Sisukord
Välismaa
Postimees
18.05.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Männik pürib IRLi juhiks Varjupaiga saanutele eluaseme üürimine napsab tüki riigi rahakotist Mainädal Viinis Eurovisiooni finaalkontserdi ootuses Mikser loodab SDE esimehena jätkata Eesti lühiuudised Muuseumiöö vaikne disko ajaloomuuseumis Purjus juhi osalusel juhtus ränk liiklusõnnetus Uusi praame asendavad veteranid Valitsuse maksuvikat ohustab ka annetusi Majandus Sutter: Eesti Energiale on praegune aeg tõepoolest keeruline Välismaa Makedoonia albaanlased: me ei ole terroristid Kas Poola saab uue presidendi? Välismaa lühiuudised Makedoonlased tulid tänavale uut peaministrit nõudma Arvamus Andres Anvelt: Trahvida, aga õiglaselt Cathy Antuk: Kvoodid ja tegelikkus Jüri Saar: Läbikukkumisele määratud Raul Rebane: Tõmbame nüüd pidurit. Koos Lugejate kirjad Priit Pullerits: vanad audis Juhtkiri: Miks? Järelemõtlemise koht Postimees 1934. aastal: sisserändajate keeld Berliinis Päeva karikatuur Kultuur Savikunsti saladuste sõlmija Sport Klavan ja Augsburg ühe jalaga Euroopa liigas Spordi lühiuudised Peep Pahv: liidri hukatus ja barjääri murdmine Põlva tõmbas käsipalliloteriilt kuldse võidu Kalju kaotus tegi tabeli põnevaks Rekordi teinud Uibo valmistub MMiks USAs Tartu Esimese armastuse mitu palet Võru maantee algus avatakse jälle liikluseks Tartu lubab vanematelt keeleõppeks raha küsida Rock peab võitmiseks hoidma teravat rünnakut Valgekaartlase päevikud jäid müümata Kaks eestlast pälvisid filosoofiaolümpiaadil tähelepanu ERMi katus on silmatorkavalt kõver Paelavabrik ja teadlased täiustavad maskeeringut «See ongi päris elu!» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Makedoonlased tulid tänavale uut peaministrit nõudma

2 min lugemist
Meeleavaldajad Skopje tänavatel nõudmas peaminister Nikola Gruevski tagasiastumist. FOTO: AP/Scanpix

Balkani poolsaare riigi Makedoonia pealinna Skopje tänavad hõivasid eile tuhanded meeleavaldajad, kes nõuavad pea üheksa aastat võimul püsinud konservatiivist peaministri Nikola Gruevski tagasiastumist.  

Rahutused on kulminatsiooniks juba kuid vindunud rahulolematusele Skopje võimueliidi kuritarvitustega. Opositsiooni süüdistuste järgi korraldasid luureülem Saso Mijalkov ja siseminister Gordana Jankulovska ulatuslikku pealtkuulamist, mille ohvriks langesid nii ajakirjanikud, kohtud kui valimisametnikud – kokku väidetavalt kuni 20 000 inimest. Samuti lasub võimudel kahtlus mullu aprillis toimunud üldvalimiste tulemuste võltsimises ja politseiniku sooritatud mõrva kinnimätsimises. Nii Mijalkov kui Jankulovska on nüüdseks tagasi astunud.

«Pärast üheksat aastat riigijuhtimist tunnevad nad, et peavad kõike kontrollima,» vahendas BBC opositsiooniliidri, sotsiaaldemokraadist Zoran Zaevi sõnu. Poliitik kutsus kõiki makedoonlasi protestijatega ühinema ja kuulutas, et meeleavaldus tuleb «massiivne». «Me ei ole üksi. Meiega koos on paljud kodanikud, intellektuaalid, ametiühingud ja erakonnad. Oleme pühendunud sellele, et Gruevski astuks tagasi.» Mees lubas teha kõik endast oleneva, et meeleavaldus kulgeks vaikselt.

Ometi pole Zaevi endagi taust laitmatu. 2008. aastal arreteeriti mees kinnisvarapettuses süüdistatuna, kuid toonane president Branko Crvenkovski andis talle armu. Kriitikute meelest määrib poliitiku persoon protestiliikumise mainet ning Zaev kasutab ärevaid meeleolusid peamiselt isikliku populaarsuse tarbeks. Protestijuhti ootab ka riiklik süüdistus salajaste materjalide avalikkusele lekitamise eest.

Peaminister ja tema erakond VMRO-DPMNE (Makedoonia Revolutsiooniline Ühing – Demokraatlik Partei Makedoonia Rahvusliku Ühtsuse Eest) nimetavad toimuvat kunstlikult loodud kriisiks ja välisjõudude ilmselgeks katseks mõjutada riigi sisepoliitikat ja avalikku arvamust. «Fabritseeritud tõendid ei saavutanud oma eesmärki – demonstreerida meid inimestena, kes tahavad Makedooniale halba,» kõneles Gruevski. Peaminister kinnitas ühtlasi, et tal pole vähimatki kavatsust tagasi astuda. «Makedoonia kodanikud valisid mind kõigest aasta tagasi ausate ja demokraatlike valimiste teel. Mul on kohustus probleemiga tegeleda ja leida lahendus, mis lubaks riigil edasi liikuda.» Siiski lubas ta hoiduda vägivaldsete meetmete kasutamisest. Plaanide järgi korraldas valitsus juba tänaseks oma vastumeeleavalduse.

Balkani riike uurivate ekspertide arvates ei maksaks toimuvat liigselt dramatiseerida: säärased protestid olevat sealsetes maades igati tavapärased. «Peaksime muretsema siis, kui võimulpüsimise nimel läheb käiku vägivald – mis ei ole küll võimatu, aga siiski üsna ebatõenäoline,» rääkis BBC-le Ida-Euroopa teemaga tegelev Briti ülikooliprofessor Eric Gordy. «Aga et piirkonnas võimutsevad inimeste õigusi rikkuvad korrumpeerunud valitsused – see ongi harilik olukord.»

Seotud lood
16.05.2015 19.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto