E, 26.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Makedoonlased tulid tänavale uut peaministrit nõudma

Makedoonlased tulid tänavale uut peaministrit nõudma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meeleavaldajad Skopje tänavatel nõudmas peaminister Nikola Gruevski tagasiastumist.
Meeleavaldajad Skopje tänavatel nõudmas peaminister Nikola Gruevski tagasiastumist. Foto: AP/Scanpix

Balkani poolsaare riigi Makedoonia pealinna Skopje tänavad hõivasid eile tuhanded meeleavaldajad, kes nõuavad pea üheksa aastat võimul püsinud konservatiivist peaministri Nikola Gruevski tagasiastumist.  

Rahutused on kulminatsiooniks juba kuid vindunud rahulolematusele Skopje võimueliidi kuritarvitustega. Opositsiooni süüdistuste järgi korraldasid luureülem Saso Mijalkov ja siseminister Gordana Jankulovska ulatuslikku pealtkuulamist, mille ohvriks langesid nii ajakirjanikud, kohtud kui valimisametnikud – kokku väidetavalt kuni 20 000 inimest. Samuti lasub võimudel kahtlus mullu aprillis toimunud üldvalimiste tulemuste võltsimises ja politseiniku sooritatud mõrva kinnimätsimises. Nii Mijalkov kui Jankulovska on nüüdseks tagasi astunud.

«Pärast üheksat aastat riigijuhtimist tunnevad nad, et peavad kõike kontrollima,» vahendas BBC opositsiooniliidri, sotsiaaldemokraadist Zoran Zaevi sõnu. Poliitik kutsus kõiki makedoonlasi protestijatega ühinema ja kuulutas, et meeleavaldus tuleb «massiivne». «Me ei ole üksi. Meiega koos on paljud kodanikud, intellektuaalid, ametiühingud ja erakonnad. Oleme pühendunud sellele, et Gruevski astuks tagasi.» Mees lubas teha kõik endast oleneva, et meeleavaldus kulgeks vaikselt.

Ometi pole Zaevi endagi taust laitmatu. 2008. aastal arreteeriti mees kinnisvarapettuses süüdistatuna, kuid toonane president Branko Crvenkovski andis talle armu. Kriitikute meelest määrib poliitiku persoon protestiliikumise mainet ning Zaev kasutab ärevaid meeleolusid peamiselt isikliku populaarsuse tarbeks. Protestijuhti ootab ka riiklik süüdistus salajaste materjalide avalikkusele lekitamise eest.

Peaminister ja tema erakond VMRO-DPMNE (Makedoonia Revolutsiooniline Ühing – Demokraatlik Partei Makedoonia Rahvusliku Ühtsuse Eest) nimetavad toimuvat kunstlikult loodud kriisiks ja välisjõudude ilmselgeks katseks mõjutada riigi sisepoliitikat ja avalikku arvamust. «Fabritseeritud tõendid ei saavutanud oma eesmärki – demonstreerida meid inimestena, kes tahavad Makedooniale halba,» kõneles Gruevski. Peaminister kinnitas ühtlasi, et tal pole vähimatki kavatsust tagasi astuda. «Makedoonia kodanikud valisid mind kõigest aasta tagasi ausate ja demokraatlike valimiste teel. Mul on kohustus probleemiga tegeleda ja leida lahendus, mis lubaks riigil edasi liikuda.» Siiski lubas ta hoiduda vägivaldsete meetmete kasutamisest. Plaanide järgi korraldas valitsus juba tänaseks oma vastumeeleavalduse.

Balkani riike uurivate ekspertide arvates ei maksaks toimuvat liigselt dramatiseerida: säärased protestid olevat sealsetes maades igati tavapärased. «Peaksime muretsema siis, kui võimulpüsimise nimel läheb käiku vägivald – mis ei ole küll võimatu, aga siiski üsna ebatõenäoline,» rääkis BBC-le Ida-Euroopa teemaga tegelev Briti ülikooliprofessor Eric Gordy. «Aga et piirkonnas võimutsevad inimeste õigusi rikkuvad korrumpeerunud valitsused – see ongi harilik olukord.»

Märksõnad
Tagasi üles