N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venelaste «maailma parimad» jäid valitsejatele alla

Peep Pahv
, sporditoimetuse juhataja
Venelaste «maailma parimad» jäid valitsejatele alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kanada (punases) ja Venemaa MM-finaalis.
Kanada (punases) ja Venemaa MM-finaalis. Foto: SCANPIX

Kanada on maailma parim jäähokimaa – selle niigi ilmselge fakti tõestuseks tõusid nad pühapäeva hilisõhtul seitsmeaastase vaheaja järel maailmameistriteks. Kanada on võitnud kaks viimast olümpiat – turniirid, kus kõik maailma tugevamad koondised on kohal oma parimas rivistuses, kuid nad on parimad ka siis, kui suur hulk superstaare rassib alles Stanley Cupi otsustavatel mängudel või on MMil osalemise asemel otsustanud juba suvepuhkuse kasuks.

Pühapäeva õhtul Prahas peetud finaal kujunes paljutähenduslikuks. 6:1 pole lihtsalt võit, vaid hävitustöö ennast samuti vägevaks hokimaaks pidava Venemaa kallal. Alles päev varem, pärast poolfinaalis USA alistamist kihas Venemaa meedia sealsete hokispetside arvamustest, et kaks maailma parimat hokimeest on just nende rivistuses – Jevgeni Malkin ja Aleksandr Ovetškin. Finaalis suutnud aga parimateks hinnatud mehed kanadalastele vastu hakata.

Kanada oli finaalis Venemaast üle igas mänguelemendis – kiiruses, agressiivsuses, osavuses. Venemaa rünnakud sumbusid Kanada kaitsesse juba kesktsoonis, samal ajal kui Venemaa enda kaitsjad jäid vastaste takistamisel pidevalt hiljaks. Venemaa hokivaatlejad meenutasid otsekohe eelmisi valusaid kaotusi Põhja-Ameerika meeskondadele. Mängupilt olevat alati sama.  

«Me sõitsime MMile kuldmedalite järele – kui meeskonnaga liitus Sidney Crosby, sai see ju ilmselgeks. Kanada on suur hokimaa ja me soovisime seda tõestada,» rääkis Kanada koondise üks liidreid Jason Spezza. «Tõsi, meie jaoks on väga tähtis Stanley karika võit, kuid tahame võita ka MMil. Suur au on olla maailmameister! Lisaks annab see võimaluse pärast NHLis ebaõnnestumist hooaega parandada.»

Selles lauses peitubki Kanda jäähoki üleolek. MMil võimutsenud koondist hinnati küll viimaste aastate tugevaimaks, kuid see pole kaugeltki parim kooslus, mille nad suudaksid kokku panna. Tõsi, puudujaid oli ka teistel, kuid näiteks Kanada finaalivastase Venemaa hokiinimesed annavad endale aru, et nende valik on valitsejaga võrreldes palju kitsam.

«Kanada võib moodustada veel neli või viis sama tugevat meeskonda, kuid vaevalt saaksime meie koostada lisaks kasvõi ühe meeskonna, kes oleks võimeline jõudma MMil finaali,» sõnastas omaaegne hokikuulsus Vjatšeslav Fetissov venelaste jaoks valusa tõe. Ta lisas, et aasta varem võidetud maailmameistri tiitel tekitas venelaste leeris jõudude vahekorrast vale pildi. Ilmselgelt ei sõitnud paljud konkurendid olümpia-aastal MMile oma parimas rivistuses.

Venelaste jaoks on jäähoki siiski ülitähtis spordiala ning kaotusi ei seedita. Näiteks eile varahommikul Moskvasse jõudnud koondisel polnud Venemaa meedia andmetel vastas mitte ühtegi fänni…

Kanada oli aga vaieldamatult MMi parim meeskond. Juba tiitlivõistluse eel räägiti sellest, et seekordses koondises on palju noori mängijad, kes võiksid kuuluda järgmisse olümpiakoondisse. Uue põlvkonna võidutahet tõstis esile ka kuldse kolmiku klubisse – olümpiavõit, maailmameistri tiitel ja Stanley karika võit – jõudnud Crosby.

«Noortes mängijates oli palju energiat, olime võidunäljas. Muutusime iga mänguga üha paremaks ning finaalis tegutsesime suurepäraselt,» sõnas Crosby. «Näitasime oma meeskonna sügavust, kogu meeskond tegutses väga vingelt.»

Kanada koondise peatreener Todd McLellan nimetas oma hoolealuste võitu hävitustööks. «Meie mängijad ei vajanud selleks kohtumiseks lisamotivatsiooni, kuid venelased lisasid meile emotsiooni soojenduse ajal meie suunas saadetud pilkudega. Seepeale näitasid meie mängijad jääl kõike, mida oskavad,» lausus ta.

Ja justkui olnuks kaotusest veel vähe, teenisid Venemaa hokimehed finaalijärgse käitumisega oma maa alaliidule rahalise trahvi. Nimelt lahkusid nad pärast hõbemedalite kaelasaamist jäält ega jäänud kuulama võitjale pühendatud hümni. Hokimaailma tavade järgi on selline käitumine lubamatu.

KAST

Jäähoki MM

1. Kanada

2. Venemaa

3. USA

4. Tšehhi

Turniiri MVP: Jaromir Jagr

Märksõnad
Tagasi üles