N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Igaüks haiglas suitsust ei loobu

Aime Jõgi
, reporter
Igaüks haiglas suitsust ei loobu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alates 1. maist 2015 on TÜ kliinikum suitsuvaba haigla, mistõttu on suitsetamine kliinikumi ruumides ja haigla hoonetele lähemal kui 30m keelatud.
Alates 1. maist 2015 on TÜ kliinikum suitsuvaba haigla, mistõttu on suitsetamine kliinikumi ruumides ja haigla hoonetele lähemal kui 30m keelatud. Foto: Margus Ansu

Kliinikumis suitsetamise keelamine ei ole veel suutnud muuta haigla ümbrust suitsuvabaks. Sigaretiga patsiente ja haiglatöötajaid kohtab nüüd kas kliinikumi lähedal pargis, bussipeatustes või siis ikkagi ka mõne haiglanurga taga.

Tartu ülikooli kliinikumi ülemõde Tiina Freimann ütles, et kuigi probleeme on, lähevad asjalood siiski päev-päevalt paremaks. Üks murekoht on tema sõnul bussiootekoja juures suitsetamine.

«Kuna bussipaviljoni territoorium on linna oma, siis me ei saa teha muud kui oma patsientidele ainult meelde tuletada, et osakonnast lahkudes ja suitsu tegema hakates seavad nad ohtu enda elu ja tervise,» sõnas ta.

Patsient ei hooli

Freimann oli nõus, et patsientidele antavatest soovitustest, miks on tark suitsetamisest loobuda, jääb ilmselt vajaka.

«Sellega peaksid aktiivselt tegelema ka esmatasandi tervishoiutöötajad,» leidis ta. «Kahjuks inimesed ei mõtle väga sageli selle peale, kui tähtis on elukvaliteet ükskõik millises eluetapis. Ja me ei tea ju kunagi, kelle tervisele suitsetamine mõjub laastavalt ja kelle organism sellele vastu paneb.»

Kliinikumi patsiendid leiavad mitmesugust suitsetamisest loobumisega seotud teavet patsiendi infolehelt, mis on ka kliinikumi kodulehel. Teavet saab ka haiglasse tulijale mõeldud infolingilt, kus on kirjas, et haiglas ei tohi tarvitada alkoholi ega suitsetada. Samuti see, et 1. maist on kliinikum suitsuvaba haigla, mis tähendab, et suitsetamine kliinikumi ruumides ja selle territooriumilhoonetest kuni 30 meetri raadiuses on keelatud.

Kuna suitsetamine on mitmete haiguste tekke riskitegur ja aeglustab inimese paranemist operatsioonist või haigusest, siis on haiglasse tulek Freimanni sõnul hea aeg suitsetamisest loobuda. «Seetõttu soovitame plaanilisele operatsioonile tulijal suitsetamisest loobuda vähemalt neli kuni kuus nädalat enne operatsiooni,» ütles ta.

Töötajate jälgimine

Teine probleem on Tiina Freimanni sõnul seotud kliinikumi töötajatega, kes ei ole võtnud kuulda soovitusi otsida abi suitsetamisest loobumise nõustamisest. 

«Ma palun neil sellele ikkagi tõsiselt mõelda, kuna nüüd on nende kahjulik harjumus ja tööaja väärkasutamine kaastöötajatele paremini nähtav,» rääkis ta.

Freimann lisas, et õendusjuhid peavad kontrollima, et töötajad ei viibiks tööajal ja tööriietes tööga mitteseotud kohtades. See on tema sõnul vajalik eelkõige patsientide turvalisuse pärast, sest ei või eales teada, millal läheb osakonnas abikäsi vaja.

Tööinspektsiooni teabeosakonna juhataja Kristel Plangi kommenteeris kliinikumis ette võetud töökorra muutust järgmiselt: «Tööandja ei ole kohustatud toetama töötajate tervise kahjustamist ning võib kehtestada reegli, mis keelab töötajate suitsetamise tööandja territooriumil.» Ta lisas, et sel puhul on mõistlik töötajatele piisava ajavaruga ette teatada, et nad jõuaksid võtta tarvitusele abinõud sõltuvushäirega tegelemiseks.

Haigla talitas õigesti

Kliinikum teavitas kõiki töötajaid 1. mail kehtima hakkavast töökorra muutusest siseteatega 10. märtsil. See sisaldas ka infot suitsetamisest loobuda soovijatele ning märget, et ravi kompenseerimisel osaleb kliinikum.

Mis kliinikumi sisehoovis olevatesse prügikastidesse puutub, siis neid on seal Freimanni sõnul vähemasti kuus. «Üks prügikast on viidud parki, kus kliinikumi töötajad suitsetamas käivad ja kus varem prügikasti ei olnud. Puhtuse eest hoolitseme jätkuvalt,» sõnas ta.

Kuidas suitsust loobuda

  • Suitsetamisest loobumise nõustamiseks saavad kõik pöörduda südamehaiguste ennetamise kabinetti, eelregistreerimine telefonil 731 935.
  • Samuti võib pöörduda Riia 167 asuvasse kopsukliiniku suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetti, eelregistreerimine telefonidel 731 8911, 731 8939.
  • Abi saab tasuta.
Märksõnad
Tagasi üles