Sisukord
Arvamus
Postimees
30.05.2015
Eesti Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Jälitamiseks memorandumist ei piisa Ministrid Toompea seinal Salajase üksuse tööjuhend Juht selgub fotofinišis Võidukas tundmatu USA vaatlusüksus võis kuritarvitada Eesti usaldust Oskustöölised lähevad välismaale leiba teenima Mida arvate sellest, et salajane üksus teid jälgib? Ennustamatu: Mikser ja Ossinovski ühel pulgal Mehed tõstsid pead Dilbert Kommentaarid Horoskoop Vankumatu keiser Välismaa Võidukas tundmatu Põgenike taustast lähemalt: mis toimub Eritreas ja Süürias? Arvamus Hent Kalmo essee: kasvuvaba tulevik? Postimees 1933. aastal: Eesti kalurid said Soome piirivalvelt peksa Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: halb homovärk Juhtkiri: nuhkimisskandaali hallid varjundid Ene Pajula: Mammi ja vihakõne Arko Olesk: kääridega kaksikheeliksi kallal Kultuur Kriminaalne teadus Luulehetk – hetk luules Pettunud armastajad Lapimaal Holograaf. Mats Traadi Solveigi laul NÄDALA PLAAT. Kabuli golfiklubi Sport Blatter valiti tagasi Kangertile neljas koht Mariel Gregor: kui peatreener on möku ehk treeneri enesekindlus kandub üle mängijatele Spordi lühiuudised Imelikud rattad ilmestavad rattarallit Tallinn Ministrid Toompea seinal Tarbija Ettevõtted otsivad endale suveabilisi AK Peeter Langovitsi tagasivaade: esimesed VISA pangakaardid NÄDALA PLAAT. Kabuli golfiklubi Kuulsused tõstavad kinnisvara hinda Hent Kalmo essee: kasvuvaba tulevik? Viimane veerg Akadeemia otsib superstaari Aruanne valijale Arko Olesk: kääridega kaksikheeliksi kallal Ene Ergma: mõtteid Eesti kõrghariduse arengust Me ei alistunud ainsagi pauguta Palun andestage meile! Arter Horoskoop Juba esmaspäevast on Kanal 2 eetris «Suvereporter» Arter soovitab Eestimaine moemärk Cannes'i punasel vaibal Väikesed pagulased Nancy Himma: kui midagi väga soovid, tekivad võimalused iseenesest Suvehõnguline grillieine murul Lase rõõm tuppa Plaadikooki saab ka ilma munata teha Gert Kullamäe, tavaline eesti vend Säti soeng ühele küljele Prii leib on magus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: nuhkimisskandaali hallid varjundid

2 min lugemist
USA nuhkimisskandaal. FOTO: Urmas Nemvalts

Eilses juhtkirjas sedastas Postimees, et avalikkusel on õigus tunda huvi, kas kriteeriumid, mille alusel Tallinna südalinnas liikuvaid inimesi kahtlasteks peetakse, nende isikuandmeid töödeldakse ja seeläbi andmebaase koostatakse, on ikka proportsionaalsed.

Teisisõnu, konkreetselt, kas Ameerika Ühendriikide Tallinna saatkonna turvalisuse tagamiseks rakendatud meetmed (ehk valveüksuse tegevus) vastavad ikka Eesti seadustele ega riiva Eesti kodanike põhivabadusi.

Pärast eile antud ametlikke selgitusi võime öelda, et Eesti avalikkusel on põhjust mainitud meetmete proportsionaalsuses tõsiselt kahelda. Postimehe andmetel on viimase aastaga valminud 65 raportit Tallinnas USA saatkonna lähistel liikunud kahtlastest isikutest. Siseministeeriumi asekantsleri Erkki Koorti hinnangul pole see suur hulk. Hästi, kuid avalik arvamus võib sagedusse rohkem kui üks selline raport nädalas siiski teisiti suhtuda.

7. oktoobril 2013. aastal allkirjastatud riikidevahelises kokkuleppes Eesti ja USA vahel öeldakse muu hulgas: «Ameerika Ühendriikide Suursaatkonna valveüksuse eesmärk on üksnes vaatlustegevuse kaudu tagada Suursaatkonna ja teiste saatkonna objektide ning Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste esindajate kaitse ning turvalisus.» Rõhutame üle – üksnes vaatlustegevuse kaudu. Ometi on kõnealuse jälgimisüksuse (Surveillance Detection Unit, SDU) käsutuses lisaks binoklitele ja pikksilmadele ka salvestav foto- ja videotehnika.

Demokraatliku õigusriigi kodanik tahab olla veendunud, et selliste üksuste tegevust kontrollitakse. Parlamentaarses Eestis tähendab see ka parlamentaarset järelevalvet. Pole kahtlust, et riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonile annab SDU tegevus rohkesti uurimisainest. Ning loomulikult ka valitsuskabinetile. Kui koostöömemorandumi sõlmimisest 2013. aastal olid toonane pea- ja siseminister teadlikud, siis praegu ametis olevad ministrid lugesid selle olemasolu kohta ajalehest.

Küsimusi on praeguses kaasuses endiselt rohkem kui läbipaistvaid vastuseid. Ehk on pärast esmaspäeval aset leidvat valitsuse julgeolekukomisjoni koosolekut ka täidesaatva võimu esindajad avalikkuse teavitamiseks senisest paremini informeeritud, mida välisriigi saatkond oma turvalisuse tagamiseks on ette võtnud.

Loomulikult pole põhjust arvata, et saatkonna turvalisuse tagamiseks loodud jälgimisüksus on tegutsenud õiguslikus mõttes täielikus pimeduses, kuid halle varjundeid informatsiooni vahetamise osas, mis puudutab Eesti kodanikke andmeid, on praegu avalikuks saanud asjaolude valguses enam kui piisavalt.

Seotud lood
29.05.2015 01.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto