T, 5.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Peeter Langovitsi tagasivaade: kaabeltelevisioon alustas võidukäiku

Peeter Langovits
Peeter Langovitsi tagasivaade: kaabeltelevisioon alustas võidukäiku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinnas algas 12.mail 1994.a. kaabeltelevisiooni uus ajastu, mil käivitati pidulikult Õismäe peajaam.
Tallinnas algas 12.mail 1994.a. kaabeltelevisiooni uus ajastu, mil käivitati pidulikult Õismäe peajaam. Foto: Peeter Langovits

Kui 40 aastat tagasi Tallinnas Väike-Õismäele elama kolisin, ehtis korrusmajade katuseid antennimets. Sooviti ikka näha Soome telekanaleid, mille signaali toaantenniga kvaliteetselt vastu võtta ei saanud. Korterelamud asendasid need parema pildi saamiseks peagi antennivõimenditega kollektiivantennidega.

90ndate aastate algul hakkasid elumajade rõdusid kaunistama satelliitantennid, et omal käel taevakanalitest osa saada. Tegutses paarkümmend kaabellevi teenuseid pakkuvat väikefirmat. Seaduslikkus ja pildi kvaliteet olid sageli küsitavad.

AS Tallinna Kaabeltelevisioon, mille omanike ringis oli ka Tallinna linnavalitsus, asus looma uut rahvusvaheliselt aksepteeritud, õigusnormidele ja kvaliteedinõuetele vastavat ühtset kaabeltelevisioonivõrku. 12. mail 1994 algas Tallinnas kaabeltelevisiooni uus ajastu – Õismäe tee 150 katusel avati pidulikult Õismäe peajaam. Sel puhul lõikasid AS Tallinna Kaabeltelevisiooni juhatuse esimees Toomas Peek ja linnavalitsuse nõunik Tõnu Karu puhkpillikvarteti helide saatel läbi vana antennikaabli. Loomulikult pakuti katusel ka šampanjat ning ilusa ilmaga lausa nauditi avarat vaadet Õismäele «Hiina müürilt» (nii kutsuti seda pikka üheksakorruselistest majadest kaskaadi), uudistati suurele betoonalusele kinnitatud antenni ning kuulati peajaamas spetsialistide selgitusi taevakanalitest, kasutamisõigustest ja arengusuundadest, mida telesignaalile lisaks pakkuda kavatseti.

Tagasi üles