Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
15.05.2015
Eesti Open Spirit stardib täna Kaitsevägi asub Siili tagajärgi likvideerima 326 pagulast näib Eestile üle jõu käivat Savisaar on haiglas munitsipaalpolitsei valve all Kümnetonnine sõjamasin läks kaotsi Eesti lühiuudised Kohus kuulutas välja Sangla Turba pankroti Potsataja looja on näinud igasuguseid aegu Ajaleht: SLK plaanib uued praamid Saksamaale viia Kimpus vaimse tervisega Professor taotleb ringhäälingus dialoogi Küberkurjategijad nõuavad ettevõtetelt ähvardusega Bitcoine Internetti enda kohta jäetavad andmed otsustavad laenu saamise Rahandusministeeriumi maja kaob maamunalt Sudaanlane alustab Eestis uut elu Tagakülg Tasemetöö tuleb, aga mis aines? Majandus Kohus kuulutas välja Sangla Turba pankroti Eestisse mahub veel paar McDonald’si söögikohta Majanduse lühiuudised Finnair teeb turvalise panuse Aasiale Välismaa Välismaa lühiuudised Ajateenistusse kutsutute nimekiri ajas leedulased ärevile NATO ei vasta igale Venemaa ähvardusele «Kuum liin» peab ära hoidma halvima Soomes on järsult kasvanud tsiviilreservi soovijate hulk Leedu ajateenistusse on valitud paljud ja kutsutud vähesed Arvamus Mart Võrklaev: Vajame kokkulepet kaitseks ajupesu ja poliitkommionude vastu Andrus Karnau: Nabala 2 Mark Soosaar: Õuduslugu kuldräimest Andres Reimer: Siili pohmakas Juhtkiri: igaühe tööpanus on oodatud Postimees 1925. aastal: Waleteated Eesti kohta Päeva karikatuur Margus Tsahkna: milleks meile Eesti? Päriselt. (1) Kultuur Potsataja looja meelest on Venemaa lolliks läinud Sport Peep Pahv: Kalevi jõud ja enesekindlus maksavad USA ja Kanada jõudsid poolfinaali Spordi lühiuudised 15.05 Mõlemad kompasid, tugevam võitis Vanameister teenis välja veel ühe suure võimaluse Üheksa, üheksa, üksteist ning parim rünnak ja parim kaitse Tallinn Rahandusministeeriumi maja kaob maamunalt Kevad on armastuse aeg: abieluettepanek taevalaotuses Tarbija Hyvä Suomi ehk kiidame Soomet! Tartu Lasteaialapsed pidasid spordipäeva Jaan Õunapuu pole valla õppereisil Neuroloogid iga haiguse põhjust veel ei tea Jooksjad täidavad Tartu tänavad Laupäeva õhtul jätavad muuseumid uksed valla Jalakate istutamine märgib sõprust Filosofeerimisoskus aitab noortel leida sõpru Toomas Liivamägi: Karlova elab senise ajaloo kõige paremaid aegu Vald rajab Mehikoorma randa väikse puhkekoha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: igaühe tööpanus on oodatud

2 min lugemist

Psüühika- või käitumishäireid, mille puhul on meditsiinisüsteemilt abi otsitud, on Eestis esinenud umbes igal kümnendal tööealisel inimesel. Üle 51 000 inimese ostis 2013. aastal mõne vastava retseptiravimi. Üle 30 000 niisuguse häirega inimese on kas osaliselt või täielikult kaotanud töövõime.

Praxise värskelt avaldatud uuringu järgi on vaimuhäirega inimeste tööga hõivatus keskmisest väiksem, tööpuudus suurem. Püsiva töövõimetuse põhjuste seas on psüühika- ja käitumishäired mõjuvad umbes iga viiendal juhul. Eestis töötab alla ühe kolmandiku inimestest, kelle vaimse tervise häire on püsiv.

Need arvud näitavad, et vaimse tervise häiretega inimesi on Eesti tööjõu seas piisavalt palju, et neile sobivate töövõimaluste leidmine oleks oluline küsimus.

Kuid mitte alati ei ole tervisehäire ise põhjus, miks inimene jõukohaselt töötada ei saa, vaid tööelus osalemist pärsivad ka ühiskonnas levinud eelarvamused.

2006. aasta Eurobaromeetri uuringu järgi arvas Euroopa Liidus 63 protsenti inimestest, et psühholoogiliste ja emotsionaalsete terviseprobleemidega inimesed on ettearvamatud. Eestis aga oli see näitaja hoopis suurem – 76 protsenti. ELis arvas 37 protsenti vastajaist, et tegu on ohtlike inimestega – Eestis 60 protsenti.

Kõige kasulikum oleks muidugi vaimse tervise häireid ära hoida. Tööandjail on võimalik näiteks parandada töökorraldust nii, et inimestel oleks vähem tööstressi. Tähtis on ka inimese probleeme märgata, et ta vajaduse korral leiaks pädevat abi.

Kuid ka vaimse tervisehäirega inimeste töötamise nimel saab mõndagi ära teha. Tõsi, sellise töötajaga tegelemine võib nõuda rohkem vaeva kui terve inimese puhul. Võib juhtuda, et tervisehäirega töötaja ei käitu iga kord ootuspäraselt. See, mis terve inimese puhul on endastmõistetav, ei pruugi psüühikahäirega inimese jaoks iga kord nii olla. Võib-olla tuleb talle midagi üle seletada. Võib-olla tuleb töökohta mingil viisil konkreetsele inimesele sobivaks kohendada.

On selge, et tööandja niisugust lisategevust enamasti ei soovi ning meelsamini pigem väldib. Samas on kasu ühiskonnale kahtlemata mõõtmatult suurem, kui inimene hoolimata oma terviseveast saab teha jõukohast tööd, ei pea seega olema teiste ülalpidamisel ning saab tegutseda ühes kolleegidega normaalses töökeskkonnas.

Ühiskond, mis kaasab võimalikult palju oma liikmeid, sealhulgas vaimse tervise häiretega inimesi, asjalikku ja konstruktiivsesse tegevusse, on tugevam ühiskond kui see, mis ehitab oma liikmete vahele barjääre. Kõigi inimeste potentsiaali ärakasutamine on eriti oluline väikese rahvaarvuga Eestis. Meil ei ole kedagi ülearu ja iga töötaja panus on vajalik.

Seotud lood
14.05.2015 16.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto