Sisukord
Arvamus
Postimees
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord

4 min lugemist
Juhan Kivirähk FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Niisugust asja, et juba esimesel valitsemiskuul satub peaminister ja valitsus massiivse kriitika alla teiste hulgas ka omade poolt ning usaldus langeb kolinal, pole olnud ühegi varasema valitsusega, kirjutab sotsioloog Juhan Kivirähk (Turu-uuringute AS). Ta leiab, et lahenduseks on poliitikaelu korraldamise põhimõtteline muutmine.  

Tellijale Tellijale

Sellist massiivset kriitikatulva, mille alla on sattunud Taavi Rõivase uus valitsus kohe pärast ametisse astumist, ei ole ette tulnud ühegi varasema valitsuse puhul. Kriitilised ei ole mitte üksnes opositsioon ja valijad, kriitikanooli pilluvad vastastikku isegi valitsuskoalitsiooni poliitikud. Selle tagajärjel on vähenenud usaldus nii valitsuse vastu tervikuna kui ka peaministri vastu eraldi võetuna ning kahanenud toetus kõigile valitsuserakondadele.

Kui märtsis, kohe pärast riigikogu valimisi, pidas peaministri institutsiooni väga või pigem usaldusväärseks 55 protsenti elanikkonnast (sh 65% eesti- ja 32% venekeelsetest vastajatest), siis maikuus usaldas peaministrit vaid 39% kõigist küsitletutest (45% eestlastest ja 26% mitte-eestlastest). Usaldus valitsuse vastu oli märtsi 57 protsendilt (sh 64% eesti- ja 41% venekeelsetest) langenud mais 47 protsendile (50% eestlastest ja 38% mitte-eestlastest).

Paremini pole käinud ka valitsusparteide käsi: Reformierakonna valimisteaegsest 27,7-protsendisest toetusest on alles jäänud vaid 18 protsenti, Isamaa ja Res Publica Liidu toetus on kahanenud 13,7 protsendilt üheksale, sotsiaaldemokraatide oma 15,2 protsendilt 13-le. Olukord, kus kaks kuud pärast valimisi on valitsuserakondade summaarne toetus vaid 40 protsenti, jäädes 12 protsendiga alla riigikogu opositsioonile, on pretsedenditu.

Mis on lahti?! Põhjus ei saa olla ju selles, et valitsusliitu on kokku sattunud «valed» erakonnad. Kui püüaksime kujutleda praeguse vastuolusid täis võimukoalitsiooni asemel mõnda muud võimalikku kombinatsiooni (küsitlused näitavad, et eelkõige sooviksid praeguse koalitsiooniga rahulolematud näha valitsuses Keskerakonda), oleks üldist rahulolu pälvivat tulemust samuti üsna raske ette kujutada. Poliitikas pettumise tagamaad peavad asuma sügavamal.

Kindlasti tekitavad inimestes rahulolematust ka valimislubaduste täitmiseks kavandatud maksumuudatused, millega valitsus selle, mida ta ühe käega annab, teisega tagasi võtab. Ometi tundub mulle, et aktsiisitõusudest rohkem häirib rahvast suure pildi puudumine riigivõimu toimimises ning see, et otsuseid üritatakse teha kabinetivaikuses, avalikkusega aru pidamata. Selline poliitika tegemise viis on aegunud ega sobi enam tänapäevasesse Eesti ühiskonda.

Ei saa ju pidada jätkusuutlikuks sellist poliitikat, kus erakonnad töötavad valimiste eel välja suurejoonelisi plaane, koguvad valimistel oma ilusatele lubadustele valijate toetuse, ent seejärel istuvad läbirääkimiste laua taha ning panevad kamba peale kõigest sellest kokku ühe haleda käki. Ning hakkavad pärast seda isekeskis kisklema ja üksteist süüdistama, et kokkulepe nii halb sai.

Praeguse valitsuse tegevus näibki olevat taandatud vaid maksude, aktsiiside ja trahvide kokkukogumisele ja laialijaotamisele. Tegemist on otsekui majavalitsusega, mis peab koguma elanikelt raha vajaliku remondi tegemiseks, et maja kaela ei kukuks. Selle juures takerdutakse pidevalt oma programmilistesse kinnisideedesse ega osata mõelda laiemalt, kui Exceli-tabelid võimaldavad. Uusi ideid selle kohta, kust ja kuidas riigile majanduskasvu ja seeläbi täiendavaid tulusid leida, ei paista aga kusagilt.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto