Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
01.06.2015
Eesti Mälumäng Mikseri kingitus Savisaarele Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Vabaerakond valis Herkeli tagasi IRLi taha asi ei jää Üliraske liiklusõnnetuse põhjustaja võeti vahi alla Eksperdid: BMW juht sõitis kiirusega ligi 100 km/h Tagakülg Hukkusid tegusad Rakvere inimesed Müüt tapjamaasikatest on purustatud Moskva mustas nimekirjas on ka kaheksa eestlast Majandus ELFi juht: muudatusega tahetakse võimalikult palju põlevkivi rahaks teha Seadusemuudatus kingib idavirulastele sadu töökohti Välismaa Foto: Kreeka saarele saabuvad nii turistid kui paadimigrandid Välismaa lühiuudised Guinnessi rekord ei pruugi Erdoğani päästa Moskva mustas nimekirjas on ka kaheksa eestlast Arvamus Ahto Lobjakas: munakoortel kõndijad Vene impeeriumimõtleja: Putinit võib tabada Hruštšovi saatus Erkki Bahovski: Eesti ja USA maine vaekausil Juhtkiri: Sven Mikser pani Taavi Rõivase raskesse olukorda Kultuur Traditsioonitruu rituaalsuse tunnetuslik tõde Köler Prize’i võitis Anu Vahtra Sport Spordi lühiuudised Martin Laasi ilus nädalavahetus Sündmuste käik, mis viis rallil kolme inimese hukkumiseni Tanel Kangert lõpetas Giro d'Italia taas 13. kohal Eesmärk sai pingetele vaatamata saavutatud 100 km lõpuni — lähme, mehed! Neljapaat vajab suure eesmärgi püüdmiseks muudatust Olümpiapileti jaht käib täistuuridel Peep Pahv: autorallis peab avariidega arvestama, kuid sellega ei tohi leppida Tallinn Narva maantee algus on esmaspäevast päris kinni Eksperdid: BMW juht sõitis kiirusega ligi 100 km/h Tarbija Hoiu-laenuühistu hoius on riskantne Tartu Rattaralli kõige ohtlikumas kohas kukuti ohtralt Galerii: katoliiklased tähistasid pühapildi Tartusse naasmist Ihaste elanikud võitlevad kasemetsa säilimise eest Tandemimehed näitasid imekiirust Lapsed tulevad täna õue õppima Suvelavastust rikastab tsirkus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Sven Mikser pani Taavi Rõivase raskesse olukorda

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Rain Rosimannusele võib peaminister Taavi Rõivas ju meenutada «üha rohkem just nooremat Siim Kallast» (PM 5.05), ent aina selgemaks muutub, et Rõivasest ei saa uut Andrus Ansipit (peaministriks oleku kestusrekordi püstitajat).

Jevgeni Ossinovski saamine sotsiaaldemokraatide esimeheks rõhutab märgiliselt koalitsioonileppe ümber tekkinud narri olukorda. Kui seni olid jutud koalitsioonileppe «avamisest» ehk tegelikult uute läbirääkimiste alustamisest erakondade siseopositsionääride huultel, siis nüüd on «avamise» eestvõitleja ühe koalitsioonierakonna esimees. Kusjuures ka IRLi esimeheks kandideerijad teatavad, et «avamine» on hea plaan. Ossinovski lisab veel bravuurikalt, et tema kujutab hästi ette ka Reformierakonnata koalitsiooni.

Sõltumata sellest, millistel kaalutlustel täpselt loobus Sven Mikser sotsiaaldemokraatide esimeheks kandideerimast ja avas vaba tee Ossinovskile, seisab Rõivas peagi silmitsi reaalsusega, et ta on ainus koalitsioonierakonna esimees, kelle nimi ja maine on seotud praegu kehtiva leppega. Ossinovskile loobumisvõitu andes jättis Mikser jättis Rõivase üksinda kehva väljavaatega koalitsioonitanki juhtkangide juurde. Nii Mikser kui praegune IRLi esimees Urmas Reinsalu võivad varsti erakondadevaheliste probleemide korral süütukestena käsi laiutada: meie pole esimehed, oleme lihtsad ministrid. Rõivas on aga sunnitud elu eest pingutama, et praegu kujunevast poliitilisest reaalsusest terve nahaga välja tulla.

Pärast 1. märtsi valimisi jälgisime kuu aega läbirääkimisi. Õhtust õhtusse kordus teade: «Kuni kõiges pole kokku lepitud, pole milleski kokku lepitud.» Need hetked, mil tundus, et lõpuks ongi kõiges kokku lepitud, jäid õige napiks: vaid allakirjutamise päev ja mööndustega ka see hetk, mil valitsus saatis koalitsioonilepingule tugineva parandatud maksupaketi riigikokku.

Praeguses seisus polegi vast enam kesksel kohal leppe sisulised tugevad ja nõrgad küljed, vaid just nimelt valdav mulje, et Rõivas ja tema nõuandjad tekitasid iseenda valitud läbirääkimiste taktikaga poliitilise ämbrikolina koori, mille plekine kõla ei taha ega taha vaibuda. Vastupidi, kõik ta konkurendid nii teistes erakondades kui küllap ka Reformierakonna sees kuulavad seda kolinat mõnuga ning annavad omalt poolt jõudumööda detsibelle ja toone juurde.

On selge, et koalitsioonileppe «avamine» on riskantne poliitiline mäng. Rõivas saaks sellest välja tulla, tehes partneritele järeleandmisi, mis praeguses seisus on juba iseenesest seotud mainekaotuse riskiga – palju lihtsam olnuks seda teha maratonläbirääkimiste ajal pärast valimisi. Meenutagem aga siinkohal, et «avamise» toetajad Reformierakonna sees esitavad diametraalselt vastupidiseid nõudmisi võrreldes näiteks sotsiaaldemokraatidega.

Peaministri ees on kaelamurdev poliitiline seis.

Seotud lood
30.05.2015 02.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto