Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
16.05.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Müüdid ja tegelikkus: kas pagulane on harimatu kurjategija? Tagakülg Eesti lühiuudised Kappi seisma jäänud vanad toiduained Korstnapühkijad marssisid läbi Tallinna vanalinna «Kui palju maksab?» — «Üks euro.» Kalamaja päevadel on avatud üle 70 hoovikohviku SLK kummutas praamide Saksamaale viimise Keskerakond tõusis populaarseimaks parteiks Välismaa Välismaa lühiuudised Linn ida ja lääne vahel ISISe rünnakute tõttu on Palmyra iidsed varemed hävimisohus Läti valib uue presidendi 3. juunil Arvamus Argo Ideon: pettumus peaministriparteis Postimees 1913. aastal: haritud noored lähevad väljamaale Mart Nurk: mis saab Eesti Majast? Kõva sõna Juhtkiri: mitte tule ja mõõga, vaid haamri ja kirkaga Päeva karikatuur Daniel Coll: vastutustundlik natsionalism Joris Van Bladel: Euroopa julgeoleku vägi Kultuur Basseinipeomuusika Bassiäss Erutav artpop Avastamata pärl Päris bändi hing Mida arvab Postimehe žürii filmist «Supilinna salaselts»? Meie ühine autobiograafia XX sajandi kirjanduslik ristsõna Kuidas taltsutada koera Algarvulise rahva lugulaul Sport Spordi lühiuudised 43-aastane Jagr vedas Tšehhi poolfinaali Mägi sai Doha Teemantliiga etapil seitsmenda koha Mätas loobus võitlusest gravitatsiooniga Eston Varusk peatas Kehra Tarbija Elukestvasse suhtesse tuleb panustada 34 aastat üheskoos AK Marek Strandberg: vilepuhujate toetuseks Basseinipeomuusika Bluri leppimine neoonsiltide all Bassiäss Erutav artpop Avastamata pärl Päris bändi hing Adrenaliini ja bensiini otse veeni Mida arvab Postimehe žürii filmist «Supilinna salaselts»? Taavi Rõivas – teismeline rahaboss Ajakirjandus segab juhtimist Viimane veerg Siim Kallase ilmumine Eesti rahvale Joris Van Bladel: Euroopa julgeoleku vägi Teadus vajab paremaid küsimusi Peeter Langovitsi tagasivaade: Helsingi Läänesadam alustab Arter Süngete sarjade edulugu Horoskoop Punastel laevadel mullitab Arter soovitab Moeuudiseid Mineraalained – keha abilised Küll tahaks eksida! Stig Rästa: loodan saada Eurovisioonilt kogemuse, mis jääb meelde kogu eluks Moemajades on suvi Telekaamerate ees seismine asendus kaevikus roomamisega Õnnelike inimeste restoran Tajunihked Veneetsias Meelelahutus Koomiks Sudoku

ISISe rünnakute tõttu on Palmyra iidsed varemed hävimisohus

2 min lugemist
Antiikse Palmyra varemed. FOTO: AFP/SCANPIX

Terrorirühmitise Islamiriik ehk ISISe võitlejad on jõudnud Kesk-Süüria ajaloolise linna Palmyra lähistele. Rahvusvaheline kogukond tunneb muret, mis saab aastatuhandetevanustest muististest, kui need langevad islamiterroristide kätte.

Neljapäeva õhtuks oli grupeeringu pealetung jäänud pidama ligi pooleteise kilomeetri kaugusele Palmyra iidsetest varemetest. Linnalähedases võitluses on saanud surma hulgaliselt Süüria valitsusvägede sõdureid, teadete järgi on ette tulnud ka peade maharaiumist. Mõnede lahingus hukkunud Süüria sõdurite isikutunnistused on ISIS jõudnud juba internetti üles riputada.

Kohalikud elanikud kirjeldasid väljaandele New York Times Palmyras valitsevat kaost, kus põgenemist takistab pidev pommitamine ja tulevahetus. «Inimesed on hirmul ja püsivad kodus, me kuuleme väljast valju müra, kuid ei tea, mis toimub,» rääkis lehele antiigipoodi pidav Mohammad, kes keeldus turvalisuse huvides oma perenime avaldamast. Oleksid tänavad ohutud, oleks ta enda kinnitusel juba ammu linnast lahkunud.  

«Kui ISIS siseneb Palmyrasse, tähendab see hävingut,» lausus uudisteagentuurile AFP Süüria antiikväärtuste direktor Mamoun Abdulkarim. «Peaks iidne linn langema, oleks tegu rahvusvahelise katastroofiga.» Neljapäevaseks polnud ISISe väed veel siiski linna tunginud. «Loodame, et need barbarid sinna kunagi ka ei jõua,» lisas Abdulkarim.

Kunst kui pühaduseteotus

Islamiriik alustas oma välkpealetungi läbi Palmyrat ümbritseva kõrbe ajal, mil Kairos oli käimas rahvusvaheline konverents, kus arutati, mida teha varem ISISe laastatud ajalooliste Assüüria linnade Nimrudi ja Hatraga. Arutelul osalenud 11 araabia riigi esindajad mõistsid ühiselt hukka terrorirühma laastamistöö Iraagi kultuuripärandi kallal.

Äärmusrühmituse ideoloogia põhjendab kultuuriväärtuste hävitamist väitega, et igasugune islamieelsest ajastust pärinev kunst on pühaduseteotus. Organisatsioon on varem korduvalt läkitanud avalikkusele videoid, millele on jäädvustatud islamivõitlejate barbaarsus.

Märtsi algul filmisid ISISe liikmed hävitustööd Iraagi linnas Hatras, kus sõdalaste vasaralöökide alla jäid nii iidsete hoonete dekoreeritud seinad kui neis asunud skulptuurid. Mälestiste pihta anti ka automaatidest tuld. Tähelepanu väärib asjaolu, et pea kõik videopildile jäänud terroristid kandsid oma rüüde all läänelikke ketse.

«Mõned uskmatute organisatsioonid väidavad, et nende väidetavate mälestiste rüüstamine on kuritegu. Me hävitame teie monumendid ja puuslikud igal pool, kus Islamiriik teie maad valitseb!» kuulutas sõdalane propagandavideos.

Kõik, mis võimalik, müügiks

Samal ajal on ilmnenud tõendeid, et terroriorganisatsioon üritab väiksemaid ja kergemini teisaldatavaid muistiseid rahaks teha. Ajaleht Daily Mail kirjutas märtsis, et mitmed aastatuhandete tagant pärit aarded on ilmunud müüki oksjoniportaali eBay. Näiteks olid pakkumisel kaks Lääne-Süürias asuvast iidsest Apamea linnast leitud Vana-Kreeka päritoluga münti. Hinnaks vastavalt 79 ja 124 eurot.

Tegu on tulusa äriga – ajalehe The Times hinnangul teenib rühmitus kunstiväärtuste müügiga kümneid miljoneid eurosid. «Täheldame metoodilisemat lähenemist rüüstamisele, mis on seotud sissetuleku tekitamisega,» rääkis UNESCO Iraagi osakonna direktor Axel Plath.

Allikate sõnul saab ISIS tellimusi naaberriikides paiknevatelt kaubitsejatelt, kes saadavad aarded kuritegelikke kanaleid kasutades omakorda kaugemale välismaale edasi. Miniatuursete mõõtmetega väärisesemeid on hõlbus peita ülejäänud kauba, näiteks ravimite või relvade vahele.

Antiikväärtuste kaitsja Mamoun Abdulkarimi sõnul üritavad kohalikud ametnikud just nimelt sel põhjusel väiksemad eksponaadid ISISe eest ära peita. «Me võime päästa kujusid ja väiksemaid esemeid, aga mitte arhitektuuri ega templeid,» lausus Süüria ametnik.

«Ma ei lahku muuseumist,» kinnitas telefoniintervjuus New York Timesile Palmyra linna muuseumi töötaja Nidal, kõnet aga saatis pidev kahurite mürin.

Seotud lood
15.05.2015 18.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto