Sisukord
Eesti
Postimees
29.05.2015
Eesti USA saatkond jälgib Tallinnas salaja inimesi Erkki Koort: tegu on üksikjuhtumiga Tööjuhend: iga põhjuseta viibija tuleb salvestada Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Rünnakud USA saatkondadele Palju õnne Tagakülg Starmani levi lubadustest hoolimata kõikjale ei ulatu Kanal 2 juulis siiski vabalevist ei lahku Pärnumaal tõi kevadkünd põllule kokku hulgaliselt kurgi Eesti lühiuudised Majandus Riigitöötajate palgad tõusid kiiremini kui erasektoris Majanduse lühiuudised Riigiaparaati lüüakse kärpekäärid Välismaa Ukrainas käib sõda «rahu» ajal David Cameron üritab Euroopa liidreid ära moosida Välismaa lühiuudised Arvamus Jaak Vilo: gümnaasiumilõpetaja raske valik Ahto Lobjakas: mütologin Andrus Karnau: põlevkivi saab vabaks Neeme Korv: IRL kui Rock City Postimees 1929. aastal: Eesti munad Euroopas hinnas Juhtkiri: mõistliku kaitse piir, mida ei tohi ületada Päeva karikatuur Kultuur Eesti muusikud reisivad Arvo Pärdiga Abielu turvaline ummiktee Kultuuri lühiuudised Sport Spordi lühiuudised 29.05 Killing muudatustest: sõit on paremaks läinud Naiste Tiger Woods aitab Eesti golfi uueks luua Stardipaik – ettevõtliku hundi rind on rasvane Tarbija Hunnitu vaatega mägiküla ja kohvipaksu mobiilirakendus Tartu RõõmuSõõmu koor tuleb Käopesale appi Kirikud hoiavad uksed valla südaööni Tartu karatekadel oli vägev hooaeg Linn jagab ikka reservraha kultuurile Õpilased nuusutavad riigikaitset Ohtlik ristmik ootab odavamat lahendust Tuhanded ratturid vallutavad Tartu Koolipsühholoog Triin Kahre: õpetajad on koolimuredega üksi jäetud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Koort: tegu on üksikjuhtumiga

2 min lugemist
Erkki Koort FOTO: Liis Treimann

Eestis ei toimu kohalike elanike isikuandmete lauskogumist ja edastamist Ühendriikide andmebaasidele, vaid tegu on üksikjuhtumitega, ütles siseministeeriumi asekantsler Erkki Koort kirjalikus usutluses Postimehele.

Miks andsite te 2013. aasta sügisel allkirja kokkuleppele USA valitsusega, et SDU võib siin tegutseda?

Saatkonna turvalisuse tagamine on vastavalt Viini konventsioonile asukohariigi ülesanne. Kuna saatkonnal ei ole asukohariigis tegutsemiseks teatud pädevusi, saab turvalisust tagada ainult koostöös asukohariigi ja selle seadustega.

Kui kaua enne kokkuleppe sõlmimist oli USA saatkond Eestis SDU-operatsioone teinud? Kes Eestis selleks loa andis?

Need pole operatsioonid, vaid rünnaku ennetamine saatkonna vastu, mis vastavalt kokkuleppele tähendab eelkõige vaatlust.

Kas SDU teostatav varjatud jälgimine ja Eesti kodanike isikuandmeid sisaldavate raportite USAsse saatmine on teie hinnangul seaduslik?

Küsimus jätab tegevustest vale mulje. Igasuguse info vahetamiseks peab olema õiguslik alus ning põhjus. Mingit lausalist ja kontrollimatut isikuandmete edastamist toimuda ei tohi. Ka sätestab kokkulepe kahepoolse, mitte ühesuunalise infovahetuse. Lisaks on oluline see, et tegemist ei ole varjatud jälgimise üksusega, vaid osaga saatkonna valvest.

Kas Eesti riigi otsus aidata kaasa oma kodanike andmete kogumisele globaalsesse andmebaasi SIMAS on teie meelest eetiline?

Küsimuse püstitus on ekslik, Eesti ei ole lubanud andmete lauskogumist ega valimatut edastamist. Infot vahetatakse konkreetsete intsidentide kohta, milles osaleb konkreetne inimene.

Miks ja millisel alusel jagab Eesti politsei meie kodanike isikuandmeid USA saatkonnaga niipea, kui neilt taotlus tuleb?

Riigiasutused jagavad kolmandate osapooltega teavet rangelt seaduses sätestatud juhtudel ja korras. Diplomaatilise esinduse vastu toime pandava rünnaku kahtlus või oht inimese elule või tervisele on kahtlemata piisav põhjus andmete vahetamiseks. Küsimus jätab mulje, nagu loovutaks Eesti riigiasutused kõik oma andmed esimesel küsimisel. See ei ole kindlasti nii.

Kas näete vajadust teha muutusi või võiks saatkond samal moel jätkata?

Kuna suur osa infost on saanud avalikuks või sattunud kolmandate osapoolte kätte, tuleb kindlasti süsteem üle vaadata. Töökorraldus ei ole aga siseministeeriumi rida.

Seotud lood
28.05.2015 30.05.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto