Sisukord
AK
Postimees
30.05.2015
Eesti Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Jälitamiseks memorandumist ei piisa Ministrid Toompea seinal Salajase üksuse tööjuhend Juht selgub fotofinišis Võidukas tundmatu USA vaatlusüksus võis kuritarvitada Eesti usaldust Oskustöölised lähevad välismaale leiba teenima Mida arvate sellest, et salajane üksus teid jälgib? Ennustamatu: Mikser ja Ossinovski ühel pulgal Mehed tõstsid pead Dilbert Kommentaarid Horoskoop Vankumatu keiser Välismaa Võidukas tundmatu Põgenike taustast lähemalt: mis toimub Eritreas ja Süürias? Arvamus Hent Kalmo essee: kasvuvaba tulevik? Postimees 1933. aastal: Eesti kalurid said Soome piirivalvelt peksa Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: halb homovärk Juhtkiri: nuhkimisskandaali hallid varjundid Ene Pajula: Mammi ja vihakõne Arko Olesk: kääridega kaksikheeliksi kallal Kultuur Kriminaalne teadus Luulehetk – hetk luules Pettunud armastajad Lapimaal Holograaf. Mats Traadi Solveigi laul NÄDALA PLAAT. Kabuli golfiklubi Sport Blatter valiti tagasi Kangertile neljas koht Mariel Gregor: kui peatreener on möku ehk treeneri enesekindlus kandub üle mängijatele Spordi lühiuudised Imelikud rattad ilmestavad rattarallit Tallinn Ministrid Toompea seinal Tarbija Ettevõtted otsivad endale suveabilisi AK Peeter Langovitsi tagasivaade: esimesed VISA pangakaardid NÄDALA PLAAT. Kabuli golfiklubi Kuulsused tõstavad kinnisvara hinda Hent Kalmo essee: kasvuvaba tulevik? Viimane veerg Akadeemia otsib superstaari Aruanne valijale Arko Olesk: kääridega kaksikheeliksi kallal Ene Ergma: mõtteid Eesti kõrghariduse arengust Me ei alistunud ainsagi pauguta Palun andestage meile! Arter Horoskoop Juba esmaspäevast on Kanal 2 eetris «Suvereporter» Arter soovitab Eestimaine moemärk Cannes'i punasel vaibal Väikesed pagulased Nancy Himma: kui midagi väga soovid, tekivad võimalused iseenesest Suvehõnguline grillieine murul Lase rõõm tuppa Plaadikooki saab ka ilma munata teha Gert Kullamäe, tavaline eesti vend Säti soeng ühele küljele Prii leib on magus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hent Kalmo essee: kasvuvaba tulevik?

4 min lugemist
Hent Kalmo. FOTO: Sander Ilvest

Paar aastat tagasi küsis mult üks keskkonna pärast muretsev sõber: miks peab majandus kogu aeg kasvama? Hea küsimus. Miks ei võiks tootmise ja tarbimise masinavärk lihtsalt samas tempos edasi tiksuda, nõnda et kõigile jätkub piisavalt, ilma katkematu rabelemise, saastamise ja rannaalade kinnibetoonimiseta? 

Tellijale Tellijale

Sellest vaatenurgast polegi ehk väga halb uudis, et IMFi aprillikuise ülevaate järgi ei küüni maailma majanduse kasv enam kriisieelse tasemeni, vaid ähvardab aastatega hoopis üha madalamale kaarduda. IMF on liitunud nende rohkete majandusteadlastega, kes kõnelevad «pikaajalisest stagnatsioonist» (secular stagnation) kui uuest kurvast tegelikkusest. Milles on siis probleem? Miks ei suuda valitsused ja keskpankurid meeleheitlikest sammudest hoolimata majandust kiiremale elule äratada? Oli kriis, jah, juba mõnda aega tagasi, aga kuhu jääb taastumine?

Majandusteadlaste pessimismil on erinevaid värvinguid, ent üha enam on valdavaks saanud veendumus, et kasvu hoiab tagasi mingi sügavam, raskesti pööratav protsess. Mõnede arvates tuleks Euroopa ja USA majanduse kasvavasse tasakaalu tagasi tõmbamiseks lasta intressimäärad nullist allapoole, see pole aga võimalik. Lood on õigupoolest märksa halvemad: isegi kui keskpangad teevad kõik, mis suudavad, ja pakuvad raha nii odavalt kui võimalik, olevat tagajärg ebameeldiv kombinatsioon hädisest kasvust ja üha uuesti lõhkevatest hinnamullidest. Niisiis, ärgem imestagem, kui meil on võimalik olla samaaegselt tunnistajaks paigal tammuvale rahvatulule ja kõrgustesse spurtivale kinnisvaraturule.

29.05.2015 01.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto