N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

EL kavandab migrandismugeldamisele sõjalise vastuse andmist

Evelyn Kaldoja
EL kavandab migrandismugeldamisele sõjalise vastuse andmist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti laevakaitsjad 2011. aastal Saksa fregatil Hamburg, mis osales Adeni lahel piraaditõrjemissioonil EUFOR Atalanta, mida nüüd nähakse võimaliku Vahemere-missiooni eeskujuna.
Eesti laevakaitsjad 2011. aastal Saksa fregatil Hamburg, mis osales Adeni lahel piraaditõrjemissioonil EUFOR Atalanta, mida nüüd nähakse võimaliku Vahemere-missiooni eeskujuna. Foto: Reuters/ScanPix

Pärast eilset ELi välis- ja kaitseministrite kohtumist Brüsselis on paigas Vahemere inimsmugeldajate vastu suunatud sõjalise missiooni nimi, peakorteri asukoht ja isegi seda juhtima määratud kontradmiral. Puudust tuntakse aga ÜRO Julgeolekunõukogu mandaadist, samuti ei meeldi sõjaline lahendus inimõiguslastele.

Nagu teatas liidunõukogu pressiteenistus, otsustati asutada mereväeoperatsioon EUNAVFOR Med, mille eesmärk on purustada Vahemere inimkaubitsejate ärimudel. Operatsiooni peakorter hakkab asuma Roomas ja juhiks saab Itaalia kontradmiral Enrico Credendino. Kahekuise käivitusfaasi ja esimese tegutsemisaasta hinnanguliseks hinnaks on 11,82 miljonit eurot.

«On põhimõtteline otsus alustamaks operatsiooni, millel on kaks fookust,» võttis Brüsselis otsustatu kokku kaitseminister Sven Mikser. «Üks on tõkestada kriminaalne tegevus, milleks inimsmugeldamine üle Vahemere ju on, ning võtta vastutusele sellega tegelejad. Teine on humanitaarne aspekt, sest teatavasti on viimastel kuudel ja nädalatel väga palju immigrante Vahemerel hukkunud. Üks selle operatsiooni eesmärke on ka katastroofi merel leevendada ja ära hoida.»

Tagasi üles