Sisukord
Kolumnistid
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Andrus Karnau: põlevkivi saab vabaks

2 min lugemist
Andrus Karnau FOTO: Pm

Riigikogu neli vana erakonda näitasid esmaspäeval üles harvanähtavat ühtsust ja andsid üle eelnõu, mis laseb põlevkivikaevandamise vabaks. 20 miljoni tonni piirang, mis on kehtinud juba seitse aastat, kaotab jõu ja ettevõtted võivad hakata kaevandama nii palju kui kulub.

Tellijale

Seaduseelnõu loogika on hästi nutikas, et mitte öelda rehepaplik. See ütleb, et kuna viimasel viiel aastal on ettevõtted kaevandanud vähem kui 20 miljonit tonni aastas, siis võiks nüüd lubada neil tagantjärele kaevandada kasutamata jäetud osa, kokku 24 miljonit tonni.

Oma loogika selles kahtlemata on. Põlevkivitööstus on olnud suhteliselt hooajaline, aastad pole vennad, vahel läheb vaja rohkem, vahel vähem. Ülijäigad piirangud pigem takistavad selle valdkonna ettevõtteid. Vabamad reeglid annavad ettevõtjale kindlust juurde.

20 miljoni tonni piirang ongi olnud pigem teoreetiline, sest sellele ligilähedastki kaevemahtu pole ettevõtjad saavutanud. Põhjus on lihtne: pole õlitööstusi ega ka põlevkivijaamu, kus sedavõrd suurt kogust töödelda. Praegusel kujul on piirang olnud ka väga kohmakas, sest 20 miljonit tonni on jagatud ettevõtete vahel. Kõige suurem tükk Eesti Energial, kõige väiksem Kunda tsemenditehasel. Vahepeale jäävad Alexela Kiviõli ja Viru Keemia Grupp. Õigupoolest esmaspäeval algatatud seaduse peamine põhjus ongi Viru Keemia Grupp.

28.05.2015 30.05.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto