Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama!

8 min lugemist
Kirjastuse Tänapäev peatoimetaja Tauno Vahter. FOTO: Peeter Langovits

Viimase 90 aasta jooksul on toimunud 35 romaanivõistlust. Kuid nende toimumise faktist huvitavam on see, mida räägivad toimunud konkursid meie aja kohta ning kuidas on konkursside roll aja jooksul muutunud, kirjutab kirjastaja Tauno Vahter.

Tellijale Tellijale

Teade veel ühe kirjandusvõistluse asutamise kohta ei ole eriti suurem uudis kui järjekordse Maxima avamine, sest suurima tõenäosusega toimub nüüd järjest ja osalt ka samal ajal kolm konkurssi (kirjanike liidu, Tänapäeva ja Pilgrimi oma). Iga potentsiaalne osaleja saab valida sobivaima profiiliga konkursi, paljud tööd laekuvad kõigile konkurssidele, massi tõustes tase küll ilmselt langeb ja võib-olla tuleb veel mõni konkurss juurdegi. Toimumise faktist huvitavam on aga pigem see, mida räägivad toimunud konkursid meie aja kohta ning kuidas on konkursside roll aja jooksul muutunud.

Viimase 90 aasta jooksul on Eestis (ja Välis-Eestis) toimunud umbes 35 kirjanduskonkurssi, mis on end nimetanud ka romaanivõistluseks. Kuigi jutuvõistlusi toimus ennegi (näiteks Eesti Kirjameeste Seltsi jutuvõistlused 1880ndatel ja järgnenud näidendivõistlused), võib esimeseks romaanivõistluseks pidada 1926. aasta konkurssi, kuhu saabus 22 käsikirja, millest võitjaks valiti ja 60 000 margaga premeeriti August Jakobsoni «Vaeste-Patuste alev», omal ajal vägagi populaarne nutulugu.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto