Sisukord
Tartu
Postimees
18.05.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Männik pürib IRLi juhiks Varjupaiga saanutele eluaseme üürimine napsab tüki riigi rahakotist Mainädal Viinis Eurovisiooni finaalkontserdi ootuses Mikser loodab SDE esimehena jätkata Eesti lühiuudised Muuseumiöö vaikne disko ajaloomuuseumis Purjus juhi osalusel juhtus ränk liiklusõnnetus Uusi praame asendavad veteranid Valitsuse maksuvikat ohustab ka annetusi Majandus Sutter: Eesti Energiale on praegune aeg tõepoolest keeruline Välismaa Makedoonia albaanlased: me ei ole terroristid Kas Poola saab uue presidendi? Välismaa lühiuudised Makedoonlased tulid tänavale uut peaministrit nõudma Arvamus Andres Anvelt: Trahvida, aga õiglaselt Cathy Antuk: Kvoodid ja tegelikkus Jüri Saar: Läbikukkumisele määratud Raul Rebane: Tõmbame nüüd pidurit. Koos Lugejate kirjad Priit Pullerits: vanad audis Juhtkiri: Miks? Järelemõtlemise koht Postimees 1934. aastal: sisserändajate keeld Berliinis Päeva karikatuur Kultuur Savikunsti saladuste sõlmija Sport Klavan ja Augsburg ühe jalaga Euroopa liigas Spordi lühiuudised Peep Pahv: liidri hukatus ja barjääri murdmine Põlva tõmbas käsipalliloteriilt kuldse võidu Kalju kaotus tegi tabeli põnevaks Rekordi teinud Uibo valmistub MMiks USAs Tartu Esimese armastuse mitu palet Võru maantee algus avatakse jälle liikluseks Tartu lubab vanematelt keeleõppeks raha küsida Rock peab võitmiseks hoidma teravat rünnakut Valgekaartlase päevikud jäid müümata Kaks eestlast pälvisid filosoofiaolümpiaadil tähelepanu ERMi katus on silmatorkavalt kõver Paelavabrik ja teadlased täiustavad maskeeringut «See ongi päris elu!» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Esimese armastuse mitu palet

2 min lugemist
Noormees (Mark Harald Männik) ja neiu (Merjam Ahmet) on teineteisele lähedal, kuid samas teineteisest kaugel. FOTO: Kristjan Teedema

Nagu mitu varasemat Tartu Üliõpilasteatri lavastust, räägib ka uuslavastus «Pärast kaldkriipsu» armastusest. Ühest võimalikust olukorrast kahe inimese vahel ja sellest, kuidas tekivad perekonnad.

Tartu Uue Teatri pisike proovisaal on intiimne keskkond, kus esitatakse paralleelseid monolooge, mis ühel hetkel muutuvad dialoogiks. Kaks peategelast – neiu ja noormees – on teineteisele nii lähedal, kuid samas nii kaugel. Nagu päris eluski päris inimestega võib juhtuda.

Neiu ja noormehe mõttemaailma avanedes selgub, et kui asi puudutab armastust, on mõlemad segaduses. Mehed võivad olla Marsilt ja naised Veenuselt, kuid üle mõelda oskavad mõlemad. Kui läheb hästi, leitakse lõpuks siiski ühine keel. Mõlemal on tugisüsteem sõprade ja nende kaasade näol, kuid õrnade teemade puhul võib sõbralik abi pigem segada.

Ühe loo kaks vaatenurka

Näidendi autor Viktor Krasovcki on edasi andnud ühe loo mõlema osalise vaatenurki, kuid tundub, et tegemist on siiski ühe noormehe looga. Klassikalised ja stereotüüpsed soorollid ning kaasnevad mõttemallid on ümber pööratud ja see on tervitatav.

«Pärast kaldkriipsu» on lavastus, kus on olemas nii stand-up-ilikke ülesastumisi kui ka hingestatud sisemonolooge. Esimese hooga mõjus etendus eklektiliselt, kuid päris lõpus tundus, et see ongi ehk taotlus – eristada erinevaid hetki, mõttemaailmu ja kohti. Luua tervik üldistuste ja groteskiga, muusika ja kerge absurdiga.

Kunstnik Kudrun Vungi on loonud minimalistliku lavamaailma, kus video toob sisse ka võimaliku linna, kus see võimalik lugu võiks juhtuda.

«Pärast kaldkriipsu» mängitakse kahes koosseisus – vahetub neiu osatäitja. Kertu Raja etendatud tüdruk näib oma olemuselt realistlikum ja kahe jalaga maa peal. Merjam Ahmeti neiu on emotsionaalsem ja ehk seetõttu näib ka veidi naiivsem.

Noormees – Mark Harald Männik – jääb samaks, nagu ka tugisüsteem sõprade näol. Männiku etendatud noormees on usutavas armuvalus ja naissoost vaatajana ütleksin, et ta on «armunud mees, aga siiski inimene». Humoorika kõrvalrolli teeb Sven Paulus noormehe dressis-tossus sõbrana.

Lihtne lugu kevadeks

Kahe esietenduse põhjal võib öelda, et üks muutus võrrandis muudab kogu süsteemi, kuigi vastus pärast võrdusmärki jääb samaks.

«Pärast kaldkriipsu» on lihtne lugu, mis oma universaalsuses on tuttav paljudele. Arvestades, et Tartu on tudengilinn, on seda ideaalne vaadata kevadel, kui süda tihtilugu kiiremini põksub. Nähtu võib olla veidi magusvalus, kuid mis sellest – mõõdukas koguses eneseirooniat on ikka tarvis ja rumba tantsimiseks on vaja kahte inimest.

KAST

Esietendus

O Tartu Üliõpilasteater esietendas 14. ja 15. mail Tartu Uues Teatris (Lai 37) romantilise noortedraama «Pärast kaldkriipsu».

O Näidendi autor Viktor Krasovcki on sündinud 1979 Minskis ja lõpetanud 2008 Valgevene kunstiakadeemia teatrilavastajana.

O Tõlkinud Aare Pilv.

O Lavastanud ja muusikaliselt kujundanud Kalev Kudu.

O Kunstnik Kudrun Vungi.

O Mängivad Kertu Raja või Merjam Ahmet, Mark Harald Männik, Tairi Leis, Joosep Sarapuu, Merilin Jürjo ja Sven Paulus.

O Järgmised etendused 20. ja 21. mail kell 19.

Allikas: Tartu Üliõpilasteater

Seotud lood
16.05.2015 19.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto