Sisukord
Päevakomm
Postimees
28.05.2015
Eesti Haarav loodusdokumentaal «Emajõe veemaailm» Postimees Kinos Palju õnne Der Spiegel: Eesti kvoot on 9896 Eesti lühiuudised Kommentaarid Eesti peaks vastu võtma 1064 pagulast Tallinn ehitab esindushoonetesse kolm invalifti Eesti suplusvesi osutus Euroopa silmis halvaks Cirque du Soleil annab Tallinnas kuus etendust Eesti lühiuudised Esikülg 28.05 Otsingugrupiga ühines sadu uusi inimesi Presidendi vastuvõttu kaunistanud kujud müüdi oksjonil Dilbert Tagakülg Horoskoop Mitu euroliidu riiki on kvootide vastu Majandus Estonian Air uuendas juhtkonda ja hangib odavamaid lennukeid Majanduse lühiuudised Äkki vene turistid siiski tulevad Välismaa Der Spiegel: Eesti kvoot on 9896 Eesti peaks vastu võtma 1064 pagulast Kommentaarid Soomes jagati ministrikohad ära Belgias seiskus elektrikatkestuse tõttu õhuliiklus Mitu euroliidu riiki on kvootide vastu Arvamus Postimees 1933. aastal: Eesti allweelaewastikku ehitama Andres Herkel: Meie reliikvia on vabadus Jüri Vendik: Uued «rahva reeturid» Tiiu Kuurme: Kaitstud lapsepõlv Päeva karikatuur Juhtkiri: 1064 broneeringut Eestisse Jaanus Piirsalu: rikas metseen, välismaa agent Mürakarude 5000: kümme parimat koomuskit Kultuur Draamafestivalil näeb auhinnatud lavastusi Pekingi ooperistaar on tänavalgi kuulus Sajanditevanune kunst Vihase, ent kahvatu poltergeisti teine tulemine Sport Vassiljev: hetkeseisuga sõidab Täht koondisega Rootsi FIFA sattus tähtsa päeva eel kriisi Kullamäe: tahan näha klubi ambitsiooni liikuda edasi Tallinn Luite elanikud asuvad kõigi vahenditega oma koduteed kaitsma Tallinna lühiuudised Tarbija Kompostida saab ka korteri köögis Vermikompostris muutub toit paari kuuga mullaks Tartu Tartu raad uuris vana masuudiraudteed Kunstnikele pakub huvi maalida ka eluruumi Nõo poiss ehitas lõbusa velomobiili Uues koolimajas käivad sisetööd Emajõgi – Tartu suurim promenaad Andres Liinat: milline on järgmiste meistrikarikate hind? Algas Tartu-Märja teelõigu remont Karlovat kunstis jäädvustab raamat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Piirsalu: rikas metseen, välismaa agent

2 min lugemist
Jaanus Piirsalu FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Venemaa Tõnis Palts, raadioinsenerist self-made-man Dmitri Zimin lõi 1990ndate algul Moskvas eduka mobiilsideoperaatori, mille kaubamärgiks oli armsa mesimummu logoga Beeline. Peaaegu kuni viimase ajani oli Beeline Venemaa suuruselt teine mobiilsideoperaator, nüüd on nad langenud klientide arvult kolmandaks, aga kuuluvad sellest hoolimata Venemaa suurte hulka.

Nagu Paltski müüs Zimin 2000ndate algul oma mobiiltelefonifirma kontrollpaki maha. Zimin müüs Beelineʼi Venemaa suurimale erapangale, Alfa pangale mitmesaja miljoni dollari eest.

Pärast oma elutöö rahaks tegemist tegi Zimin nagu kõik Venemaa mõistlikud inimesed: viis oma miljonid välismaale, sest sealt ei saa keegi neid ära võtta. Tema järgmine samm oli 2000ndate alguse Vene ärimeeste kohta aga väga tavapäratu – ta ei hakanud kokku ostma losse, villasid ega jahte, vaid ta asutas tollal ühe Venemaa suurima heategevusfondi nimega Dünastia.

Tänaseks 82-aastase Zimini fond on 2002. aastast alates Venemaal hariduse ja fundamentaalteaduste toetamiseks (loe: investeerinud Venemaa vaimsesse arengusse) andnud kaks miljardit rubla (tänase kursi järgi 36 miljonit eurot, aga enamuse sellest ajast on rubla olnud jämedalt võttes kaks korda tugevam).

Sisuliselt oli Zimin aastaid ainus mastaapne eraannetaja, kes tegeles Venemaal rahvavalgustusega, kui kasutada seda ilusat vanamoodsat väljendit. Venemaa praegune kõige rikkam mees Vladimir Potanin on Ziminit metseenluse poolest võrrelnud Bill Gatesiga.

Kuu aega tagasi kirjutas Zimin Moskva ajakirjas New Times artikli pealkirjaga «Patriotismist ja orjusest. Armastus võimu vastu kui üks Stockholmi sündroomi vorme». Zimini mõte oli, et Venemaal võistlevad omavahel kaks patriotismi liiki: oma riigi ja valitsejate üle uhkust tundev ning kõige välismaise suhtes ettevaatlik, et mitte öelda vaenulik patriotism, ning tähelepanelikult mujalt maailmast kõike head õppiv ning seda oma armastatud kodumaa vigade ja pahede parandamiseks kasutav patriotism. Esimest liiki patriotism on Zimini meelest pigem omane orjadele ja teine liik vabadele inimestele.

Selle nädala algul kuulutas Venemaa justiitsministeerium Zimini fondi «välismaa agendiks», sest nad kasutavad välismaist raha (nagu enamik Venemaa rikkureid hoiab ka Zimin oma raha välismaal registreeritud trustʼides) ja poliitiliseks tegevuseks (riigi meelest oli selleks tähendusrikka pealkirjaga seminaride sarja «Ma mõtlen» rahastamine).

Solvunud Zimin teatas juba, et lõpetab oma heategevusfondi tegevuse, sest tänu oma sünniaastale – 1933 – teab Zimin vägagi hästi, mida tähendab Venemaal silt «välismaa agent».

Kõigile teistele Venemaa ärimeestele (eriti neile, kes hoiavad oma raha endiselt välismaal) on see aga selge signaal, et heategevusega, eriti rahvavalgustuslikuga, ei tohi ilma riigi nõusolekuta tegeleda.

Seotud lood
27.05.2015 29.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto