Sisukord
Tänane leht
Postimees
19.05.2015
Eesti Elina Born ja Stig Rästa: läheme lavale kindla tundega René Vilbre: pidime kompromissidele «jah» ütlema Mart Normet: hämmastav, kuidas lavaga on mööda pandud! Ossinovski juhiks sotse riigikogust Eestlastel seisab ees Eurovisiooni-eksam Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti eurosaadikud tõstavad istungitel usinasti kätt Palju õnne Tagakülg 1905esikas Eesti lühiuudised Kui mäng muutub reaalsuseks Vargad puistasid Tallinnas poolsada korterit Majandus Kontsentreeritud piima eksport Leetu on enam kui sajakordistunud Majanduse lühiuudised Leiburi tehase sulgemine jätab tööta paarkümmend inimest Leedo ja Miil kolivad parvlaevad Saksamaale Välismaa Tarandi raport kutsub ELi kaitserahastust korrastama Välismaa lühiuudised EL kavandab migrandismugeldamisele sõjalise vastuse andmist Arvamus Kõva sõna Tanel Veenre: tänuvõlg inimlikkuse ees Toomas Randlo: saadame pagulased tagasi? Erkki Bahovski: hoolimatus inimelude vastu Madli Vitismann: veel kord Läänesadama reisiterminalist Janek Kalvi: riiklik vale alkoholist Juhtkiri: vaikus on kindluse suurim vaenlane Postimees 1910. aastal: talupojad mässasid metsaraiumise vastu Kultuur Tõde ei solva ehk Lugu ootamatust armastusest Kunst ei kuulu rahvale? Sport Tanel Kangert: kõik sujub hästi Spordi lühiuudised Sünnipäevalaps Valmo Kriisa: võitsin sünnipäeval esimest korda Venelaste «maailma parimad» jäid valitsejatele alla Ootamatu pööre – Rock asus finaalseeriat juhtima Kuningas Reyese 11 aastat tiitlini ja Reali kauaoodatud triumf Tartu Vallavanem peab õppereisi edu pandiks Igaüks haiglas suitsust ei loobu Keskkonnainspektorid puistasid metalli kokkuostjaid Kevadnäitusele järgneb suvelaager Õiged naabrid aitavad puhtal toidul kasvada Tartlased esitasid uued kaasava eelarve ideed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kunst ei kuulu rahvale?

4 min lugemist
Ekspressionistlikus lavakeeles: Cardillac (Rauno Elp) - kangelane või antikangelane? FOTO: Harri Rospu

Paul Hindemithi «Cardillac» (1926) on teosena üks põnevamaid ja julgemaid repertuaaripoliitilisi valikuid Eesti rahvusooperi senises ajaloos. Julgen pakkuda, et Estonia suurele lavale pole vist varem pandud ühtegi ooperit, mis oleks meie jätkuvalt järeleaitamistunde võtva muusikateatri traditsiooni jaoks ühtaegu sedavõrd eksootiline ja modernne, «raske» nii orkestrile, solistidele kui ka publikule.

Tellijale Tellijale

«Cardillac» põhineb E. T. A. Hoffmanni jutustusel «Preili von Scuder» (1819) ja räägib kriminaalloo formaadis looja suhtest oma loominguga. Kellele kuulub kunstiteos? Millise hinnaga, kui üldse, võib autor enese loomingut endale hoida?

1945. aastal raiuti Estonia lava kohale kivisse seal senini seisev kommunistlikku (ning ühtlasi ka postmodernistlikku) arusaama väljendav lipukiri «Kunst kuulub rahvale». Ükspuha, mida see piibellikult segane lühilause täpselt ka ei tähendaks, autorikaitse ning «Cardillaci» nimitegelane arvavad igatahes teisiti, kumbki omaenese argumentidest lähtudes. Cardillaci näol on tegu geniaalse, ent empaatiavõimetu juveelikunstnikuga, kes tapab oma kliente selle nimel, et teoseid enda kätte tagasi saada. Kolmesõnaga: kiremõrvad, ehkki omamoodi.

18.05.2015 20.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto