Sisukord
Arvamus
Postimees
19.05.2015
Eesti Elina Born ja Stig Rästa: läheme lavale kindla tundega René Vilbre: pidime kompromissidele «jah» ütlema Mart Normet: hämmastav, kuidas lavaga on mööda pandud! Ossinovski juhiks sotse riigikogust Eestlastel seisab ees Eurovisiooni-eksam Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti eurosaadikud tõstavad istungitel usinasti kätt Palju õnne Tagakülg 1905esikas Eesti lühiuudised Kui mäng muutub reaalsuseks Vargad puistasid Tallinnas poolsada korterit Majandus Kontsentreeritud piima eksport Leetu on enam kui sajakordistunud Majanduse lühiuudised Leiburi tehase sulgemine jätab tööta paarkümmend inimest Leedo ja Miil kolivad parvlaevad Saksamaale Välismaa Tarandi raport kutsub ELi kaitserahastust korrastama Välismaa lühiuudised EL kavandab migrandismugeldamisele sõjalise vastuse andmist Arvamus Kõva sõna Tanel Veenre: tänuvõlg inimlikkuse ees Toomas Randlo: saadame pagulased tagasi? Erkki Bahovski: hoolimatus inimelude vastu Madli Vitismann: veel kord Läänesadama reisiterminalist Janek Kalvi: riiklik vale alkoholist Juhtkiri: vaikus on kindluse suurim vaenlane Postimees 1910. aastal: talupojad mässasid metsaraiumise vastu Kultuur Tõde ei solva ehk Lugu ootamatust armastusest Kunst ei kuulu rahvale? Sport Tanel Kangert: kõik sujub hästi Spordi lühiuudised Sünnipäevalaps Valmo Kriisa: võitsin sünnipäeval esimest korda Venelaste «maailma parimad» jäid valitsejatele alla Ootamatu pööre – Rock asus finaalseeriat juhtima Kuningas Reyese 11 aastat tiitlini ja Reali kauaoodatud triumf Tartu Vallavanem peab õppereisi edu pandiks Igaüks haiglas suitsust ei loobu Keskkonnainspektorid puistasid metalli kokkuostjaid Kevadnäitusele järgneb suvelaager Õiged naabrid aitavad puhtal toidul kasvada Tartlased esitasid uued kaasava eelarve ideed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: talupojad mässasid metsaraiumise vastu

1 min lugemist

Edasiõppijale. Tänavune kooliaasta jõuab varsti lõpule ja mõnelgi on küsimus huultel: «Kuhu edasi minna?» Iseäranis tülitab see küsimus linnakooli lõpetajaid. Koolisid on ju palju, aga ikka leidub igaühel oma viga: mõned võtavad kaua aega, teistes on kooliraha kallis jne. Pihkva maamõõtjate-kool püüab kõiki neid takistusi kõrvale jätta: õpeaeg on neli aastat ja kooliraha 20 rubla aastas; paremad õppijad vabastatakse kohe maksust ja paljudele antakse kroonu poolt 15 rbl. kuus abiraha. Minevast sügisest saadik nõutakse sisseastumise juures kõiki neid asju, mis linnakoolides 31. mai 1872. aasta eeskirja järel õpetatakse. Päärõhku pandakse Vene keele ja rehkenduse pääle. Et eksamitegijaid palju on, siis peab kaunis hästi ette valmistama.

Pihkvas on maamõõtjatekooli õpilaste ringkond olemas, kes terveks suveks sinna jääb ja soovijaid eksamitele ette valmistab. Lähemaid teateid sisseastumise üle võib kooli programmist näha, mis igale soovijale hinnata kätte saadetakse. Ülespidamine Pihkvas läheb umbes 20 rubla kuus maksma.

Korratuse asi Saaremaal tuli 14. mail Kuressaares ringkonnakohtus harutusele, nagu lehtedest näha. Süüdistatavaid oli 26 talupoega. Kõiki neid süüdistati selles, et nad 5.detsembril 1905. a. sõjariistus salga seas Lümmanda mõisa tungisivad ja mõisa rentnikult v. Ruckteschelilt metsaraiumise seismapanemist nõudsivad. Siis põletasivad nad sääl-oleva metsamaterjali ära. Kohus mõistis 11 inimest 2 kuuks vangi ja 2 inimest 1 ½ kuuks politsei juurde arresti. Teised mõisteti õigeks.

19.05.1910

Seotud lood
    18.05.2015 20.05.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto