Sisukord
Juhtkiri
Postimees
25.05.2015
Eesti Võõrsilt tulnud teevad lihttöid Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eestlasest õpetaja otse ajaloofrondil Vabatahtlik leidis kadunud poisi sauna alt 3 küsimust Maijooksul osales tänavu 14 000 naist Reformierakond vahetas juhatuses välja pooled liikmed Eesti lühiuudised Eesti keele õpetamine – kus mängult, kus päriselt Majandus Võõrsilt tulnud teevad lihttöid Välismaa Islamiriik ähvardab: aasta pärast on meil tuumapomm Välismaa lühiuudised Arvamus Kristi Sild: Lapsehoolduspuhkus kui ajateenistus Tiia Selli: Õpetaja ütles: «Sul pole annet!» Klikid, ja demokraatia toimibki. #absurd Toomas Luhats: sisu on kuningas Meisi Volt: Viini vikerkaarel Juhtkiri: oravapartei muutuvad jõujooned Postimees 1907. aastal: terav silm, aga tönts sulg Kultuur Viin tähistas Eurovisiooni finaali vihmasajus Måns Zelmerlöw kannatas lapsena koolikiusamise all Sport Suur arusaamatus röövis Hamiltonilt võidu Spordi lühiuudised Rootsi üllatas, Nilsson domineeris, ent Eesti võitis Tänak usub helgesse tulevikku Edukas hooaja lõpp tegi Klavani ja Augsburgi plaanides korrektiive Kalju järjekordne kaotus pingestas seisu Tallinn Narva maante on tänasest osaliselt suletud Tallinna lühiuudised Tartu Gert Kullamäe: see võit on magus! Kesklinnas undasid saed ja lendas saepuru Kalastajad kompavad pidevalt piire Peeter Mardna: see mis loeb, on tervis Jüri Saar linnavolikogus: Madruse tänavat ei ole enam Muusika tasakaalustab maksuametniku elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: oravapartei muutuvad jõujooned

2 min lugemist

Reformierakond läks eilsele üldkogule vastu omapärases seisus. Partei populaarsus kukkus valitsuskoalitsiooni moodustamise järel kivina – aprillis oli toetusreiting vaid 19 protsenti. Esimehe kohale oli vaid üks kandidaat, peaminister Taavi Rõivas, kes on tunnistanud, et tegi nii võimuliitu moodustades kui selle tegevuskava avalikult selgitades vigu. Samas tegi Euroopa Parlamendi liige Kaja Kallas ise erakonna juhiks mitte kandideerides aktiivselt tööd, et saada juhatusse inimesi, kellele võiks edasise osas lootusi panna.

Rõivas sai erakonnakaaslastelt kahtlemata tugeva mandaadi. Esimehe valimistel osalenud 872 erakonna liikmest toetas senise juhi jätkamist 750.

Kuid vahest veel tähelepanuväärsem on seejuures Kaja Kallase võit. Isikliku ajaveebi postitustes ja avalikkuse ette jõudnud erakonnasisestes pöördumistes oravaparteis suuremat sisedemokraatiat nõudnud ning kõlava «Reformierakonna reformi» välja käinud Kallase soovitatud kandidaatidest jõudis 14-liikmelisse juhatusse koguni kaheksa: Hanno Pevkur, Anne Sulling, Maris Lauri, Urmas Paet, Ants Laaneots, Kalle Palling, Aivar Sõerd ja Rein Lang. Lisaks ka Kallas ise, kes pälvis juhatuse valimistel üldse suurima toetuse – meeldejääva 666 häält.

Mis edasi? Valitseb ootus, et uuenenud juhatus nüüd midagi reaalselt ära teeks – eeskätt väärtuste osas, mis parandaks erakonna kesisevõitu avalikku kuvandit –, ning tegutsemisindu on valitud juhatuse liikmed avalikes väljaütlemistes ka üles näidanud. Sellega peab arvestama ka Rõivas, kelle tagasivalimist Kallas oma muidu kriitilistes väljaütlemistes tegelikult toetas – see osutus kavalaks jõuvõtteks. Erakonnas valitsevates jõujoontest annavad tunnistust teisedki märgid. Näiteks peasekretär Martin Kuke kõne üldkogul, kus ta käis välja oma ideid ja rääkis erakonna sisearuteludest «arvamusfestivali vaimus».

Õige pea hakkavad oma sisekaemust teostama sotsid ja IRL. Kuid neil on olukord teistsugune, sest valitakse siiski uut esimeest. Mõttekohti, kuidas edasi minna, on mõlemal ning avalikkuse tähelepanu esialgu kindlasti püsib.

Kui valitsuserakonnad praegu kellegi poole palvetega pöörduma peavad, siis on see ilmataat. Tõenäoliselt on aidanud valimiste järgsel kriitikafoonil püsida ka pikale veninud jahe kevad. Suveilmade ja puhkuste saabudes on inimestel järjest enam midagi palju toredamat ette võtta kui aktiivselt poliitilistes debattides kaasa rääkida. Sügisel, kui eelarvearutelud riigikokku jõuavad, kasvab huvi poliitika vastu taas. Ent selleks ajaks peaksid erakonnad – kes uue, kes senise esimehega, kes uue juhatusega – olema suutnud juba organisatsioone stabiliseerida.

Seotud lood
23.05.2015 26.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto