P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Traditsioonitruu rituaalsuse tunnetuslik tõde

Alvar Loog
, kultuurikriitik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pekingi ooperi lavastus «Yangide naiskindralid» tõi siia suurima aasia ooperitrupi, mis on Eestit seni väisanud.
Pekingi ooperi lavastus «Yangide naiskindralid» tõi siia suurima aasia ooperitrupi, mis on Eestit seni väisanud. Foto: Viktor Burkivski

Inimese kunstimaitse ja -vajadus on üldises plaanis sarnane tema kulinaarsete eelistustega: enamasti soovib meie maitsemeel midagi mõõdukalt turvalist ja äraproovitut, kerge variatiivsusega garneeringus. Kuid nii toidu kui ka kunsti puhul kipume ühtlasi vajama aeg-ajalt kontrastiks midagi täiesti teistsugust, mille puhul ei ole tingimata võimalik kohe aru saada, millest ja milleks see üldse tehtud on. Midagi sellist, mis testiks, karastaks ja avardaks meie maitsemeelt.

Eksootika on kindlasti üks esteetika kategooriaid, üks kunstiteose potentsiaalse erootika võimalikke katalüsaatoreid. Kohtumine vormilt võõrapärase inimloominguga kujutab enesest seiklust semiosfääri senitundmatutes nurkades, intellektuaalset maadlust harjumatute märgisüsteemidega, teatavat esteetikaalast ellujäämiskursust.

Kung-fu-ooper

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tagasi üles