Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.05.2015
Eesti USA saatkond jälgib Tallinnas salaja inimesi Erkki Koort: tegu on üksikjuhtumiga Tööjuhend: iga põhjuseta viibija tuleb salvestada Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Rünnakud USA saatkondadele Palju õnne Tagakülg Starmani levi lubadustest hoolimata kõikjale ei ulatu Kanal 2 juulis siiski vabalevist ei lahku Pärnumaal tõi kevadkünd põllule kokku hulgaliselt kurgi Eesti lühiuudised Majandus Riigitöötajate palgad tõusid kiiremini kui erasektoris Majanduse lühiuudised Riigiaparaati lüüakse kärpekäärid Välismaa Ukrainas käib sõda «rahu» ajal David Cameron üritab Euroopa liidreid ära moosida Välismaa lühiuudised Arvamus Jaak Vilo: gümnaasiumilõpetaja raske valik Ahto Lobjakas: mütologin Andrus Karnau: põlevkivi saab vabaks Neeme Korv: IRL kui Rock City Postimees 1929. aastal: Eesti munad Euroopas hinnas Juhtkiri: mõistliku kaitse piir, mida ei tohi ületada Päeva karikatuur Kultuur Eesti muusikud reisivad Arvo Pärdiga Abielu turvaline ummiktee Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised 29.05 Killing muudatustest: sõit on paremaks läinud Naiste Tiger Woods aitab Eesti golfi uueks luua Stardipaik – ettevõtliku hundi rind on rasvane Tarbija Hunnitu vaatega mägiküla ja kohvipaksu mobiilirakendus Tartu RõõmuSõõmu koor tuleb Käopesale appi Kirikud hoiavad uksed valla südaööni Tartu karatekadel oli vägev hooaeg Linn jagab ikka reservraha kultuurile Õpilased nuusutavad riigikaitset Ohtlik ristmik ootab odavamat lahendust Tuhanded ratturid vallutavad Tartu Koolipsühholoog Triin Kahre: õpetajad on koolimuredega üksi jäetud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti muusikud reisivad Arvo Pärdiga

4 min lugemist
Arvo Pärt ja Tõnu Kaljuste FOTO: Nele-Eva Steinfeld

Arvo Pärdi looming on tema 80. sünnipäeva aastal veelgi tihemini kõlamas, kuigi rahvusvahelised väljaanded on Pärti juba aastaid kuulutanud enim esitatud elavaks heliloojaks. Tema muusikale pühendatud festivale on tänavu palju ja eesti muusikudki istuvad Pärdi juubelislepil ning reisivad mööda ilma, noodimapis maestro uuemad ja vanemad oopused.

Tellijale Tellijale

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFKK) ja Tallinna Kammerorkester (TKO) on kujunenud üheks enim hinnatud koosluseks Pärdi muusika esitamisel ja koos Tõnu Kaljustega on see «trio» kui võimas mootorsaan, mis lükkab Eesti muusikakultuuri tutvustamisel tee lahti mistahes maailmanurgas, garanteerides kontserdi kõrge taseme ja publiku vaimustuse. 19. mail esineti Euroopa ühes mainekamas kontserdipaigas Berliini Konzerthausis ja sealt lennati briti parimale nüüdismuusikafestivalile Vale of Glamorgan, kus Kaljuste vahetasid välja Kaspars Putninš ja Kristjan Järvi.

Berliini Konzerthausi suur saal oli autoriõhtul «Arvo-Pärt-Hommage» välja müüdud, mis linna tihedat kontserdielu arvestades pole sugugi enesestmõistetav. Kontsert oli korraldatud Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese riigivisiidi puhul, saalis olid Saksamaa liidupresident Joachim Gauck, poliitikud ja diplomaadid, tavapärane publik ja helilooja ise. Linnas lehvisid sinimustvalged ja eriline atmosfäär tekkis juba enne kontserdi algust, sest oli Berliin ju Pärdile kodulinnaks kolm aastakümmet ning seal valmisid mitmed tema olulised teosed. Kavas oli «Te Deum», mis tähistab Kaljuste ja Pärdi ühise loometee algust, samuti «Salve Regina» ning maailmas üks enim esitatav Pärdi teos «Cantus Benjamin Britteni mälestuseks». Õhtu sisuliseks raskuspunktiks oli helilooja ja dirigendi pikka koostööd krooniv «Aadama itk», mille salvestis tõi Kaljustele 2014. aastal Grammy preemia.

28.05.2015 30.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto