Sisukord
Arvamus
Postimees
19.05.2015
Eesti Elina Born ja Stig Rästa: läheme lavale kindla tundega René Vilbre: pidime kompromissidele «jah» ütlema Mart Normet: hämmastav, kuidas lavaga on mööda pandud! Ossinovski juhiks sotse riigikogust Eestlastel seisab ees Eurovisiooni-eksam Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti eurosaadikud tõstavad istungitel usinasti kätt Palju õnne Tagakülg 1905esikas Eesti lühiuudised Kui mäng muutub reaalsuseks Vargad puistasid Tallinnas poolsada korterit Majandus Kontsentreeritud piima eksport Leetu on enam kui sajakordistunud Majanduse lühiuudised Leiburi tehase sulgemine jätab tööta paarkümmend inimest Leedo ja Miil kolivad parvlaevad Saksamaale Välismaa Tarandi raport kutsub ELi kaitserahastust korrastama Välismaa lühiuudised EL kavandab migrandismugeldamisele sõjalise vastuse andmist Arvamus Kõva sõna Tanel Veenre: tänuvõlg inimlikkuse ees Toomas Randlo: saadame pagulased tagasi? Erkki Bahovski: hoolimatus inimelude vastu Madli Vitismann: veel kord Läänesadama reisiterminalist Janek Kalvi: riiklik vale alkoholist Juhtkiri: vaikus on kindluse suurim vaenlane Postimees 1910. aastal: talupojad mässasid metsaraiumise vastu Kultuur Tõde ei solva ehk Lugu ootamatust armastusest Kunst ei kuulu rahvale? Sport Tanel Kangert: kõik sujub hästi Spordi lühiuudised Sünnipäevalaps Valmo Kriisa: võitsin sünnipäeval esimest korda Venelaste «maailma parimad» jäid valitsejatele alla Ootamatu pööre – Rock asus finaalseeriat juhtima Kuningas Reyese 11 aastat tiitlini ja Reali kauaoodatud triumf Tartu Vallavanem peab õppereisi edu pandiks Igaüks haiglas suitsust ei loobu Keskkonnainspektorid puistasid metalli kokkuostjaid Kevadnäitusele järgneb suvelaager Õiged naabrid aitavad puhtal toidul kasvada Tartlased esitasid uued kaasava eelarve ideed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tanel Veenre: tänuvõlg inimlikkuse ees

4 min lugemist
Tanel Veenre FOTO: Tiit Mõtus

Kunstnik Tanel Veenre kirjutab, kuidas sõjapagulasest vanaonu lugu aitab tal mõista praeguseid sõjapõgenikke.

Tellijale Tellijale

Ma alustasin oma hiljutist loengut Taiwani ja Bangkoki ülikoolides fotoga halli taeva all jääkaanetatud merest. Tegin selle pildi oma sõprade juures Muhus – selles piiritus hallis vaikuses oli midagi erakordset, ehteestilikku. Mulle tundus, et hoopis teise kultuuritausta ja rassitunnustega tudengid klassis vakatasid hetkeks, see visuaalne vaikus lõi ka neil hinge kinni, andis õige eelhäälestuse tutvustamaks Eesti ehtekunsti.

Seesama meri meenus mulle nüüd seoses lahvatanud diskussiooniga pagulaspoliitika üle. Ma nägin vaimusilmas oma vanaonu sellesama mere ees võtmas vastu kohutavalt rasket otsust – põgeneda kodumaalt. Verinoore poisina sakslaste poolele värvatuna sai ta aru, et see on valik surma ja paguluse vahel. Otsus, kus sa jätad maha kõik – kodu, ema, armastatu, sõbrad, tuttava keele- ja kultuuriruumi –, ei saa olla kerge. Ju aitasid mu vanaonu kohalikud eesti soost inimkaubitsejad ja viisid üle mere Rootsi. Edasi viis sõjakeerise saba ta Venezuelasse. Ma ei tea tegelikult, kuidas teda võtsid vastu teise nahavärvi, usu ja kultuuritaustaga ladinaameeriklased, kuid igal juhul võttis kohaliku naise ning sai sinisilmse poja, kes sai nimeks Peeter.

18.05.2015 20.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto