Sisukord
Eesti
Tänane leht
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks

12 min lugemist
Kevadine romantika: lastekirjanik Mika Keränen Tartu Supilinnas Lepiku tänaval, kus hargneb tema järgmise lastele mõeldud krimiraamatu tegevus. FOTO: Kristjan Teedema

Veidi rohkem kui kaks kümnendit tagasi armastuse ajel Soomest Eestisse kolinud kirjamees – tõsi, toona oli ta pigem metsamees – elab nüüd vaba mehena ega häbene seda idealiseerimast. Tal on selleks põhjus.

Tellijale Tellijale

Mis on hea laste- ja koguperefilmi edu valem, sobib küsida soome päritolu Mika Keränenilt, kelle raamatute aineil jõudis sel kuul Eesti kinoekraanidele möödunud aastal vändatud seiklusrohke linateos «Supilinna Salaselts». Mis jookseb seal menukalt.

Mõelge Indiana Jonesile, James Bondile ja krimiseriaalile «Sherlock», kõlab rohkem kui kaks kümnendit tagasi Eestisse metsandust õppima saabunud Keräneni (41) soovitus.

Aga teine soovitus on tal veel: ei tohi filmitegijaid kammitseda, nõudes, et nood võtaks kõik üles täpselt nii, nagu kirjanik paberile pannud. «Võtke raamatust tegelased ja ammutage sealt sisu nii palju, nagu teile meeldib,» kõlas tema ettepanek režissöör Margus Pajule. Mida Paju tegigi.

See ei tähenda, et Keränen poleks mullu suvel «Supilinna Salaseltsi» võtetel käinud. Käis küll, kui sattus jalgrattaga juhuslikult Tartus Raekoja platsile. Ütles siis filmimeestele «tere!», võttis tassi kohvi – ja vaatas nende toimetamisi kõrvalt. Ei läinud operaatorilt uurima, mida ta filmib. «Ma ei taha ka,» lausub Keränen, «kui kirjutan, et keegi üle õla küsib, et mis ma nüüd teen.»

Keränenist, mis seal salata, on saanud uus suur nimi eesti lastekirjanduses. Ja on saanud ka eestlane. Samas on ta jäänud soomlaseks.

Las ta allpool ise selgitab!

Mika, kas sulle ei tundu, et oled Eestis praegu kõige tuntum ja nähtavam soomlane.

Ma... (Otsib sõnu, takerdub.) Ma ei mõtle niisuguse asja peale.

Või on sul siiski konkurente?

Sofi Oksanen! Kuigi tema siin ei figureeri.

Tunnevad eesti inimesed sind ära ka juba?

Kui mõnikord poes ütleb väike laps «tere!», siis küsin, kas käisin tema koolis [kirjanikuna] esinemas. «Jaa!» Enamasti saan käia rahulikult igal pool, ei tunne mind keegi ära. Aga kui suu lahti teen, siis tuntakse ära, et olen mingi soomlane.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto