Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
15.05.2015
Eesti Open Spirit stardib täna Kaitsevägi asub Siili tagajärgi likvideerima 326 pagulast näib Eestile üle jõu käivat Savisaar on haiglas munitsipaalpolitsei valve all Kümnetonnine sõjamasin läks kaotsi Eesti lühiuudised Kohus kuulutas välja Sangla Turba pankroti Potsataja looja on näinud igasuguseid aegu Ajaleht: SLK plaanib uued praamid Saksamaale viia Kimpus vaimse tervisega Professor taotleb ringhäälingus dialoogi Küberkurjategijad nõuavad ettevõtetelt ähvardusega Bitcoine Internetti enda kohta jäetavad andmed otsustavad laenu saamise Rahandusministeeriumi maja kaob maamunalt Sudaanlane alustab Eestis uut elu Tagakülg Tasemetöö tuleb, aga mis aines? Majandus Kohus kuulutas välja Sangla Turba pankroti Eestisse mahub veel paar McDonald’si söögikohta Majanduse lühiuudised Finnair teeb turvalise panuse Aasiale Välismaa Välismaa lühiuudised Ajateenistusse kutsutute nimekiri ajas leedulased ärevile NATO ei vasta igale Venemaa ähvardusele «Kuum liin» peab ära hoidma halvima Soomes on järsult kasvanud tsiviilreservi soovijate hulk Leedu ajateenistusse on valitud paljud ja kutsutud vähesed Arvamus Mart Võrklaev: Vajame kokkulepet kaitseks ajupesu ja poliitkommionude vastu Andrus Karnau: Nabala 2 Mark Soosaar: Õuduslugu kuldräimest Andres Reimer: Siili pohmakas Juhtkiri: igaühe tööpanus on oodatud Postimees 1925. aastal: Waleteated Eesti kohta Päeva karikatuur Margus Tsahkna: milleks meile Eesti? Päriselt. (1) Kultuur Potsataja looja meelest on Venemaa lolliks läinud Sport Peep Pahv: Kalevi jõud ja enesekindlus maksavad USA ja Kanada jõudsid poolfinaali Spordi lühiuudised 15.05 Mõlemad kompasid, tugevam võitis Vanameister teenis välja veel ühe suure võimaluse Üheksa, üheksa, üksteist ning parim rünnak ja parim kaitse Tallinn Rahandusministeeriumi maja kaob maamunalt Kevad on armastuse aeg: abieluettepanek taevalaotuses Tarbija Hyvä Suomi ehk kiidame Soomet! Tartu Lasteaialapsed pidasid spordipäeva Jaan Õunapuu pole valla õppereisil Neuroloogid iga haiguse põhjust veel ei tea Jooksjad täidavad Tartu tänavad Laupäeva õhtul jätavad muuseumid uksed valla Jalakate istutamine märgib sõprust Filosofeerimisoskus aitab noortel leida sõpru Toomas Liivamägi: Karlova elab senise ajaloo kõige paremaid aegu Vald rajab Mehikoorma randa väikse puhkekoha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: Siili pohmakas

2 min lugemist
Andres Reimer FOTO: Postimees

Eesti riik ei soovi, et eraettevõtjad panustaksid oma raha riigikaitse edendamisesse, sest karistab näiteks Kaitseliidule annetajat kopsaka trahviga. Et olla lõpuni korrektne: tegemist pole trahviga, vaid maksuga. 

Tulumaksuseadus näeb ette valemi, mille kohaselt ettevõtja, kes annetab Kaitseliidule näiteks 400 eurot maksva elektrigeneraatori ostmiseks raha, peab tulumaksuna juurde maksma veel 100 eurot. Kui Kaitseliit ostab annetatud raha kasutades generaatori, tõuseb selle tegelik maksumus 500 euroni. Riik teenib 167 eurot maksuraha, mis sisaldab nii ettevõtja poolt annetuselt tasutud tulumaksu kui ka müügitehingult võetavat käibemaksu.

Ülimalt totter süsteem, sest ettevõtja annetab vabatahtlikult ju lisaks nendele maksudele, mida ta oma igapäevategevuselt riigi üleval pidamiseks niigi maksab.

Kui nüüd ettevõtja otsustab vigurdada, kannab ta oma annetuse reklaamikuludesse, mis aga Kaitseliidu tegevust arvestades pole enamasti võimalik. Kui ettevõtjal on generaator juba olemas, kannab ta selle maha ja annab Kaitseliidule.

Pastoi, brat, hüüab nüüd kodanik, kes on lugenud lehti, kuulanud raadiot ja jälginud televiisorist poliitikute sõnavõtte. Milleks peaksid ettevõtjad riigikaitsele veel juurde annetama, kui riik kulutab selleks rohkem kui kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust ja laigulised lausa suplevad rahas?

Kahjuks liikusid paljud poliitikud ja kõrged riigiametnikud juba enne suurõppust Siil ringi justki roosas udus. Loosungite aEesti on paremini kaitstud kui kunagi varem» ja «Ameerika Ühendriigid panustavad arvestataval määral Eesti julgeolekusse ka tulevikus» lakkamatu mantrana kordamine viis nad justkui omalaadsesse transsi. Kõik on juba niigi väga hästi ja asjad laabuvad justkui iseenesest.

Tegelikult vajavad Kaitseliidu üksused hädasti sponsorite toetust, mis praegu just karistava maksupoliitika tõttu jääb tulemata.

Päris elus levinud, kuid udusse ja mantratesse mattunud Olümposele nähtamatu varustuspraktika kohaselt annab tegevvägi Kaitseliidule just sellise tehnika, mis sageli enam kasutamiseks ei kõlba, aga mida mingisuguse seletamatu nostalgiatunde tõttu otse prügimäele visata ka ei raatsita. Kaitseliitlasel aga lööb igat militaarset romu või risuhunnikut nähes silm kohe rõõmsalt särama ja ta veedab kõik oma vabad nädalavahetused seda remontides. Paremat talle ju niikuinii mitte kunagi ei anta.

Selline entusiasm ei kõlba Exceli-järgse mõtteviisi kohaselt mitte kuhugi, sest prügimäekraami ülesse putitamiseks pole tabelitesse raha kirjutatud. Või on seda planeeritud nii vähe, et parem oleks romu otse prügimäele viia.

Head poliitikud, palun ärge laske ennast suurõppuse Siil edu järelmõjudest uimastada ja vabastage riigikaitseks tehtavad annetused tulumaksust. Riigikaitsele tooks see samm raha juurde, riigi tulud aga ei väheneks.

Seotud lood
    14.05.2015 16.05.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto