Sisukord
Arvamus
Postimees
16.05.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Müüdid ja tegelikkus: kas pagulane on harimatu kurjategija? Tagakülg Eesti lühiuudised Kappi seisma jäänud vanad toiduained Korstnapühkijad marssisid läbi Tallinna vanalinna «Kui palju maksab?» — «Üks euro.» Kalamaja päevadel on avatud üle 70 hoovikohviku SLK kummutas praamide Saksamaale viimise Keskerakond tõusis populaarseimaks parteiks Välismaa Välismaa lühiuudised Linn ida ja lääne vahel ISISe rünnakute tõttu on Palmyra iidsed varemed hävimisohus Läti valib uue presidendi 3. juunil Arvamus Argo Ideon: pettumus peaministriparteis Postimees 1913. aastal: haritud noored lähevad väljamaale Mart Nurk: mis saab Eesti Majast? Kõva sõna Juhtkiri: mitte tule ja mõõga, vaid haamri ja kirkaga Päeva karikatuur Daniel Coll: vastutustundlik natsionalism Joris Van Bladel: Euroopa julgeoleku vägi Kultuur Luulehetk – hetk luules Basseinipeomuusika Bluri leppimine neoonsiltide all Bassiäss Erutav artpop Avastamata pärl Päris bändi hing Mida arvab Postimehe žürii filmist «Supilinna salaselts»? Meie ühine autobiograafia XX sajandi kirjanduslik ristsõna Kuidas taltsutada koera Sport Spordi lühiuudised 43-aastane Jagr vedas Tšehhi poolfinaali Mägi sai Doha Teemantliiga etapil seitsmenda koha Mätas loobus võitlusest gravitatsiooniga Eston Varusk peatas Kehra Tarbija Elukestvasse suhtesse tuleb panustada 34 aastat üheskoos AK Bassiäss Erutav artpop Avastamata pärl Päris bändi hing Adrenaliini ja bensiini otse veeni Mida arvab Postimehe žürii filmist «Supilinna salaselts»? Taavi Rõivas – teismeline rahaboss Ajakirjandus segab juhtimist Viimane veerg Siim Kallase ilmumine Eesti rahvale Joris Van Bladel: Euroopa julgeoleku vägi Arter Süngete sarjade edulugu Horoskoop Punastel laevadel mullitab Arter soovitab Moeuudiseid Mineraalained – keha abilised Küll tahaks eksida! Stig Rästa: loodan saada Eurovisioonilt kogemuse, mis jääb meelde kogu eluks Moemajades on suvi Telekaamerate ees seismine asendus kaevikus roomamisega Õnnelike inimeste restoran Meelelahutus Koomiks Sudoku

Argo Ideon: pettumus peaministriparteis

2 min lugemist
Argo Ideon FOTO: PEETER LANGOVITS/PM

Tippspordis öeldakse tihtilugu, et kõige tähtsam oskus on ajastada vormi jõudmine õigeks hetkeks. Ent poliitikas on lugu sarnane. Reformierakond oskas asjad sättida selliselt, et võitis esimesel märtsil toimunud valimised – kui need valimised toimuksid homme, oleks hiljutisest tulemusest järgi vaid hale vari.

Mis on siis juhtunud, et märtsikuus 28 toetusprotsenti nautinud oravad on Emori värskelt avaldatud uuringutulemuste järgi kukkunud 19 protsendi peale? See, kuidas valimiste võitja oma tulemust on realiseerida suutnud, ei vasta lihtsalt inimeste ootustele. Täiesti läbipaistmatud koalitsioonikõnelused (sellest räägiti nende toimumise ajalgi, kuid alles äsja ütles endine peaminister Andrus Ansip selle kriitika ka avalikult välja).

Lõpuni läbimõtlemata valimislubadused – algul lubame, küll pärast jõuab vaadata, kelle taskust me nende täitmiseks raha võtame. Kütuseaktsiisi tõstmise kava, millest enne valimisi keegi ei kõssanud, ning selle plaani rabe õigustamine «roheliste» argumentidega. Hotellimajandusel hapniku kinnikeeramisega hirmutamine – sisuliselt põhjendamata ühe üpris tundliku majandussektori eluvõime kallale minek, mis ei saa jätta mõjutamata sealseid harilikke töötajaid, kes kindlasti ei kuulu enamjaolt ühiskonna tugevamate hulka.

Kõik see jätab peataolekus rabelemise mulje – mitte niisuguse mulje, nagu Reformierakonnalt on varem ootuspäraseks loetud: tegijad, kes teavad, kuidas ja mismoodi Eestis elu paremaks korraldada. Kui asi ei parane, siis on reitingul kahtluseta ka langemisruumi.

Emori värskes küsitluses oma tulemust varasemaga võrreldes parandanud Keskerakond, sotsid ja Vabaerakond on ilmselt oravate juurest põgenenud toetajad lihtsalt ära jaganud. Näiteks Vabaerakonna puhul ma ei oska küll nimetada ainsatki töövõitu, millega erakond oleks pärast võimukõnelustelt lahkumist silma paistnud. Kuid hetkel polegi vaja midagi teha – lihtsalt istuda ja jälgida, kuidas oravad puuoksalt pudenevad.

Sotside juures mängib see, et nad ei ole istunud vait nagu hiired toanurgas, vaid öelnud välja, kui neile (ja eeldatavalt oma valijaskonnale) asjad ei sobi. Mis sel kombel muidugi valitsuse koospüsimisest saab, on raskelt ennustatav, aga kukkuva orava sabast kinnihoidmine ka erilist perspektiivi ei luba.

Nii Reformierakond, IRL kui sotsid on hetkel läbi tegemas sisemisi muudatusi. Nende tähelepanu on pööratud sissepoole, ning see ei jäta valitsuse töövõimet mõjutamata.

Väga tõenäoliselt võime lähikuudel näha erakondade toetusreitingu kõikumist suures ulatuses. Näiteks EKRE on veidi langenud, kuid võib võtta lahjemat mürki selle peale, et hetkel kuumaks köetav põgeniketeema, sisuliselt leivanumber tõstab nad kiirelt taas ülespoole.

Seotud lood
15.05.2015 18.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto