Sisukord
Arvamus
Postimees
20.05.2015
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Piirilepingud kui Moskva rahustav žest Saksamaa on valmis rohkem vastutama Eestisse saabuvad pagulased peaks hajutama üle riigi Kas ametnik maksis kätte? ESTCube-1 lakkas töötamast Politoloog: IRLil saab olema väga raske EKRE vastu võidelda 2005esikas Saksamaa mõistab Eesti muresid Mälumäng Põhja puiestee liikluses on oodata suuri muutusi Wiener Stadthalle ees valitses enne poolfinaali vaikus Eesti lühiuudised Majandus Avon on müügis, aga keegi ei soovi osta Leedo JOKK-tehing Välismaa Piirilepingud kui Moskva rahustav žest Saksamaa mõistab Eesti muresid Venemaa ähvardab ja Euroopa püüab pakkuda toetust Ootamatud külalised – araabia põgenike lugu Välismaa lühiuudised Arvamus Rein Ahas: e-riigi targaks saamine Marge Mardisalu-Kahar: Riias tuleb arutusele ELi idapoliitika Aivar Õepa: salajane avalik teenus Lugejate kirjad Juhtkiri: Saksamaa on tegudes Eestiga Päeva karikatuur Kultuur Lordi paljastamine ehk kuidas ühte dokki peab või ei pea tegema Väikelinna vaikelu varjab ohtlikku mülgast Sport M-Spordi plaan ohustab Tänaku tulevikku Spordi lühiuudised Venelaste hokiskandaal kogub tuure Peep Pahv: miks Kalev langes ja Rock suutis ootamatult tõusta Peaproovis katsetati uusi rolle Ameeriklased vormel-1 sarjas: Ferrari B-tiim või tõsine tegija? Tallinn Põhja puiestee liikluses on oodata suuri muutusi Tartu Pagarid peavad uue töö leidma Piiriveekogule saab registreerida uue rakenduse abil Annelinna festival keskendub kogukonnale Kolmas võit annaks Rockile suure eelise Sajakahene proua keedab peoks sülti Tööjõulisi inimesi satub haiglaravile varasemast palju vähem Kõige rohkem tööõnnetusi juhtus kaubanduses, kontoris ja ehitusel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Ahas: e-riigi targaks saamine

5 min lugemist
Tartu Ülikooli geograafia instituudi inimgeograafia professor, PhD Rein Ahas. FOTO: Margus Ansu / Postimees

E-lahenduste asemel peame hakkama rääkima tarkadest lahendustest, e-riigi asemel targast riigist, kirjutab teadlane Rein Ahas.

Tellijale Tellijale

Eesti arengumõtte keskseteks teemadeks on praegu riigireform ja e-riigi arendamine, ka viimane koalitsioonilepe rõhutab neid. Soov muutusi teha on igati positiivne, aga samas võib tõdeda, et lihtsalt kulude kärpimine, kohustuste ümberjagamine, piiride optimeerimine ja e-lahenduste edasiarendamine ei vii meid oluliselt kiirema arenguni või tootlikkuse hüppelise kasvuni. 1996. aastal Lennart Meri algatatud Tiigrihüpe on teinud tublit tööd, e-riik, e-hääletus jms on meid edasi viinud, aga nüüd on nendest paljud juba eelmise põlvkonna lahendused.

Eesti majandus ja riigireform vajaks uutmoodi mõtlemist ja uue põlvkonna tehnoloogiat. Uuenduse keskseks ideeks võiksid olla «targad» lahendused ja rakendused, mis tooks meie ettevõtlusse ja ühiskonnakorraldusse nn targa linna ehk «Smart City» kontseptsioonist lähtuva mõtlemise ja tehnoloogia. Nimetagem neid lahendusi või tooteid «tarkadeks». Eelmise põlvkonna ehk «e-lahenduste» lähenemine keskendus eelkõige IT kaasamisele erinevates eluvaldkondades.

19.05.2015 21.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto