseb tühjus Tudengite pneumosõiduk pälvis välismaal tunnustust Artjom Suvorov: kerjamine on eluviis Rock asub jahtima meistritiitlit Raske puudega naine peseb kohvikus nõusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jevgenia Värä: Kuidas silitada avalikku arvamust

2 min lugemist
Jevgenia Värä FOTO: Liis Treimann

Suurejooniline õppus «Siil» pani jälle rääkima sellest, kui erinev on eestikeelse ja venekeelse elanikkonna suhtumine riigikaitsesse. Ei, muidugi leidub ka venelaste hulgas neid, kes suhtuvad õppustesse positiivse huviga, ja on ka eestlasi, kellel on kinni pandud tänavatest, laskeharjutustest talu lähedal asuval polügoonil ja hävitajate õppelendudest juba kõrini.

Kuid tõesti on raske leida venelast, kelle turvatunne oleks tänu «Siilile» kasvanud. Ja selle tõttu on venekeelne elanikkond ka rohkem tundlik nende ebamugavuste suhtes, mis seoses õppuste käiguga paratamatult tsivilistide elus tekivad.

Näiteks võiks eeldada, et praegused Rummu, Klooga ja Ämari elanikud on harjunud mõtlema, et nende asulate puhul on tegemist rahulike suvila tüüpi alevikega, ja kasvanud aktiivsus Ämari sõjaväebaasis oli neile ebameeldiv üllatus. Kuid isegi need, kes on seal elanud aastakümneid, on siiralt veendunud, et nõukogude ajal ei tekitanud lennukid kohalikele nii palju ebamugavusi. Mis mitte mingil juhul ei või olla tõsi.

Nõukogude ajal baseerusid Suurküla (Ämari) lennuväljal Su-24 pommitajad. Aastal 1998 nimetas Venemaa õhuväe juhataja asetäitja Viktor Kot seda «kõige avariiohtlikumaks sõjalennukiks». Õnnetusi Su-24ga juhtus 5–6 korda aastas. Ämaris toimusid lennuõnnetused aastatel 1985, 1986 ja 1991.

Seda ohvriterohket perioodi meenutab meile ka Ämari kõrval asuv väike kalmistu. Rääkimata sellest, et lendude aktiivsus oli tol ajal palju kõrgem. Ja need «valed mälestused» panevad mõtlema.

Kohalike venelaste silmis pole Venemaa-oht argument, et kaitseväge armastada. See on paratamatus, nende inimestega tuleb töötada teiste vahenditega ja teiste argumentidega. Näiteks kui võtta laiemalt, siis venekeelse elanikkonna puhul tagab Eestile turvalisuse mitte niivõrd NATO, kuivõrd Euroopa Liit.

Isegi need vanema põlvkonna esindajad, kes ise ei saa Euroopast suurt midagi, soovivad, et nende lastel ja lapselastel oleks võimalik Euroopa Liidus õppida, töötada ja reisida. Nii võiks ka Eesti kaitsevägi rohkem näidata neid praktilisi plusse, mida annab tsiviilelanikkonnale sõjaobjekti naabrus. Need pole ainult kaitseväega otseselt või kaudselt seotud töökohad, vaid ka kaitseväe osalus naaberasulate heakorrastuses. Jah, seda tööd tehakse ka praegu, kuid nagu kogemus näitab, maht võiks olla suurem.

Inimesed, kellele sõdur on usaldusväärne abi ja toetaja igapäevases elus, on arvatavasti rohkem valmis leppima nende ebamugavustega, mida toovad nende ellu sõjaväeõppused.

Seotud lood
    13.05.2015 15.05.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto