Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
22.05.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Valitsus kiitis heaks maksumuudatused Palju õnne Kriitikute ja ehitajate kokkutulek Muuli maksis laevareisi söögiraha tagasi tagumine külg Kolmikliitlaste kolm kriisi Paljud juhid ületavad ristmikku punase tulega Austraalia üritab Eurovisioonil senist reitingut lüüa Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Male Arhitektid nõuavad ministeeriumihoonele konkurssi Mälumäng Kohus karistas Urbo Vaarmanni tingimisi vangistusega Majandus Pärnu linnapea: lennukite lammutamistehas tundub väärt mõte Majanduse lühiuudised Sakkov: lennukite lahtimonteerimise tehas loob palju töökohti Pärnu lennuväljast võib saada rahvusvaheline lennukite romula Välismaa Ilves lõpetas Saksa visiidi Hamburgis Hamburgi meer: enamikuga põgenikest pole mingeid probleeme Välismaa lühiuudised Euroopa Liit inventeerib idasuhteid Optimistlikud tulevikuennustajad Millega võluda ELi idapartnereid? Arvamus Arko Olesk: erinevus hoiab elus Juhtkiri: valitsuse sünnitunnistus - eelarvestrateegia Postimees 1925. aastal: Frunse nõuk. punaväest ja laevastikust. Ähvardus Eestile. Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: üks kole arvutimäng Ivar Raig: Cameron teeb uue katse reformida euroliitu Jüri Vendik: Ukraina kui pettumus ja lootus Kultuur Täna algab Eesti heliloojate festival Eestlaste valgustid tegid läbimurde Hollywoodi löökfilmi Sport Spordi lühiuudised 22.05 Tänak sai testikatsel neljanda aja Kalevlastel finaalis kohutavad protsendid Peep Pahv: seletamatu ebaõiglus ja teenitud edu Rocki suur võimalus: eneseusk ja võitlejahing ei tohi ära kaduda Tallinn Luite selts võitleb Veerenni ülesõidu säilimise eest Tarbija Riiki meil pole, aga vähemasti on õlu Tartu Rocki lahutab meistritiitlist vaid üks võit Tartu sai 9,2 miljoni euro suuruse lisaeelarve Hea südamega südamearst Osaajaga lasteaiakoht tekitab küsimusi Aasta küla võõrustas tähtsat komisjoni Jussi Tapani Koski 80 Metsamehed tõmbavad südalinnas saed käima Saareelanikud pääsesid toidupakkide tellimisest Kõige enam tänatud arst: alla anda ei tohi, sest kõik on võimalik Mäng aias käis märja kapsapeaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: valitsuse sünnitunnistus - eelarvestrateegia

2 min lugemist

Kolmikliit on läbimas oma esimest, väga tõsiseks osutunud töövõime proovi. Järgmise nelja aasta riigieelarve strateegia riigikogule arutamiseks saatmisega on valitsus selgelt välja öelnud, milliseid maksumuudatusi tegelikult kavandatakse.

Võrreldes sellega, mida kohe pärast 9. aprillil ametisse asumist kuulutati, on maksukavade teravamaid nurki maha lihvitud. Kompromissidest on näha, et rahandusminister Sven Sester (IRL) ning küllap ka teised koalitsiooni osalised pole poolteist kuud käed rüpes istunud.

Nii kütuseaktsiisi kui hotellide käibemaksu tõstmise kava tõttu sattus värske valitsuskoalitsioon huvigruppide ja opositsiooni turmtule alla. Loomulikult esitavad õllepruulijad ja viinapõletajad oma kohustuslikku PR-tantsu iga kord, kui tahetakse joovastavate jookide aktsiisi tõsta.

Varasemate valitsuste esimese saja päevaga võrreldes oli selgelt eripärane, et kibedat avalikku kriitikat pildusid maksukavade vastu ka koalitsioonierakondade poliitikud ning nende hulgas isegi mitmed valitsuse ministrid.

Koalitsioonikõneluste ajal hoidsid osalised avalikkuse ees suud lukus. Pärast lepingu allkirjastamist ja valitsuse ametisse asumist oleks justkui alanud valimiskampaania teine voor.

Paljud imestavad, kuidas on võimalik, et usaldus valitsuse vastu langes kiirelt ja selgelt – 57 protsendilt märtsis 47 protsendile mai küsitluses. Niisugust langust valitsuse esimese saja päeva vältel annab ajaloost tõesti tikutulega otsida. Kas see aga on ikka nii imestamisväärne, kui mõelda, et erakondade sisemised vaidlused pääsesid paisu tagant välja, avalikkuse ette alles siis, kui kolmikliit oli leppele käed alla pannud?

Koalitsioonilepe peaks harjumuspärase ettekujutuse järgi olema põhimõtteliste vaidluste lõpptulemus (toimiv kompromiss), mitte teravate vaidluste algus. Koalitsioonierakonnad ise tekitasid olukorra, mida kodanikul ongi raske mõista teisiti kui nii, et nad ise ka ei tea, mida teevad – vaatamata pikkadele läbirääkimistele pole nad suutnud teha vettpidavat lepingut ja tegevusplaani. Esimese eksamiga jäetud muljet on paraku raske kummutada isegi siis, kui järeltöö on «enam-vähem» või «päris tubli».

Sellest, millised saavad olema huvigruppide ja erakonnaliikmete reaktsioonid faktile, et nii kütuseaktsiisi kui hotellide käibemaksu tõstmine on märksa leebem kui esialgu plaanitu, saame teha järeldusi, kui heal tasemel nendega läbirääkimisi peeti ehk kui osavad poliitikud me praegused valitsusliikmed ja eelkõige rahandusminister on.

Kokkuvõttes ongi läinud selle valitsuse loomine äraspidiselt – enne leping, pärast vaidlused. Alles siis, kui riigikogu ükskord eelarvestrateegia vastu võtab, saame päris veendunult öelda, et uus valitsus on oma sünnitunnistuse kätte saanud.

Seotud lood
21.05.2015 23.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto