Sisukord
Majandus
Tänane leht
23.05.2015
Eesti Suuravariis viga saanud pereema: see päev võinuks lõppeda teistmoodi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kanal 2 lahkub vabalevist Palju õnne Tagakülg Mart Normet: meelestatus on igati hea Noored mures maaelu säilimise pärast Eesti lühiuudised Paulusest Sauluseks Majandus Vara veel lüüa hingekella Saaremaa parvlaevakunstnik Välismaa Välismaa lühiuudised Cameron käis kaardid välja Arvamus Kõva sõna Postimees 1911. aastal: «Kooliõpetaja, kes laulda ei oska ärgu minu silma ette tulgu!» Evelyn Kaldoja: Austav taplus Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Vara veel lüüa hingekella Päeva karikatuur Kulisside varjust rambivalgusse Paulusest Sauluseks Saaremaa parvlaevakunstnik Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Kultuur Kahetsustäratav lugu Kunagi see tõenäoliselt jahmatas Indrek Hirvega Kassitoomel Luulehetk – hetk luules Uitava meele meeletus Kõnelev mälu Sport Pohlak Liivakust: pelgan, et see jutt lähtub mängija agendist Spordi lühiuudised Heas hoos Tänak uue Fordiga neljas Kulisside varjust rambivalgusse Rocki võit taastas usu Tartu korvpalli Mariel Gregor: Rocki ülim enesekindlus lõhkus Kalevi Tarbija Kommentaar Laps puhaku päriselt, mitte virtuaalilmas AK Indrek Hirvega Kassitoomel Uued faktid Eurovisioonist Taavi Rõivas nägi haruldast geipulma Teeme rahval tuju paremaks Küsib Lollide Klubi Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku Kõnelev mälu Valdo Randpere essee: roostes kaastunne ei tohi olla diagnoos meie rahvale Olgu või sõda, romaanivõistlust pean mina saama! Juhan Kivirähk: Rõivase valitsuse erakordne olukord Arter Eurovisioon peab täna juubelipidu Proovi/Uus Horoskoop Eurovisiooni finaal Rahva Oma Kaitsega Õnnelik lapsepõlv Susan Luitsalu: #absurd Ole õhtuks valmis City Marina – jahisadama visiitkaart Šokolaadiga kuusevitamiin ja õieilu Mika Keränen: tore on mõelda ennast lapseks Haruldane moeaksessuaar – habras lehvik Euroopa Kaspia mere ääres Tee ise energiajooki Pukk versus Pukk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iisraelis näeb (Eesti?) tulevikku

7 min lugemist
Mullu läks börsile suisa 18 Iisraeli idufirmat. Pildil autoavarii vältimise tehnoloogiat tootva Mobileye juht Ziv Aviramon (vasakul), finantsjuht Ofer Maharshak (keskel) ja nõukogu liige Amnon Shashua börsile minekut tähistamas. FOTO: AP / Scanpix

Iisraeli eelmine president ja Nobeli preemia laureaat Shimon Peres (91) ütles mai alguses Tel Avivi ülikoolis toimunud tehnoloogiakonverentsi avaintervjuus: «Minevikus elamine on viga. Loeb ainult tulevik.» Ning tõepoolest, just tulevikku Iisraeli pulbitsevas kõrgtehnoloogiasektoris tegutsevate inimestega suheldes näha ja katsuda võibki. Seal on ammu selge, et juba paari aasta pärast on suurem osa asjadest ühendatud internetiga ja tänaval kõndides kantakse prille, mis viivad liitreaalsusse.

Tellijale Tellijale

Selle artikli jaoks kogutud materjal pärineb peamiselt viiepäevaselt Iisraeli välisministeeriumi mainekujundusosakonna korraldatud reisilt, mis oli tihedalt täis kohtumisi kohalike idufirmade säravaima koorekihiga. Pea kõik kõneisikud kordasid 2009. aastal Dan Seroni ja Saul Singeri sulest ilmunud raamatust «Start up nation» ehk «Idufirmade rahvus» tuttavaid järeldusi ja väljendeidki. Kui Eesti asus äsja otsima oma lugu, siis Iisrael on selle üsna kindlalt juba leidnud.

Samas on see lugu põhistatud üsna paljude muljetavaldavate faktide ja aastakümnete jooksul välja töötatud mudelitega, millest on õppida paljudel riikidel, kes tehnoloogia ja innovatsiooni üleilmses maratonis USA-le ja Iisraelile järele jõuda tahavad. Sealhulgas Eestil.

Veendusin sellel reisil nii Iisraeli tehnoloogiagurude kui ka Skandinaavia ja Baltikumi ajakirjanikega rääkides, et vähemalt ühes on Eesti väga hea – suhtekorralduses. Mitmed kohalikud idufirmade loojad olid kuulnud Eesti e-residentsusest ning teadsid rääkida, et mõnel Iisraeli idufirmal on Eestis isegi arendajad palgal. Ajakirjanikud tundsid hästi «it-presidenti» Toomas Hendrik Ilvest ja pärisid e-hääletamise turvalisuse kohta, kuna nii Läti kui ka Leedu on seda kasutusele võtmas.

22.05.2015 25.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto