Sisukord
Kolumnistid
Postimees
29.05.2015
Eesti USA saatkond jälgib Tallinnas salaja inimesi Erkki Koort: tegu on üksikjuhtumiga Tööjuhend: iga põhjuseta viibija tuleb salvestada Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Rünnakud USA saatkondadele Palju õnne Tagakülg Starmani levi lubadustest hoolimata kõikjale ei ulatu Kanal 2 juulis siiski vabalevist ei lahku Pärnumaal tõi kevadkünd põllule kokku hulgaliselt kurgi Eesti lühiuudised Majandus Riigitöötajate palgad tõusid kiiremini kui erasektoris Majanduse lühiuudised Riigiaparaati lüüakse kärpekäärid Välismaa Ukrainas käib sõda «rahu» ajal David Cameron üritab Euroopa liidreid ära moosida Välismaa lühiuudised Arvamus Jaak Vilo: gümnaasiumilõpetaja raske valik Ahto Lobjakas: mütologin Andrus Karnau: põlevkivi saab vabaks Neeme Korv: IRL kui Rock City Postimees 1929. aastal: Eesti munad Euroopas hinnas Juhtkiri: mõistliku kaitse piir, mida ei tohi ületada Päeva karikatuur Kultuur Eesti muusikud reisivad Arvo Pärdiga Abielu turvaline ummiktee Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised 29.05 Killing muudatustest: sõit on paremaks läinud Naiste Tiger Woods aitab Eesti golfi uueks luua Stardipaik – ettevõtliku hundi rind on rasvane Tarbija Hunnitu vaatega mägiküla ja kohvipaksu mobiilirakendus Tartu RõõmuSõõmu koor tuleb Käopesale appi Kirikud hoiavad uksed valla südaööni Tartu karatekadel oli vägev hooaeg Linn jagab ikka reservraha kultuurile Õpilased nuusutavad riigikaitset Ohtlik ristmik ootab odavamat lahendust Tuhanded ratturid vallutavad Tartu Koolipsühholoog Triin Kahre: õpetajad on koolimuredega üksi jäetud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrus Karnau: põlevkivi saab vabaks

2 min lugemist
Andrus Karnau FOTO: Pm

Riigikogu neli vana erakonda näitasid esmaspäeval üles harvanähtavat ühtsust ja andsid üle eelnõu, mis laseb põlevkivikaevandamise vabaks. 20 miljoni tonni piirang, mis on kehtinud juba seitse aastat, kaotab jõu ja ettevõtted võivad hakata kaevandama nii palju kui kulub.

Tellijale Tellijale

Seaduseelnõu loogika on hästi nutikas, et mitte öelda rehepaplik. See ütleb, et kuna viimasel viiel aastal on ettevõtted kaevandanud vähem kui 20 miljonit tonni aastas, siis võiks nüüd lubada neil tagantjärele kaevandada kasutamata jäetud osa, kokku 24 miljonit tonni.

Oma loogika selles kahtlemata on. Põlevkivitööstus on olnud suhteliselt hooajaline, aastad pole vennad, vahel läheb vaja rohkem, vahel vähem. Ülijäigad piirangud pigem takistavad selle valdkonna ettevõtteid. Vabamad reeglid annavad ettevõtjale kindlust juurde.

20 miljoni tonni piirang ongi olnud pigem teoreetiline, sest sellele ligilähedastki kaevemahtu pole ettevõtjad saavutanud. Põhjus on lihtne: pole õlitööstusi ega ka põlevkivijaamu, kus sedavõrd suurt kogust töödelda. Praegusel kujul on piirang olnud ka väga kohmakas, sest 20 miljonit tonni on jagatud ettevõtete vahel. Kõige suurem tükk Eesti Energial, kõige väiksem Kunda tsemenditehasel. Vahepeale jäävad Alexela Kiviõli ja Viru Keemia Grupp. Õigupoolest esmaspäeval algatatud seaduse peamine põhjus ongi Viru Keemia Grupp.

28.05.2015 30.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto