T, 31.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tarandi raport kutsub ELi kaitserahastust korrastama

Evelyn Kaldoja
Tarandi raport kutsub ELi kaitserahastust korrastama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
2013. aasta kaitseteemalise ülemkogu üks tuntumaid saavutusi on ELi missioon Kesk-Aafrika Vabariigis.
2013. aasta kaitseteemalise ülemkogu üks tuntumaid saavutusi on ELi missioon Kesk-Aafrika Vabariigis. Foto: AFP/SCANPIX

EL ei saa endale lubada keskendumist ainult taastustööle rahvusvaheliste kriiside järel, vaid peab suutma sekkuda ka konfliktide teistes faasides, leiab eurosaadik Indrek Tarandi ja tema Tšehhi kolleegi Eduard Kukani koostatud vastne raport Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitika rahastamisest.

Nende sel nädalal Strasbourgis europarlamendi täiskogul arutlusele minev analüüs on osa eelmängust juunis Brüsselis peetavale ELi riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumisele. Pärast pooleteiseaastast pausi ja paljude eurooplaste jaoks märkimisväärselt muutunud julgeolekukeskkonnas tuleb seal taas ülemkogu tasemel arutlusele ELi kaitsepoliitika.

Vastuseks küsimusele, kuivõrd on Ukrainas ja Vahemerel toimuv muutnud ELi suhtumist valdkonda, arvas Tarand, et natuke. «Lisaks ka see, et [eelmise Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel] Barroso eriti initsiatiivitu kümne aasta järel on [Jean-Claude] Juncker siiski teist masti komisjoni president ja ta tulebki välja algatustega, nagu ongi komisjoni ülesanne,» rääkis ta. «Üks neist on Euroopa ühiste kaitsejõudude loomise algatus, mida muide on toetanud nii Saksa president ja kaitseminister, Soome president ja paljud teised.»

Tagasi üles