L, 23.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Andres Herkel: Meie reliikvia on vabadus

Facebook
Comments
Andres Herkel.
Andres Herkel. Foto: Jaanus Lensment

End kodanikuühiskonnast lahutanud erakondade tsitadell laguneb, kuid veel mitte piisavalt kiiresti, kirjutab laupäeval aset leidval Eesti Vabaerakonna volikogul taas esimehe kohale kandideeriv Andres Herkel.

Üks «Viimse reliikvia» vägevamaid lööklauseid seob endas vastandlikud alged. Reliikvia on staatiline muistis, elutu, kuid ihaldatav. Aga vabadus on vabadus. Lausung «Meie reliikvia on vabadus» loob ootamatu seose. Tardunud kultusesemest öeldakse lahti, vabadus ise on reliikvia. Elagu elu!

Selle seose kinnistamisega eestlaste kollektiivsesse enesemüüti võis «Viimsel reliikvial» olla suurem ajalugu kujundav roll, kui me esmapilgul arvata oskame. Vabadus kui reliikvia osutas ka Eesti kaotatud vabadusele, mida tuli salamisi ikkagi säilitada. Vabadus pole pelgalt poliitiline kategooria, räägime ka inimese sisemisest vabadusest, mida ei saa nii lihtsalt okupeerida.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles