Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Hirvega Kassitoomel

3 min lugemist
Indrek Hirve uue luulekogu «Kassitoome» mõistmiseks on kaval teha väike jalutuskäik Tartus. FOTO: Raigo Pajula

ARVUSTUS

Indrek Hirv «Kassitoome. Luuletusi aastatest 2012 – 2015». Ilmamaa, 2015, 65 lk

Tellijale Tellijale

Kolmeteistkümnenda luuleraamatu (kui valikkogud ja koondkogu välja arvata) lakatekstis annab Indrek Hirv lugejale juhise: teose paremaks mõistmiseks tasub ette võtta õhtune jalutuskäik marsruudil Inglisild – Kassitoome – Tähtvere tänav – Valgeveski käär. Viisteist aastat tartlasena, seejuures mõned aastad Tähtveres elanuna, on need kohad mulle saanud üdituttavaks. Kassitoomel ja sealses orus käisin hommikuti jooksmas. Parrot’le pühendatud Inglisillalt on palju kordi imetletud linnasüdame panoraami. Tartu ülikooli joonistuskooli esimese õpetaja, kunstnik Carl August Senffi nime saanud Tiigi tänavat Valli tänavaga ühendavad trepid on saanud tunda läbi aegade tuhandete üliõpilaste jalgu, kes ühiselamutest ülikooli peahoonesse või sealt tagasi rühkinud. Senffi trepilt sai alguse ka mu esimene armastuslugu, millest ilukirjanduslik jälg romaanis «Tund enne igavikku». Supilinna veerel Lepiku tänaval elanud Jüri Talveti pool käies tallasin ka Tähtvere tänavat. Talvetiga mängisime Toomeorus tennist. Valgeveski käär Emajõel nõudis siiski juba väikest matka Vorbusele, aga ülikooli kevadpäevade aegu sai seegi ette võetud.

Luulekogus algab Hirve unenäoline ja mälestuslik teekond Valgeveski käärust uue janu ja joobumuse ootuses. Algul on üksikud aforismidena võetavad luuleread otsekui visandid, et seejärel võtta juba «jutustava pintsli» kuju. Hirv on ju kunstnik. Luuletused, ka need, mis mitte ainult ei hingesta loodust, vaid vahendavad ka tundeid, on ennekõike maalingud. Emajõe ja Pedja ühinemises näeb ta oma isa ja ema, kelle nähtamatud lained temas on vist viimaks leidnud oma rütmi / tuntavad vaid hingele. Toomemäel kohtab ta vanu sõlmilisi puid, kes hilissügisel raagudes meenutavad talle mustades frakkides väärikaid vanamehi. Nüüd juba natuke ka teda ennast. Loeme: tuulistel õhtutel / panevad puud / oksad risti // see on nende lubadus // mina ei unusta kunagi / mina tulen ikka // puud on vait.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto