Sisukord
Kultuur
Postimees
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kunagi see tõenäoliselt jahmatas

2 min lugemist
ARVUSTUS M. Agejev «Romaan kokaiiniga» Koolibri. 168 lk. Tõlkinud Kaspar Jassa FOTO: Raamat

ARVUSTUS

M. Agejev «Romaan kokaiiniga»

Koolibri

168 lk

Tõlkinud Kaspar Jassa

Tellijale Tellijale

Olen tihti leidnud ennast mõtlemast, mida loeti romaanist välja või kuidas seda mõisteti selle ilmumise ajal. Mina olen enda jaoks lõpuks välja mõelnud, et sadu aastaid tagasi kirjutatud romaanid, ükskõik kui head, kõnetavad mind siiski oluliselt vähem kui tänapäevased kirjutised. Ja see ei tähenda seda, et suur osa ilukirjandust ei oleks ajatu – ongi, seda on hea lugeda ajastu dokumendina, kuid sügavamalt kaasa mõtlema panevad ikkagi lugeja kaasaja romaanid, mis tegelevad praeguste valupunktidega. Näiteks on mind sügavalt liigutanud nii Lionel Shriveri «Me peame rääkima Kevinist», mis tegeles koolitulistamisega, kui «Suur vend», mis arutas ülekaalulisuse temaatikat.

Aga milleks selline pikk sissejuhatus? Sest ma usun, et M. Agejevi «Romaan kokaiiniga» oli mõjukas ja mõtlemapanev teos eelkõige omas ajas. See ilmus 1930ndatel, mil üksikasjalik kirjeldus ühe noormehe teekonnast kokaiinisõltuvuseni mõjus kindlasti šokeerivamalt kui praegu. Erinevate narkootiliste ainete tarbimine on toimunud muidugi juba sisuliselt aegade algusest peale, kuid linnalise ühiskonna suurem probleem narkootikumide ja sõltlastega on siiski viimase sajandi teema ning see on üha süvenenud.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto