Sisukord
Arvamus
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (4) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (4) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (5) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: mitte tule ja mõõga, vaid haamri ja kirkaga

2 min lugemist

Kunstiväärtused, millel maailma kultuuri seisukohalt kaalukas tähendus, on terrorirühmituse ISIS hävitustöö tõttu kas juba hävinud või tõenäoliselt hävimas. Kuid rahvusvaheline kogukond ei tea, milliste vahenditega seda hävitustööd peatada.

Maailma kultuuriajalugu, meie kultuuriline jalgealune, seisab koos fragmentidest, ja mida kaugemast ajast on jutt, seda vähem on säilinud neid esemeid, mille najal tuhandeid aastaid tagasi olnut ja toimunut mõtteliselt taastada. Just nagu Vana-Egiptuse püramiidid või Vana-Kreeka templid, kuuluvad sellesse esemelisse mälusse Assüüria tiivulised viiejalgsed lõvifiguurid. Need on asjad, mida teatakse kunstiajaloo tundidest ja mida käiakse tuhandete kilomeetrite tagant vaatamas, et olla oma silmaga näinud.

Ühena paljudest jäid just needsamad lõvifiguurid islamiäärmuslaste teele ja hävitati kirkade, haamrite ja elektripuuridega. Põhjused on religioossed: islamieelsest ajastust pärinevat kunsti peetakse valeks ja pühadust teotavaks.

Ajaloolised Assüüria linnad Nimrud ja Hatra on juba laastatud nagu mitmed muud piirkonnad. Nüüd on terroristid jõudnud Palmyra lähistele. Kui ei leita vahendeid sekkumiseks, hävivad ilmselt taas aastatuhandetevanused muistised.

Olukorra teeb irooniliseks see, et ISIS ei piirdu vaid hävitamisega, vaid on andmeid, et terroriorganisatsioon püüab väiksemaid ja kergemini teisaldatavaid muistiseid rahaks teha. Ajalehe The Times hinnangul teenib rühmitus kunstiväärtuste müügiga kümneid miljoneid eurosid.

Omaette probleem on see, et rahvusvahelised kultuuripärandi kaitse seadused Süüria, Iraagi ega mitme muu selle piirkonna riigi varasid ei kaitse. 1954. aasta Haagi konventsioon reguleeris II maailmasõja järgseid probleeme, 1999. aasta protokolli pole sealsed riigid valdavalt allkirjastanud.

Võib ju arvata, et kui samal ajal hukkuvad Lähi-Ida konfliktides inimesed, on teisejärguline muretseda asjade hävitamise pärast, isegi kui need on oluline osa meie kultuurilisest mälust. Kuid kunstiväärtuste hävitamine on vaid osa ISISe terroristlikust tegevusest, see käib koos inimeste hävitamisega. Küsimus ei ole asjades, küsimus on terroristliku rühmituse ideoloogias, mis ei pea millekski ei inimelu ega kultuuri.

Heinrich Heine 1821. aastal valminud draamas «Almansor» esitatud arusaama järgi minnakse pärast raamatute põletamist varem või hiljem inimeste kallale. See lause ise käis kristluse ja islami usukonfliktis põletatud koraani kohta, kuid hiljem, kui ka Heine enda teoseid 1933. aastal Berliinis Opernplatzil põletati, sai sellest ütlusest üldistus igasuguse terroriakti kohta, mis teistsugust religiooni või ilmavaadet olemasoluvääriliseks ei pea. Sama kehtib ka ISISe kohta, ja see nõuab sekkumist.

Seotud lood
    22.02.2020 25.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto